Nowy podatek. Ile wzrośnie cena piwa?

18
2101
© Lwówecki.info

W poszukiwaniu pieniędzy rząd chce głębiej zajrzeć do kieszeni piwoszy. Tym razem chodzić ma o zrównanie opłaty za piwo z tą za alkohole spirytusowe. 

 

W poszukiwaniu pieniędzy rząd chce głębiej zajrzeć do kieszeni piwoszy. O sprawie od soboty rozpisują się media. Nie wystarczy już ubiegłoroczna 10 procentowa podwyżka akcyzy na alkohol. Tym razem chodzić ma o zrównanie opłaty za piwo z tą za alkohole spirytusowe. Eksperci wyliczają, iż to nawet czterokrotne podwyższenie dotychczasowego podatku. Oczywiście browarnicy koszty przerzucą na klientów.

Akcyza na piwo ma być taka jak na wódkę. Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato. Stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu. Natomiast stawka akcyzy na wino oraz napoje fermentowane wynosi już 158,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Podatek uderzy we wszystkie browary, najmocniej jednak mogą odczuć go najmniejsi producenci złotego trunku, tak zwane browary lokalne. Konsekwencje podwyżki mogą odczuć także branże powiązane z branżą piwowarską. Niektórzy eksperci zauważają, iż dalsze podnoszenie akcyzy na piwo doprowadzi do spadku konkurencyjności piwa produkowanego w Polsce. Tym samym zwiększy się niekontrolowany import z sąsiednich rynków.

Co myślicie o nowym podatku, czy taki powinien być wprowadzony?

18 KOMENTARZE

  1. Proponuję jeszcze aby opodatkowali wydychany dwutlenek węgla, również dotyczyć to może zwierzat . Dowalić wszystkim, ale zawsze należy dopisać w stosownej ustawie , że to składka “narodowa’ i każdy patriota ja powinien płacić. Czas pakowac walizki o jechać w pi…du, tam gdzie jest normalnie.

  2. dlaczego politycy nie zagladaja do swoich kieszeni i tam nie poszukaja oszczednosci tylko biedakom jak my nawet złotego trunku sie czepiaja znowu mało im 10% w tamtym roku było dziady jedne a moze diler i ćpun tez powinien placic

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here