Wyjątkowo podniosły charakter miały uroczystości złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego z Zespołu Szkół w Lubomierzu, które wpisały się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Od kilku dni cały Lubomierz udekorowany jest biało- czerwonymi oraz flagami w kolorach Gminy. Wygląda to naprawdę okazale. W tej scenerii na placu przed ratuszem w środę 6 listopada 2019 roku w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia stanęli rozpoczynający naukę w szkole oraz szkolenia: graniczno- obronne, policyjne i lotnicze pierwszoklasiści wraz z uczniami klas trzecich, by w obecności swoich bliskich dokonać uroczystego ślubowania oraz otrzymać certyfikaty i zaświadczające o ukończeniu szkolenia specjalistycznego.

Kiedy patrzymy na stojące ramię w ramię najmłodsze i najstarsze klasy liceum doświadczamy niemal namacalnie zmiany i trwania. To, co trzecioklasiści kończą młodzi podejmują. I ten ich szkolny trud, dążenie do rozwoju, chęć sprostania wyzwaniom, stanowi niewzruszoną wartość w chaosie zdarzeń. – mówiła do zgromadzonych Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu Pani Joanna Paśko- Sikora. – Ślubowanie pierwszoklasistów należy traktować w charakterze swoistego obrzędu inicjacji, czyli uroczystego przyjmowania adeptów do wspólnoty. Łączy się ona z uzyskaniem pełnych praw uczniowskich, ale i przyjęciem obowiązków płynących z odpowiedzialności za całą zbiorowość.
Bycie uczniem liceum w Lubomierzu oznacza nie tylko przynależność do konkretnej szkolnej społeczności, oznacza także bycie spadkobiercą określonej tradycji, jaką tworzyli poprzednicy. Tak jak oni, na rynku lubomierskim przed Bogiem i ludźmi złożycie uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Trzy lata temu, w podobnej roli, w tym samym miejscu stali obecni trzecioklasiści a dziś z dumą przejmą z rąk komendantów certyfikaty świadczące o ukończeniu szkolenia graniczno- obronnego, policyjnego i lotniczego. – dodawała pani dyrektor, która powitała uczniów, ich rodziców, zaproszonych gości i wszystkich mieszkańców.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili ksiądz Erwin Jaworski proboszcz parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu, Senator RP Rafał Ślusarz, Senator RP Krzysztof Mróz, Starosta Lwówecki Daniel Koko, Burmistrz Lubomierza Marek Chrabąszcz, Wiceburmistrz Lubomierza Adam Skrzydłowski, dyrektorzy jednostek gminnych oraz liczni przedstawiciele służb mundurowych, na co dzień współpracujących z lubomierską placówką, w tym policji, straży granicznej, więziennictwa i wojska.

Uroczystość wpisała się w zbliżające się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji za aktywne angażowanie się w życie szkoły, reprezentowanie na zewnątrz i odnoszone sukcesy Pani Dyrektor Zespołu Szkół mianowała uczniów klas mundurowych na kolejne stopnie służbowe.

Uroczystość była też okazją do przekazania szkolnego sztandaru w ręce uczniów młodszych klas. Sztandar jest jednym z symboli Liceum Ogólnokształcącego im. A. Kamińskiego. Od 28 czerwca 2013 roku nowy sztandar towarzyszy uczniom podczas ważnych uroczystości szkolnych i obchodów świąt państwowych. Poczet sztandarowy stanowili uczniowie obecnych klas III. Było to wyróżnienie i honorowy obowiązek. Zaszczytnie pełnili go kadeci: Aleksandra Pałys, Robert Sikora i Martyna Sokołowska.
Podczas uroczystości na lubomierskim rynku sztandar został przekazany drugoklasistom, nowemu pocztowi sztandarowemu w składzie: Kamila Murasicka, Bartłomiej Obłodecki i Dawid Zmaczyński.

Podczas uroczystości uczniom, którzy ukończyli szkolenia specjalistyczne wręczono odznaki i certyfikaty.

Dla najmłodszego rocznika uczniów ZS w Lubomierzu najważniejszą chwilą było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Tekst przysięgi po raz pierwszy wprowadzony został za króla Zygmunta II Augusta w 1557 roku dla artylerzystów. Ślubowanie pierwszoklasistów traktować należy, jako sprawdzian ich wiarygodności. Stanowi, bowiem dodatkowy argument motywacyjny rzetelnego wypełniania obowiązków ucznia.

Młodzież ucząca się w klasach mundurowych Zespołu Szkół w Lubomierzu osiąga spore sukcesy, m.in. zdobyli oni wicemistrzowie Dolnego Śląska 2019 w Zawodach Użyteczno – Bojowych, które odbyły się w Kłodzku. Podziękowania za ten wysiłek, promowanie szkoły i Gminy wręczył uczniom Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz.

Po zakończeniu uroczystości na lubomierskim rynku uczniowie ich rodzice i goście przeszli do kościoła, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Koncert poprzedził występ Justyny Pasternak.

Wielu uczniów, którzy wybierają naukę w klasach mundurowych Zespołu Szkół w Lubomierzu traktują ją, jako pierwszy krok do przyszłości związanej z mundurem funkcjonariusza Straży Granicznej, żołnierza, czy policjanta.

Poniżej krótkie transmisje z rozpoczęcia i zakończenia uroczystości oraz galeria zdjęć

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here