Niedziele handlowe 2021. Sprawdź kalendarz

0
3605
/fot.: Lwówecki.info/

Ostatniego stycznia przypadnie pierwsza z siedmiu niedziel handlowych w 2021 roku. Na kolejną będziemy musieli poczekać do końca marca.

 

Od ubiegłego roku obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedziele. Jest jednak kilka wyjątków: 2 niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz 4 razy w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ustawodawca przewidział także wyjątki od reguły, pomimo zakazu otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami lub wyrobami tytoniowymi. Ta furtka miała na celu umożliwić funkcjonowanie małym osiedlowym, czy wiejskim sklepikom, jednak według wielu ekspertów ograniczenie handlu w niedziele, wbrew twierdzeniom jego zwolenników, nie pomogło małym sklepom, które nadal upadają i notują spadki obrotów. Utrzymywanie tej regulacji jest pozbawione ekonomicznego sensu –wynika z ubiegłorocznego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Od kilku miesięcy rządzący rozważają różne scenariusze dotyczące zakazu handlu w niedziele. Poluzowania przepisów domagają się handlowcy. To – w dobie koronawirusa – miałoby pomóc w rozłożeniu ruchu kupujących. Ze strony rządu nie ma jak na razie aplauzu dla takiej propozycji. Jak na razie nowy rok witamy licznymi obostrzeniami i całkowitymi zakazami handlu dla wielu branż.

Niedziele handlowe w 2021 roku

Pierwsza niedziela handlowa nowego roku przypadnie 31 stycznia. Kolejną okazją do niedzielnych zakupów będzie 28 marca. Niedziele handlowe w 2021 roku wypadają także 25 kwietnia, 27 czerwca i 29 sierpnia. Wyjątkowym miesiącem jest grudzień, kiedy to dwukrotnie będziemy mieli okazję zrobienia niedzielnych zakupów. Niedziele handlowe przypadają 12 i 19 grudnia.

kalendarz – niedziele handlowe

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here