Od 15 października nauczyciele przystępują do strajku

21
174

Nauczyciele chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. W ankiecie ZNP opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”.

We wrześniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami związku „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227 567 osób.

Ankieta ZNP zawierała pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu oświaty, protestu i udziału w preferowanej formie akcji protestacyjnej.

Z ankiety wynika, że respondenci oceniają kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Tak odpowiedziało 47% respondentów – 107 959 osób. „Jak ogólnie ocenia Pan/Pani kondycję polskiego systemu edukacji? (w skali 1-5, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie źle” a 5 „zdecydowanie dobrze”)”

1 / 44 972 – 19,8%
2/ 59 737 – 26,3%
3/ 107 959 – 47,4%
4/ 12 937 – 5,7%
5/ 1 962 – 0,8%

Na pytanie „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się ministerstwo edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim:

– podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli,
– zmniejszeniem biurokracji.

Zapytaliśmy także o kontynuację protestu, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej o udział w akcji protestacyjnej. Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3% respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”.

Zapytaliśmy także o udział w preferowanej formie protestu. Na pytanie „W jakiej formie protestu zdecydowałby/zdecydowałaby się Pan/Pani wziąć udział?” ponad połowa ankietowanych wskazała na protest włoski. Odpowiedzi na to pytanie kształtują się następująco:

– za wznowieniem strajku ogólnopolskiego odpowiedziało się 18,6% respondentów,
– za udziałem w manifestacjach – 22,3%,
– za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce – 55,3%
– za inną formą protestu – 3,8%.

W oparciu o wyniku ankiety, wczoraj (1.10) Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października br.

 

-/ ZNP /-

21 KOMENTARZE

 1. „Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3% respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”.”
  Znaczy to ni mniej ni więcej, że ponad połowa, a dokładnie 52,7% respondentów jest przeciwna kontynuowaniu działań protestacyjnych.

 2. Jakie tam duże kwalifikacje! Wystarczy licencjat i byle gdzie! Nie trzeba jakieś prestiżowej uczelni! Lepiej się nie ośmieszajcie!!!! 18 godz. po 45 min i kwoty zasadnicze:
  nauczyciel stażysta 2782 zł
  nauczyciel kontraktowy 2862 zł
  nauczyciel mianowany 3250 zł
  nauczyciel dyplomowany 3817 zł
  + wysługa i inne dodatki średnio dla nauczyciela kontraktowego – 3 707 zł brutto (ok. 2645 zł netto)
  dla nauczyciela mianowanego – 4 806 zł brutto (ok. 3413 zł netto)
  dla nauczyciela dyplomowanego – 6 141 zł brutto ( ok. 4343 zł netto).
  Może popracować do 9 godz. nadliczbowych czyli aż 27 godz. po 45 min tygodniowo i dwie wypłaty, na początku miesiąca i na koniec! Kto tak ma? I nie mówcie , że w domu pracujecie, bo to śmieszne!

 3. Jak sie komus nie podoba praca albo warunki pracy to zmienia prace. Nauczyciele sa lepsi ze im sie nie podoba to z naszych pieniedzy mamy im doplacic? Najpierw nauczyciele nie chca uczyc naszych dzieci, teraz nie chca ich zabierac na wycieczki, organizowac dodatkowe lekcje wspierajace rozwoj dziecka…. I za to chca wiecej zarabiac? Hym… w normalnej firmie podwyzka jest za wykazanie sie a nie za takie cos. Co roku studia kończy wielu nauczycieli. Może ci ktorym sie nie podoba praca sie zwolnia i dadza pracowac tym ktorzy chca? A tak poza tym ja rozumiem strajk gornikow, pielegniarek, osob niepelnosprawnych czy rolnikow. Jada do Warszawy, pikiety przed sejmem, tak aby ich widziala nasza wladza, do ktorej maja prosbe o podwyzke, ale nie ruszyc tylka z fotela i kosztem naszych dzieci chciec cos wywalczyc to troche niezbyt uczciwie. Co dzieci wam zrobily? Nie macie odwagi isc do wladajacych nami i im utrudnic zycie tylko wyrzywacie sie na dzieciach? Juz pokazaliscie przy maturach gdzie macie honor i gdzie macie dzieci zostawione na pastwe losu. Tacy z was nauczyciele ze poza czubkiem wlasnego nosa nic nie widzicie. Zobaczcie jakie macie przywileje

 4. Dajcie spokój wszyscy, nie ma i nie będzie żadnego strajku. Może by tak wypowiedź dyrektorów. Nie nakręcajmy się bo nie ma o co. ZERO STRAJKU, NIE BĘDZIE STRAJKU. Jak ktoś tam w Polsce zastrajkuje i nie zada zadania domowego w ramach strajku włoskiego, albo nie zrobi kółka po lekcjach. Śmiech na sali. Idźcie spać spokojnie. 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here