Padł wniosek o budowę sygnalizacji świetlnej w Lwówku Śląskim

19
2186
grafika poglądowa

Przemieszczanie się samochodem ulicami Lwówka Śląskiego szczególnie w godzinach szczytu nastarcza sporo problemów. Wyjazd z drogi podporządkowanej wymaga dużo cierpliwości. Czy światła rozwiążą problem?

 

 

W miastach najwygodniej korzystać z komunikacji miejskiej

Największym problemem, z jakimi borykają się kierowcy odwiedzający stolicę powiatu lwóweckiego są parkingi, a właściwie ich brak, brak wolnych miejsc w centrum miasta, gdzie można swobodnie zaparkować samochód. Taka sytuacja prowadzi do tego, iż coraz częściej kierowcy zostawiają auta w miejscach do tego niedozwolonych. Na chodnikach, trawnikach, przejściach dla pieszych, czy blokując wjazdy na posesje. To poniekąd też wydawałoby się efekt takiego cichego przyzwolenia, bo niemal niedostrzegalne są w tym temacie działania powołanej m.in. do tego straży miejskiej. Aczkolwiek władze miasta rozważają tu – ich zadaniem – ruch mający na celu rozwiązanie tego problemu, jakim ma być wprowadzenie parkometrów, czyli stref płatnego parkowania, o czym podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami ulicy Jana Pawła II w Lwówku Śląskim mówił zastępca burmistrza L. Krokosz.

 

Dają mandaty i mówią, że to burmistrz kazała

„Popatrzmy też na to, jak parkują kierowcy. Tu jest portal, który ciągle pokazuje o radosnym parkowaniu w Lwówku Śląskim. Więc unormujmy w końcu te rzeczy. Pokażmy, gdzie można parkować. Nie róbmy ze Lwówka jednego wielkiego śmiecia, bo w Bolesławcu nikt tak nie zaparkuje jak we Lwówku. I nie mówmy, że to jest tylko straż miejska, bo od tego jest również policja.” – mówił wiceburmistrz, który wskazywał, iż funkcjonariusze lwóweckiej policji proszeni o to, by realizowani swoje zadania i mandatowali niepokornych kierowców mówią tym, że te mandaty dają z polecenia pani burmistrz.

„Natomiast jak pani burmistrz zwraca się o to żeby powiedzieć żeby policja się tym zajęła to słyszymy od policjantów, którzy mandatują osoby, że to pani burmistrz kazała.” – zapewniał Krokosz.

 

 

Zakorkowane miasto

Jednak oprócz problemów z parkowaniem nie brakuje także tych związanych z poruszaniem się samochodem ulicami miasta. Szczególnie w godzinach szczytu wyjazd z dróg podporządkowanych wymaga sporo cierpliwości. Chęć szybszego włączenia się do ruchu często prowadzi także to niebezpiecznych manewrów na skrzyżowaniach. Tak jest na skrzyżowaniu Alei Wojska Polskiego z ulicą Sienkiewicza i ulicą Jaśkiewicza, czyli przy hotelu Piast, ale podobna sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniu Alei Wojska Polskiego z ulicą Przyjaciół Żołnierza i Chrobrego, czyli przy LOK-u.

W ostatnim czasie na skrzyżowaniu przy Piaście dokonano zmiany organizacji ruchu. Znaki ustąp pierwszeństwa przejazdu zamieniono na znaki stop. To jednak nie rozładowało korków, co szczególnie dało się dostrzec przed Dniem Wszystkich Świętych.

 

Niebezpieczne skrzyżowanie w Lwówku Śląskim

Trzecim takim skrzyżowaniem, które wymaga od kierowców sprawnego oka, refleksu i cierpliwości jest to przy MGOPS, czyli skrzyżowanie ulic Oświęcimskiej, Sienkiewicza i Alei Wojska Polskiego. Tu nie lada problemów nastarcza wyjazd z ulicy Orzeszkowej, ale chyba bardziej niebezpieczny jest skręt w lewo jadąc od cmentarza, czy urzędu w ulicę Oświęcimską w kierunku Niwnic. Wprawdzie tu w naszej ocenie wystarczyłoby dokonać zmiany organizacji ruchu i drogę główną poprowadzić od cmentarza w kierunku Niwnic, ale pojawił się nowy pomysł. Padł wniosek o budowę sygnalizacji świetlnej na trzech newralgicznych skrzyżowaniach w mieście.

grafika poglądowa

 

Sygnalizacja świetlana w Lwówku Śląskim

Kilka tygodni temu radne Rady Powiatu Lwóweckiego złożyły interpelację w sprawie zamontowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach przy:

  1. Hotelu Piast (droga wojewódzka nr 364 i nr 297 z drogą gminną ul. Sienkiewicza);

  2. Domu Kultury (droga wojewódzka nr 297, droga powiatowa nr 2541D i droga gminna ul. Bolesława Chrobrego)

  3. Miejsko- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (droga powiatowa nr 2496D i droga powiatowa 2541D oraz droga gminna ul. Elizy Orzeszkowej)

Pod wszystkimi podpisała się Radna Rady Powiatu Lwóweckiego Pani Krystyna Piotrowicz, a w trzecim rozwiązaniu wsparła ją Radna Powiatu Lwóweckiego Pani Helena Okulowska.

Zarząd Powiatu Lwóweckiego wyjaśnia, iż wystąpił do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, celem zasięgnięcia informacji, dotyczących ich planów w kwestii tych skrzyżowań, bo jak wiemy DSDiK przymierza się do przebudowy drogi wojewódzkiej 297.

„Zarząd postanowił zwrócić się do zarządcy drogi wyższej kategorii ( DSDiK ) o informacje dot. planów w zakresie rozwiązań na dwóch skrzyżowaniach przy Hotelu Piast oraz Domu Kultury. Plany DSDiK w tym zakresie są istotne w kontekście decyzji Powiatu dotyczącej skrzyżowania przy Zakładzie Budżetowym Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ( droga powiatowa nr 2496D i droga powiatowa 2541D oraz droga gminna ul. Elizy Orzeszkowej).” – wyjaśnia Zarząd Powiatu.

 

Czy sygnalizacja świetlna poprawi bezpieczeństwo?

Jakie jest Wasze zdanie? Czy wprowadzenie sygnalizacji świetlnych na trzech newralgicznych skrzyżowaniach w mieście przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa? A może macie inne pomysły?

19 KOMENTARZE

  1. A kredi nie załatwi? On portafi w załatwianie. Most na bobrze załatwił. Przystanek koło loku, załatwił. Co prawda dzieciaki mokną bo wiaty nie załatwił, ale on twierdzi że to gmina ma zrobić. Kredi potrafi. Usuwać komentarze z fejsbunia również. Żal. Karierowicz od siedmiu boleści.

  2. Światla są koniecznością
    i powinny rozwiązać problem!
    Stop który jest koło hotelu tylko utrudnia jeszcze bardziej sytuację kierowcom , ale ułatwia policjantom wystawianie mandatów!

  3. W tych miejscach powinny być skrzyżowania o ruchu okrężnym, ale nie takie jak na ul. Morcinka, bo tamte to nie wiadomo po co, czy dla śmiechu czy dla płaczu. Normalne pełnowymiarowe ronda.

  4. Więcej i przede wszystkim kultury kierujących pojazdami i po sprawie. Zrobią światła to będzie jak w Gryfowie korki na dwa km. To tu będą od świateł do świateł. Może wystarczy w godzinach szczytu kierowanie ruchem przez policję. Niech się nasze chłopaki i dziewczyny wykażą.

  5. nalezy pogonic tych co ma do sklepu czy pracy 200 m ale musi jechać autem
    przykładem pracownicy powiatu czy gminy odległość w lwówku to raptem 1 km
    mamy np ul partyzantów gwiazdeczki z sanepidu mają tak daleko z domu do pracy ze tylko samochodem /z oświecimskiej na partyzantów/ ulica zablokowana przez gwiazdeczki bo przy sanepidzie nie mają miejsca ,musimy im zrobić parking
    i takie to mamy w tym miescie dziadostwo
    w dupach sie poprzewracało

  6. Akurat przy LOKu i Piaście to by ronda spokojnie weszły aby TIRy i autobusy się mieściły. Gorzej przy MGOPSie. Tam zbyt ciasno na rondo, sygnalizacja zdałaby egzamin ale nie jak ta w Gryfowie! Gdzie stoi się pond minutę a przejazd jest na 15 s. i przede wszystkim aby auta ruszały kolejno z kierunków a nie jak w Gryfowie, na głównej na przemiennie jadą ale z podporządkowanych w tym samym czasie

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here