Pięć interwencji związanych z przemocą w miejscach publicznych

2
1375
zdjęcie poglądowe

W ciągu zaledwie kilku dni policjanci odnotowali pięć zdarzeń związanych z przemocą w miejscach publicznych. Informację policja udostępniła na wniosek radnego.

 

 

 

Lipiec okazał się wyjątkowo krwawym miesiącem na ulicach Świeradowa- Zdroju. Jak już informowaliśmy na stronach lwówecki.info doszło tam do kilku poważnych zdarzeń związanych z użyciem przemocy w miejscu publicznym. Lubańska policja sprawami nie chciała się chwalić, na pytania dziennikarzy reagowała bardzo ospale, dopiero po długim czasie udzielając lakonicznych wyjaśnień.

Świeradów- Zdrój nie jest metropolią i tu informacje wśród mieszkańców oraz pracowników branży turystycznej rozchodzą się bardzo szybko. W tych na działaniach mundurowych nie zostawiano suchej nitki. Co by nie mówić, to jak przyznawali sami mieszkańcy zdarzenia te miały wpływ na poczucie bezpieczeństwa w mieście.

W ostatnich dniach lipca o informację o zagrożeniach do lubańskiej policji zwrócił się Radny Rady Miasta Świeradów- Zdrój Pan Mateusz Szumlas. W otrzymanej po trzech tygodniach odpowiedzi mundurowi przyznają, iż doszło do 5 zdarzeń związanych z użyciem przemocy w miejscu publicznym i wyjaśniają, jakie działania podjęli:

czytaj także: Fala przemocy. Krew na ulicach miasta

 

1. W dniu 3 czerwca 2023 roku o godzinie 21:37 wpłynęło zgłoszenie dotyczące pobicia mężczyzny, przez dwie osoby, w Świeradowie Zdroju przy ul. Zdrojowej. Na miejsce pilnie skierowano patrol, który w bezpośrednim pościgu dokonał zatrzymania jednego ze sprawców. Po przeprowadzonych czynnościach procesowych jak i również ustaleniach dokonano zatrzymania kolejnego ze sprawców. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Leśnej w powyższej sprawie przeprowadził postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 158§1 kodeksu karnego zakończone skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko ustalonym sprawcom.

2. W dniu 5 lipca 2023 roku do Rewiru Dzielnicowych w Świeradowie Zdroju zgłosił się mężczyzna, który powiadomił pobiciu go przez dwóch mężczyzn, w dniu 28 czerwca br. na ul. 11 -listopada, w Świeradowie Zdroju, pomiędzy godziną 18:00 a 19:00. W wyniku podjętych czynności ustalono dwóch sprawców. W przedmiotowej sprawie w Komisariacie Policji w Leśnej, przeciwko ustalonym sprawcom, prowadzone jest postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 158§1 kodeksu karnego nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Lwówku Śląskim.

3. W dniu 9 lipca br. około godziny 21:20 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu został poinformowany o bójce mającej miejsce w rejonie sklepu Lewiatan w Świeradowie Zdroju. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali nietrzeźwego mężczyznę, który poinformował ich, że został uderzony w głowę przez swojego znajomego, z którym wcześniej spożywał alkohol. Zgłaszającemu pomocy udzieliła załoga ratownictwa medycznego, bez potrzeby hospitalizacji. Z uwagi na prywatnoskargowy tryb ścigania zgłaszający został pouczony o toku dalszego postępowania w sprawie. Zgłaszający interwencję do chwili obecnej nie stawił się w jednostce Policji i nie złożył stosownego zawiadomienia.

czytaj także: Krew na ulicach miasta. Policja wyjaśnia

 

4. W dniu 10 lipca br. o godzinie 13:29 na stanowisko kierowania wpłynęło zgłoszenie dotyczące przemieszczających się mężczyzn w rejonie sklepu Biedronka przy ul. 11 Listopada w Świeradowie Zdroju z niebezpiecznym narzędziem w postaci noża. W wyniku podjętej interwencji dokonano penetracji centrum Świeradowa Zdroju – nie napotkano osób. W związku ze zgłoszeniem nikt nie doznał obrażeń.

5. W dniu 7 lipca 2023 roku w godzinach od 18:30 do 18:40 odnotowano zdarzenie mające miejsce w rejonie sklepu Biedronka przy ul. 11 Listopada w Świeradowie Zdroju, gdzie mężczyźnie zadano uderzenie poprzez kopnięcie w głowę. Pokrzywdzony został hospitalizowany. W powyżej sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 157§1 k.k., nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Lwówku Śląskim W ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalono uczestników zdarzenia. Postępowanie w toku.

– wyjaśnił Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Marek Sroczyński

Pan Radny Mateusz Szumlas, w związku z incydentami oraz obawami mieszkańców, zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o wzmocnienie sił porządkowych w mieście i przydzielenie pieszych patroli. Na chwilę obecną odpowiedzi jeszcze nie ma.

A Waszym zdaniem, czy w Świeradowie- Zdroju potrzebne jest więcej patroli policji?

2 KOMENTARZE

  1. W Świeradowie potrzeba komisariatu, więcej patroli policji i Straży Miejskiej. Turystów jest wielu , to i więcej zdarzeń różnego rodzaju. Jest zawsze jakaś grupa cwaniaczków na gościnnych występach. A liczne budowy i niedozwolone parkowania dla zadanie dla straży miejskiej. Gdzie ten magiczny spokój? W tym całym rozwoju bardzo się burmistrz pogubił. Nie dopasował się z dbaniem o bezpieczeństwo w mieście do rozwoju. Zresztą w wielu dziedzinach. Ścieki do rzeki ( naruszone bezpieczeństwo ekologiczne) , żłobka brak ( naruszone bezpieczeństwo funkcjonowania młodych kobiet na rynku pracy) , brak wypłat za kopciuchy ( naruszone bezpieczeństwo finansowe 27 rodzin), brak mieszkań komunalnych ( naruszone bezpieczeństwo demograficzne gminy), brak nadzoru nad dużymi budowami ( naruszone bezpieczeństwo uzdrowiska) itd. Ale to tak ma być, żeby deweloperom z dużych miast było łatwiej

  2. Burmistrz Marciniak wolał powołać zastępcę a 200tys zamiast zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Od lat Radni i mieszkańcy chcą straży miejskiej a Marciniak okoniem robi co chce . Dobrze ze niedługo wybory . Wieczorem nadal strach iść do biedronki bo lumpy siedzą i zaczepiają

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here