Chciał się tylko przejechać hulajnogą. Musi zapłacić 2500 złotych!

1
1517
zdjęcie poglądowe

Wystarczy telefon, aplikacja i kilka złotych, by cieszyć się jazdą na hulajnodze eklektycznej. Te są dostępne w Lwówku Śląskim, Złotoryi, Jeleniej Górze, Bolesławcu, … Niestety miłośnicy tych jednośladów często zapominają o przepisach.

 

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h. Gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów osoba na hulajnodze elektrycznej jest obowiązana do korzystania z jezdni, pod warunkiem, że dopuszczalna prędkość wynosi nie więcej niż 30 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy,
  • czepiania się pojazdów.

Wraz z nadejściem wiosny hulajnogi wróciły na ulice Lwówka Śląskiego, Złotoryi, Bolesławca, czy Jeleniej Góry. I już w pierwszych dniach ich dostępności policjanci mają pełne ręce pracy.

Policjanci ruchu drogowego ze złotoryjskiej policji zatrzymali do kontroli mężczyznę na hulajnodze elektrycznej, którego zachowanie mogło wskazywać, że jest pod wpływem alkoholu.

– Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. 52-latek był pijany i miał w organizmie 1,6 promila alkoholu. – wspomina aspirant Dominika Kwakszys z KPP w Złotoryi.

W związku z popełnionym wykroczeniem mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 2500 złotych. Warto o tym pamiętać zanim się wsiądzie nawet za kierownicę hulajnogi.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here