“Nigdy nie będziesz szła sama”. Protest w Lwówku Śląskim

79
4163

Czwarty protest w Lwówku Śląskim. Czy będzie to manifestacja jedności, zmian na lepsze i jak zachowa się policja? O tym przekonamy się już za chwilę.

 

To już ponad miesiąc, jak Polskę ogarnęła fala protestów. Fala niespotykana od dziesięcioleci. Ludzie wyszli na ulicę demonstrując swój sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października 2020 roku większością głosów uznał, że tzw. aborcja eugeniczna jest sprzeczna z Konstytucją RP. Po opublikowaniu tego wyroku zabiegi przerwania ciąży, w przypadkach, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu będą nielegalne. Wyrok Trybunału przerwał trwający od blisko trzech dekad tak zwany kompromis aborcyjny. Takiej reakcji ze strony społeczeństwa chyba nikt się nie spodziewał. Protestują mieszkańcy w wielkich miastach, ale protestują także w małych miasteczkach.

Po sześciu tygodniach temat nie przycichł i mimo obostrzeń związanych z pandemią i wprowadzanych kolejnych restrykcji ludzie są gotowi wychodzić na ulicę i głośno manifestować swój sprzeciw.

Jednak dziś protestującym nie chodzi już tylko o kwestię aborcji. Domagają się pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej, poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet i Polski dla wszystkich – domaga się Ogólnopolski Strajk Kobiet, którego jedna z liderek, pani Marta Lempart ma wesprzeć dzisiejszy protest w Lwówku Śląskim.

O konieczności zatarcia podziałów i byciu razem mogliśmy przeczytać także w zapowiedzi dzisiejszego wydarzenia na Facebooku.

Czy faktycznie będzie to manifestacja jedności, zmian na lepsze, czy raczej “wojna”, o której tak często protestujący piszą na transparentach  i jak zachowa się policja? O tym przekonamy się już za kilka minut.

Nigdy nie będziesz szła sama

Tym razem „organizatorzy” nie zbojkotowali protestu. Już na kilkanaście minut przed siedemnastą na dolnym rynku w Lwówku Śląskim pojawiły się pierwsze osoby z transparentami. Z czasem dołączali do nich kolejni uczestnicy dzisiejszego protestu. Według wyliczeń portalu Istotne.pl na manifestacji było około 70 osób. Do Lwówka Śląskiego na spotkanie z Martą Lempart przyjechali oprócz mieszkańców Lwówka Śląskiego przybyli także mieszkańcy i mieszkanki Bolesławca, Zgorzelca Jeleniej Góry czy Gromadki.

Po krótkich powitaniach i nieco dłuższych przemówieniach, w których kobiety prezentowały swoje poglądy i mówiły wobec czego, kogo sprzeciwiają się manifestujący wyszli na ulicę. Demonstrację obstawiała policja. Mundurowych było znacznie więcej aniżeli ostatnio. Policjantów można było dostrzec nie tylko przed i za całym marszem. Panowie w mundurach blokowali skrzyżowania umożliwiając wszystkim uczestnikom ruchu bezpieczne poruszanie się. W stronę protestujących wielokrotnie padały z megafony prośby o trzymanie się jednego pasa jezdni.

Kontrmanifestacja – protest w obronie życia.

Oprócz zapowiadanego od wielu dni strajku kobiet na lwóweckim rynku stawiła się także grupka mężczyzn, którzy głośno wyrażali swoje poparcie „dla życia”. W rozmowie tłumaczyli nam, iż zdecydowanie sprzeciwiają się aborcji na żądanie. Panowie z wymownymi banerami stali obok strajkujących kobiet. Pomiędzy demonstrującymi w obronie życia, a protestującymi kobietami dochodziło do utarczek słownych. Gdy „Strajk Kobiet” wyszedł na ulicę wraz z nim ruszyli także demonstrujący w obronie życia.

Policjanci zabezpieczali manifestację

Protestujące kobiety i wspierający je mężczyźni nie dawali policjantom powodów do jakichkolwiek interwencji. Aczkolwiek po przejściu manifestacji Placem Wolności, Orzeszkowej, Aleją Wojska Polskiego od pizzerii, w kierunku domu kultury i dalej w kierunku skrzyżowania z ulicą Jaśkiewicza doszło tam do „nieporozumienia” pomiędzy protestującymi a policjantami.

Strajkujący chcieli dalej iść Aleją Wojska Polskiego w stronę cmentarza i urzędu, jednak policjanci radiowozami zablokowali możliwość przejścia i grzecznie skierowali marsz w ulicę Sienkiewicza. To jednak nie było po myśli protestujących, którzy wcale nie zamierzali iść na rynek. Dlatego mimo, iż radiowozy, które jechały przed protestem wjechały na płytę rynku, to kobiety skręciły w ulicę Malinowskiego, by dalej ulicą Szkolną przejść obok kościoła i skierować się na Wojska Polskiego.

Sam protest był zdecydowanie głośniejszy, aniżeli poprzednio. Idący na czele cały czas zagrzewali do wznoszenia okrzyków.

79 KOMENTARZE

 1. żenada. pseudo Joanna Darc. nie przepadam za Kaczyńskim, ale na grobach dzieci nienarodzonych robić karierę to podłe. zastanawiam się gdzie jest wymiar sprawiedliwości, przecież nawoływanie do mordowania niewinnych to przestępstwo. Lwówek oddał tyle krwi honorowo, głownie młodzi, miasto było małe liderem w Polsce za Józefa Gelerta żeby ratować życie zagrożonych a teraz na tych samych ulicach pluje sie im w twarz. kim ty kobieto jestes kto ci za to płaci, komu sie wysługujesz ? na pewno nie Polsce / WSTYD I HAŃBA
  ps. jeszcze bałamucić małe dzieci ta zatruta ideologią, obłęd

 2. Kiedy ostatni protest w twoim mieście był tak słaby, że aż ściągasz Lempartównę z całym swoim wielkomiejskim cyrkiem aby zasiliła czerwone szeregi lwóweckie. Pewnie 40% osób z tego strajku nawet nie z Lwówka XD

 3. Brawo i szacunek dla wszystkich lwoweckich kobiet, które nie dały się zmanipulować. Jesteście wielkie i jest was mnóstwo w przeciwienstwie do protestujacych. Fakty mówią za siebie.

 4. Brawo policja. Nie dała się prowokować widać nowe kierownictwo. A dziewczynkę, która krzyczała precz z milicja odsyłam do podręcznika historii bo ma duże zaleglosci. Dziewczyny kulturalne, nie stwarzały zagrożenia dla nikogo, maseczki, odległości, odblaski i kamizelki odblaskowe. To chyba zasługa wcześniejszej pogadanki policji z organizatorką, aby wszyscy byli bezpieczni, protestujący jak również przypadkowi mieszkańcy.

  • Uświadomienie pomaga. Uświadomienie konsekwencji. Konsekwencji organizowania zgromadzenia. Jeszcze tylko trzeba uświadomić, skąd się biorą dzieci. I że wcale nie z powodu zaniechania aborcji.

 5. Do Adama popieram w pelni Twojaą wypowiedz. św.Jozek Gielert w grobie sie przewraca ,widzialem ten pochòd pozal sie Panie Boze sama gòwnaźeria,troche obcych ale tej krzykaczki ordynarnej co kocha bardziej psy od dzieci nie widzialem i bardzo dobrze! Brawa dla naszych kobiet ze nie daly sie podpuscic!

 6. No i kolejny klocek do kampanii wyborczej 2023 r. wpięty. Przed wyborami owa Pani dostanie ofertę nie do odrzucenia od jednej z dominujących partii politycznych ( jak niegdyś Pani Jachira czy Pani Hartwich – znana m.in. ze słów ,,to nie jest protest polityczny”). Jak się dostanie do Sejmu, takie małe miejscowości jak nasza będzie miała we ….(tutaj powinno paść słowo typowe dla samozwańczej liderki tej zadymy, ale mnie rodzice i szkoła nauczyli kultury i szacunku do drugiego człowieka i żadne takie słowo nie padnie). Nigdy już tu nie przyjedzie i nie załatwi ważnych dla naszej społeczności spraw. Będzie żyć jak pączek w maśle….władza, pieniądze, immunitet poselski …. Tych dzieciaków, które dały się jej omamić nie będzie pamiętać. I na koniec żeby było jasne,….ja też nie lubię partii rządzącej i nigdy na nią nie głosowałem. Nigdy nie byłem na wyborach do Sejmu, ale się przełamię i na następnych będę głosował.

 7. Iza o co ci chodziło: “Dziwny jest…..”? Co miałaś na myśli? Bo się zastanawiamy. Czy to, że była tak mała frekwencja mimo wsparcia innych miast czy coś innego?

 8. Wyrazy szacunku i uznania dla panów z transparentami w obronie życia i wartości. Brawo. Wiecie, że ludzie też są za życiem, a nie za aborcją i całą tą resztą postulatów protestacyjnych. Świadczy o tym fakt frekwencji na proteście za aborcją.

 9. Proszę oglądać nagranie z protestu-żenada, brzydkie hasła, wulgaryzmy, trzeszczące i piszczące głośniki, brak pomysłu i koordynacji. Jaki protest i postulaty taka organizacja i frekwencja

 10. Ale o co w ogóle chodzi?…….Samozwańcza organizatorka/liderka (ciekawe czy jej towarzyszki z jednego kolektywu, pomijane przez nią też czują się tak dobrze jak w/w?) ..,,spontanicznych protestów….o zdefiniowanej jasno płciowości….jak może zajść w ciążę???. Może do końca nie jest szczera?
  O co chodzi?????…..i to nie jest jej protest polityczny!!!

 11. Tą ekipę od nagłośnienia to organizatorki niech zwolnią. Żałość, mikrofony nie działają, głośniki nie grają, megafony piszczą. To ma być nagłośnienie??????????????????????????????

 12. Ekscytować się takim babochłopem to niepojęte,wstyd mi za te kobiety,które traktowane instrumentalnie biorą udział w takich szopkach.Domagać się prawa do zabijania poczętych,bezbronnych dzieci to uwłacza godność człowieka, nie mówiąc już o matce i kobiecie.

 13. Proponuje żeby wszyscy tutaj hejtujący zamknęli mordy, zajeli sie swoim zyciem i pozostawili kobietom prawo do wlasnego wyboru i zdania nie zamkniecie nam ust, a skrobac i tak sie będziemy bo taka nasza wola a przede wszystkim PRAWO

  • Ok. Czyli tylko kobieta ma PRAWO decydować? Pomyślałaś chociaż przez chwilę, że w takim przypadku nie decydujesz tylko za siebie. Trochę to egoistyczne? Ja, ja i znów ja, ja mam PRAWO. A gdzie prawo tego dziecka. Dlaczego ty masz większe prawo do życia? Traktujesz to tak jakbyś podejmowała decyzję za swojego kota. Nie chcesz, żeby miał potomstwo, to do weterynarza, sterylizacja i po kłopocie. Masz PRAWO. A możesz też to zrobić ze sobą i nie będziesz musiała decydować za innych.

 14. Dziękuję wszystkim protestującym za bycie po stronie kobiet. To prawdziwa odwaga manifestowac w malym mieście, gdzie wszyscy się znają.
  Po prostu już nie da się milczeć!! Brak dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji powoduje ludzkie dramaty.

 15. Czyli były tylko dwie osoby ze Lwówka, a reszta została przywieziona dwoma autobusami które zostały zaparkowane niedaleko dworca? Super protest we Lwówku zorganizowany przez działaczy opozycji z Bolesławca, Legnicy i Wrocławia.

 16. Oprócz zapowiadanego od wielu dni strajku kobiet na lwóweckim rynku stawiła się także grupka mężczyzn, którzy głośno wyrażali swoje poparcie „dla życia”. W rozmowie tłumaczyli nam, iż zdecydowanie sprzeciwiają się aborcji na żądanie. Panowie z wymownymi banerami stali obok strajkujących kobiet. – Śmieszą mnie faceci którzy cipki na oczy nie widzieli a tyle mają do powiedzenia w sprawie aborcji. Dodam że kropla drąży skałę i protest w małych miejscowościach z dużą ilością ciemniaków to już sukces.

  • Mężczyzna który ciebie zapładnia ma takie samo prawo decydowania o życiu dziecka jak i ty. Z tą różnicą że ci Panowie z transparentami w takiej sytuacji z tobą zadecydowaliby o życiu i samotnie wychowali dziecko, a ty zabiłabyś je i miała to gdzieś!!! Dodatkowo po co strajkujesz w mieście pełnym ciemniaków? Czyżbyś chciała się pogrążyć nawet w takich miejscowościach Oświecona????

 17. Straż miejska otrzymała od p. Burmistrz polecenie nie wtrącania się/pomimo iż ma działać zgodnie z ustawą o pandemii/. P. Burmistrz chyba ochoczo maszerowała na końcu tego konduktu, zapominając że nie udzieliła pozwolenia na zgromadzenie i sama ochoczo łamiąc prawo. Ciekawe jak wytłumaczy to radnym na sesji. Schizofrenia czy co? Widziałem z transparentem strajku kobiet 2 dziewczynki ok . 13 lat krzyczące
  zwyciężymy. Hm no dobra tego już nie skomentuje bo mi się ich żal zrobiło. Druga strona medalu to to że każdy w tym kraju ma prawo do demonstrowania i wyrażania poglądów. Szkoda tylko że w pandemii. P. Iza zapierała się że nie jest organizatorką, nie ona tylko Kaczyński, ale na Fejsie już ona widniała jako organizator tego cyrku schizofrenia po raz drugi. Ok 100 osób przeszło, pokrzyczał o i tyle. No cóż jaką organizatorka taki strajk.

 18. Wstyd mi za większość zamieszczonych tu komentarzy . ” Ynteligencja ” pisowska . Głupi , biedni ale wierni …. Ojczyznę mają za nic , naród za stado baranów… Kilku
  zakompleksionych hitlerków (inaczej ich nazwać nie można ) . Dla własnych ciemnych interesów są w stanie posłać państwo na dno. Obudźcie się . Aborcja ,to tylko mały kamyczek przy całej destrukcji państwa demokratycznego…

 19. Dlaczego Policja dopuszcza do zgromadzeń.Jest zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, ogłoszony przez Rząd RP. A nasza dzielna policja co robi zabezpiecza zgromadzenie z Lempart która ich obraża. I nic sobie z tego nie robi. A ty zwykły obywatelu RP zacznij ubliżać dzielnej policji to zamkną i wytoczą proces. Żenada

 20. Moim skromnym zadaniem osoby które nie maja zamiaru mieć już dziecka lub są mężczyznami. Nie powinny komentowac. Chyba ,że mają na celu dopingowac i wspierać młode kobiety.

 21. Etapy ogłupiania kobiet i młodzieży:
  Etap 1. – strajk kobiet po ogłoszeniu trybunału w sprawie ochrony życia poczętego jak najbardziej zgodny z Konstytucją Polski:
  – “niby” kobiety wychodzą na ulicę aby strajkować tylko za aborcją dzieci chorych stwierdzonych badaniem prenatalnym oraz dzieci poczętych w wyniku gwałtu.
  Etap 2. – strajk nasila się i widząc poparcie owiec idących na rześ:
  – “niby” kobiety zaczynają strajkować z innymi postulatami: aborcja na życzenie, dopuszczenie środowiska LGBT jako wolnej i dopuszczalnej miłości oraz nadanie im praw rodziny a w tle postulaty ogłupiające; między innymi większe wynagrodzenie dla wszystkich itp.
  Etap 3. – strajk zaczyna wychamowywać wtedy “niby” kobiety szukają winnych: wychodzą na ulicę w mniejszych grupach ale pod wodzą Lampert i polityków KO, stają się agresywne i wulgarne ( język większości młodzieży ) wobec wykonujących swoją pracę policjantów i policjantek kierując wszelkie winy za zaistniałą sytuację na rząd i chcą jego obalenia.
  Etap 4. (przyp.) Biorąc pod uwagę chorą ideologię strajku i biorąc pod uwagę wszelkie założenia etapu 2. Na etapie 4 pojawi się postulat:
  – zalegalizowania kazirodztwa jako związku bo przecież wolna miłość. A co!
  No ale gdyby w tym przypadkach doszło do niechcianego zapłodnienia to proponowane prawo aborcyjne rozwiąże problem⚡.
  TEGO KUR.A CHCECIE????????

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here