Odkryli kwaterę wojenną, w której chowano żołnierzy

4
1953
groby żołnierzy niemieckich POOMST
zdjęcia: Stowarzyszenie POMOST

Archeolodzy zlokalizowali na naszym terenie kwaterę wojenną, w której chowano żołnierzy niemieckich poległych w walkach na przełomie lutego i kwietnia 1945 r.

 

 

“Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Te znamienne i historyczne już słowa biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich w 1965 roku legły u podstaw zawiązania dziesięć lat temu Stowarzyszenia POMOST, która od lat prowadzi prace poszukiwawcze oraz sondażowo- ekshumacyjne na terenie naszego kraju.

W dniach 16 kwietnia i 7-8 maja 2024 r. archeolodzy prowadzili prace ekshumacyjne w Pławnej Dolnej, w gminie Lubomierz. Obiektem poszukiwań była kwatera wojenna, w której chowano żołnierzy.

„Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajdowała się jednorzędowa kwatera wojenna, w której chowano żołnierzy niemieckich zmarłych lub poległych w dniach od 15 lutego do 30 kwietnia 1945 r.

W 1997 r. w miejscu tym przeprowadzono częściową ekshumację, w trakcie, której odkryto szczątki 20 żołnierzy. Podczas trzydniowych prac zlokalizowaliśmy kolejne pochówki pojedyncze oraz fragmenty odnalezionego dawniej grobu masowego, z którego nie podjęto jednak wszystkich szczątków. Nasze prace doprowadziły także do odkrycia kolejnych pięciu znaków tożsamości.” – wskazują archeolodzy ze Stowarzyszenia POMOST.

Archeolodzy zwracają się także z apelem do wszystkich osób posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej o informowani ich o tym.

“Naszym pracom przyświecają idee pojednania i pamięci historycznej. Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej wciąż wiele rodzin czeka na wieści o miejscu spoczynku swoich bliskich”. – tłumaczą.

4 KOMENTARZE

  1. Zawsze interesowała mnie drugo wojenna historia Pławnej . Wiele śladów walk ,sterty łusek, ziemianki , okopy umocnienia. Kwatera na cmentarzu daje do myślenia, że na tym terenie coś się ,,działo,,…

  2. Szkoda że stowarzyszenie szuka jedynie grobów niemieckich na polskich terenach, ale już nie polskich grobów na terenie Niemiec. To ci dopiero “pojednanie”!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here