Nawet 72 tys. zł. rządowego wsparcia do kredytu. Jak je uzyskać?

4
533
(fot.: KPRM)

Rząd kieruje do konsultacji społecznych projekt dotyczący pomocy kredytobiorcom. Ma on ułatwić realizację obowiązków wobec banków w sytuacji rosnących stóp procentowych.

 

Mają umożliwić zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem 2 x po 4 miesiące bez rat. Te będą dotyczyć kredytów w złotówkach.

Przejście z obecnego WIBORU na nowy wskaźnik oznaczać będzie spadek wysokości rat kredytobiorców.

Nowe propozycje znajdą się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych.

Już teraz można wnioskować o pomoc

Kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat kredytów już dziś mogą korzystać z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie jednego z warunków:

Posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców.
Miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów
Miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here