Nowa karetka trafiła do Gryfowa Śląskiego

0
1457

Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze zyskało 5 nowych karetek. Jeden z nowoczesnych i doskonale wyposażonych pojazdów trafił do Gryfowa Śląskiego.

 

 

W ubiegłym tygodniu miało miejsce uroczyste przekazanie pięciu ambulansów do jeleniogórskiego pogotowia. Łączny koszt pierwszych czterech pojazdów to nieco ponad 3 miliony złotych, z czego 2,6 mln pochodziło ze Skarbu Państwa za pośrednictwem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego a 454 tysiące ze środków własnych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, budżet Pogotowia pozwolił również na zakup dodatkowego, piątego ambulansu o wartości 765.610,48 zł. Na pokładzie ambulansów znajduje się nowoczesne wyposażenie, którego łączna wartość wyniosła aż 897.152,08 zł.

Jeden z pojazdów, ambulans zbudowany na bazie Mercedesa Sprintera trafił do Gryfowa Śląskiego. Uroczyste przekazanie pojazdu miało miejsce w czwartek, 23 lutego 2023 roku na terenie gryfowskiego szpitala. W uroczystym przekazaniu nowego pojazdu udział wzięli: Mariusz Gierus Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, Piotr Bednarek – rzecznik prasowy jeleniogórskiego pogotowia, w imieniu Senatora RP Rafała Ślusarza Urszula Maga szefowa jego biura, która jest także radną z Gryfowa Śląskiego, radni sejmiku województwa dolnośląskiego Andrzej Kredkowski i Teresa Zembik a także Andrzej Tartak Wiceburmistrz Gryfowa Śląskiego, gryfowscy radni: Robert Skrzypek, Kamil Kowalonek, Grzegorz Piejko oraz Krzysztof Król Prezes Zarządu OSP i pracujący w pogotowiu ratownicy medyczni.

 

 

Robert Skrzypek, który oprócz tego, że jest radnym, na co dzień jest ratownikiem medycznym pracujący w gryfowskiej podstacji jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego tłumaczył, iż taka karetka rocznie przejeżdża nawet ponad 100 tysięcy kilometrów, dlatego tak ważne żeby pojazdy te były na bieżąco wymieniane i tak też się dzieje.

Co jakiś czas otrzymujemy nowy samochód. Ten, którym jeździliśmy do dnia dzisiejszego przyszedł do Gryfowa Śląskiego nowy sześć lat temu, ale dziś jest to już wysłużone auto, ma swoje kilometry. I przy współpracy z Panem Dyrektorem Pogotowia udało się, że jeden z pięciu ambulansów trafił właśnie do nas. Jest to zupełnie nowe auto, zupełnie inne, to ma napęd 4×4 do tego nosze pneumatyczne. – mówił nie kryjąc zadowolenia Robert Skrzypek.

Jak wskazywał Piotr Bednarek – rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze nowy ambulans to samochód marki Mercedes Sprinter 419 – wyposażony jest w dwulitrowy silnik diesla oraz nowoczesny i bardziej ekonomiczny, dołączany napęd na cztery koła, dzięki czemu spalanie pojazdu jest mniejsze niż w autach ze stałym napędem 4×4. Dodatkowo samochód wyposażony jest w udogodnienia dla kierowcy np. asystent pasa ruchu oraz światła LED, które w trakcie jazdy wygaszają segmenty i nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Jest to auto z ośmiostopniową automatyczną skrzynią biegów.

 

 

O pozyskanie nowej karetki dla Gryfowa Śląskiego zabiegał Senator Rafał Ślusarz.

W imieniu Pana Senatora chciałam Panu Dyrektorowi pogratulować takiej inicjatywy, bo należy z takimi inicjatywami wychodzić, rozmawiać i później osiąga się takie efekty. Ta przepiękna karetka to jest jedno, ale wyposażenie rzeczywiście bardzo ułatwi pracę ratowników i komfort chorego. Z całego serca tego gratulujemy. – mówiła w imieniu Senatora Rafała Ślusarza Urszula Maga.

Urszula Maga szefowa biura Senatora Rafała Ślusarza i Radna Gminy Gryfów Śląski

To, że ten ambulans trafił do Gryfowa Śląskiego to efekt współpracy, jaką nawiązała Gmina Gryfów Śląski z jeleniogórskim pogotowiem, o czym mówił Dyrektor Mariusz Gierus.

Dzięki samorządowi Gminy i Miasta Gryfów Śląski ta współpraca się rozwija i owocuje. I nich ten napis na karetce: „Gryfów Śląski” pokaże, że staramy się dostrzegać w tym, że to jest jeleniogórskie pogotowie również te poszczególne podstacje, które wchodzą w relacje z poszczególnymi samorządami. – mówił szef jeleniogórskiego pogotowia, który podkreślał, iż samorząd Gryfowa Śląskiego był jednym z pierwszych, który zaufał dyrekcji pogotowia, co przynosi wymierne efekty.

Jak wskazywał Piotr Bednarek – rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze nowy ambulans wyposażony został w nosze elektryczno- hydrauliczne, których koszt wyniósł 171.069,90 zł oraz krzesło kardiologiczne z opcją schodołazu za kwotę 13.862,54 zł. Wartość wyposażenia w całości sfinansowana została ze Skarbu Państwa za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego. Ponadto na pokładzie karetki pogotowia znalazł się m.in najnowocześniejszy model defibrylatora Lifepak, ssak elektryczny, a nawet wbudowane urządzenie do dezynfekcji powierzchni i powietrza (przydatne szczególnie do dezynfekcji wnętrza po transporcie pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej, takiej jak COVID, SARS czy choroby tropikalne). Koszt karetki to: 765.610,48 zł, z czego: 652.000 zł to środki z Skarbu Państwa za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego, a pozostała kwota 113.610,48 zł to wkład własny, wypracowany przez Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze.

Piotr Bednarek – rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze
Andrzej Tartak Wiceburmistrz Gryfowa Śląskiego i Mariusz Gierus Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze

Myślę, że będę wyrazicielem mieszkańców naszego terenu, którzy z pewnością – oby nie korzystali z tego ambulansu, ale jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, że będą musieli ten samochód i ten wspaniały zespół pogotowia z pewnością pomoże im. Jestem dumny z tego, że ta karetka trafiła właśnie do Gryfowa Śląskiego i z pewnością Państwo Radni też mają takie poczucie. – mówił Andrzej Tartak Wiceburmistrz Gryfowa Śląskiego, który wskazywał, iż liczy, że współpraca z pogotowiem będzie się coraz bardziej zacieśniać z korzyścią dla mieszkańców regionu.

Cieszę się Panie Dyrektorze, że jest Pan dobrym menagerem i w krótkim czasie, od kiedy jest Pan Dyrektorem potrafił Pan wygospodarować pieniądze na zakup tego ambulansu – mówił Andrzej Kredkowski.

Mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpieczniej, bo ratownicy medyczni będą mieli do dyspozycji nowe, doskonale wyposażone i sprawne wozy.

– Życzymy takiego szczęścia, bezpiecznej drogi. Życzymy Państwu wszechobecnego szacunku od chorych od ich rodzin i od całego społeczeństwa. – życzyła ratownikom medycznym, którzy będą korzystać z nowego pojazdu Urszula Maga.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here