Nawet 7 kandydatów na burmistrza Lwówka Śląskiego

55
5390

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe 2024. Już za niespełna 3 miesiące wybierzmy burmistrzów oraz radnych gminnych, powiatowych wojewódzkich.

 

 

Wprawdzie premier Donald Tusk nie wyznaczył jeszcze daty wyborów samorządowych 2024 roku, to niemal pewne jest, iż pierwsza tura odbędzie się 7 kwietnia, a druga tura wyborów na burmistrzów zostanie zaplanowana na 21 kwietnia.

– Termin 7 kwietnia jako data wyborów samorządowych wydaje się najbardziej prawdopodobny – przyznał premier Donald Tusk, odpowiadając w ubiegłym tygodniu na pytanie dziennikarki TVN.

Wydaje się, iż do zmian pozostało jeszcze sporo czasu, ale dla kandydatów ubiegających się czy to o fotel burmistrzów, czy radnych to już bardzo gorący czas przygotowań do tworzenia komitetów, układania list wyborczych, rozliczeń i zabiegania o głosy wyborców.

Na dzień dzisiejszy jeszcze żaden kandydat, ani kandydatka nie potwierdzili gotowości startu i ubiegania się o fotel Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Ale jak nieoficjalnie wiemy są oni już gotowi i czekają na oficjalną decyzję premiera. Ilu ich będzie? Jeden, dwóch, a może jednak trzech, …

W tym czasie oczekiwania warto wspomnieć, jak wyglądała rywalizacja w poprzednich latach, gdzie o fotel burmistrza ubiegało się w gminie Lwówek Śląski nawet 7 kandydatów.

Z danych prezentowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, iż bardzo ciekawie prezentowała się rywalizacja w wyborach samorządowych w 2002 roku. Wówczas aż sześciu mężczyzn i jedna kobieta ubiegali się o fotel burmistrza:

  1. Buszewicz Bożena – uzyskała 467 głosów, co przekładało się na 7,01 proc. poparcia
  2. Kaczuba Włodzimierz – uzyskał 444 głosów, co przekładało się na 6,66 proc. poparcia
  3. Kaziów Ludwik Stanisław – uzyskał 2102 głosów, co przekładało się na 31,53 proc. poparcia
  4. Kulczycki Roman Marian – uzyskał 1085 głosów, co przekładało się na 16,28 proc. poparcia
  5. Kuryło Marcin Adam – uzyskał 1120 głosów, co przekładało się na 16,80 proc. poparcia
  6. Modelski Hilary – uzyskał 987 głosów, co przekładało się na 14,81 proc. poparcia
  7. Szawłowski Robert – uzyskał 461 głosów, co przekładało się na 6,92 proc. poparcia

W drugiej turze spotkali się wówczas: Marcin Kuryło, który w ponownym głosowaniu uzyskał 1518 głosów, co przełożyło się na 30,34 proc. poparcia i Ludwik Kaziów, który uzyskał 3486 głosów, co przełożyło się na 69,66 procent poparcia i dało mandat burmistrza.

W wyborach samorządowych w 2006 roku zainteresowanie zwycięstwem nieznacznie zmalało. O fotel burmistrza Lwówka Śląskiego ubiegało się pięcioro kandydatów. Jak podaje PKW do rywalizacji w pierwszej turze przystąpili:

  1. Grześków Zbigniew – uzyskał 1340 głosów, co przekładało się na 21,64 proc. poparcia
  2. Kaziów Ludwik Stanisław – uzyskał 2807 głosów, co przekładało się na 45,33 proc. poparcia
  3. Kopeć Kamil Szymon – uzyskał 256 głosów, co przekładało się na 4,13 proc. poparcia
  4. Sienkiewicz Robert – uzyskał 1507 głosów, co przekładało się na 24,34 proc. poparcia
  5. Winkler Karolina Halina – uzyskała 282 głosów, co przekładało się na 4,55 proc. poparcia

W drugiej turze wyborów samorządowych w 2006 roku spotkali się zatem Robert Sienkiewicz, który w ponownym głosowaniu uzyskał 1821 głosy, co przełożyło się na 41,37 procent poparcia i Ludwik Kaziów, na którego zagłosowało 2581 mieszkańców, co przełożyło się na poparcie rzędu 58,63 proc. a tym samym ponowny mandat burmistrza Lwówka Śląskiego.

Koleje wybory samorządowe, to kolejny spadek zainteresowania walką o najważniejszą funkcję w gminie. Jak podało PKW o mandat burmistrza w wyborach samorządowych w 2010 roku w gminie Lwówek Śląski ubiegało się trzech kandydatów:

  1. Grześków Zbigniew – uzyskał 794 głosów, co przekładało się na 13.07 proc. poparcia
  2. Kaziów Ludwik Stanisław – uzyskał 3379 głosów, co przekładało się na 55.62 proc. poparcia
  3. Kulczycki Roman Marian – uzyskał 1902 głosów, co przekładało się na 31.31 proc. poparcia

W tym rozdaniu nie było drugiej tury wyborów, dzięki olbrzymiemu poparciu już w pierwszej turze fotel burmistrza Lwówka Śląskiego obronił i po raz trzeci na nim zasiadł Pan Ludwik Kaziów.

W wyborach samorządowych w 2014 roku w gminie Lwówek Śląski pojawia się nowy komitet składający się z młodych, ambitnych ludzi, który staje się nadzieją na szybszy rozwój całej gminy. Jak podaje PKW w tych wyborach do rywalizacji o fotel burmistrza przestępuje trzech mężczyzn i kobieta:

  1. Grześków Zbigniew – uzyskał 638 głosów, co przekładało się na 10.42 proc. poparcia
  2. Szczęsna Mariola – uzyskała 2211 głosów, co przekładało się na 36.12 proc. poparcia
  3. Kulczycki Roman Marian – uzyskał 1794 głosów, co przekładało się na 29.31 proc. poparcia
  4. Kaziów Ludwik Stanisław – uzyskał 478 głosów, co przekładało się na 24.15 proc. poparcia

Tym razem rywalizacja nie kończy się na pierwszej turze. I co ciekawe, wyborcy już podziękowali sprawującemu od ponad dekady władze w gminie Panu Ludwikowi Kaziów. W ponownym głosowaniu Roman Kulczycki zdobył 2109 głosów mieszkańców, co przełożyło się na 45,56 procent poparcia, a Mariola Szczęsna uzyskała 2520 głosów, co dało 54,44 proc poparcia i fotel burmistrza w gminie Lwówek Śląski objęła kobieta.

W ostatnich wyborach samorządowych, które odbyły się jesienią 2018 roku przystąpiło troje kandydatów. Na lwóweckiej politycznej scenie pojawiają się dwa nowe, aczkolwiek nie przypadkowe i całkowicie nieznane nazwiska. Jak podaje PKW do rywalizacji przystąpili:

  1. Kobiałka Dawid Zdzisław– uzyskał 1 885 głosów, co przekładało się na 27.00 proc. poparcia
  2. Maciejczyk Ireneusz Sylwester – uzyskał 2 271 głosów, co przekładało się na 32.53 proc. poparcia
  3. Szczęsna Mariola– uzyskała 2 825 głosów, co przekładało się na 40.47 proc. poparcia

Druga tura była w tej sytuacji oczywista. W tej Ireneusz Maciejczyk zdobył 2304 głosów mieszkańców, co przełożyło się na 39.77 proc. poparcia, a Mariola Szczęsna otrzymała 3489 głosów, co przełożyło się na 60.23 procent poparcia i pozwoliło obronić fotel burmistrza Lwówka Śląskiego.

Przed nami wybory samorządowe 2024 roku. Ilu kandydatów stanie do rywalizacji? Jak zacięta będzie kampania? I co najważniejsze komu mieszkańcy gminy i miasta Lwówek Śląski powierzą swój głos? O tym przekonamy się już wkrótce.

55 KOMENTARZE

  1. Zagłosuję na Dawida Kobiałka, mądry radny, widzę, że nie robi tego dla władzy za wszelką cenę, z tego co wiem ma świetne płatną pracę, jedyny minus, że nie ma zaplecza politycznego.

    • szczesna to lwoweckie nieszczescie, maciejczyk bedac zastepca burmistrza nic nie pokazal znam tego czlowieka i nigdy na niego bym nie zaglosowal. Jest mlody czlowiek Dawid Kobialka ktory ma wizje rozwoju miasta i zatrzymania exodusu mlodych ludzi z miasta, wie tez jak sciagnac inwestorow do gminy, mamy uzbrojone tereny ktore trzeba pokazac swiatu i niech buduja gminni markatingowcy musza sie brac do roboty istworzyc strategiczny plan dla rozwoju gminy i miasta. Jedynie Dawid Kobialkajest w stanie nad tym zapanowac.

  2. Ja uważam że P. Szczęsna dostała dwie szanse. Teraz kolej na kogoś młodszego kto ma ambicję i chęci robienia czegoś dla ludzi. Jeżeli Pan Kobiałka będzie startował to ma mój głos

  3. W Lwówku wszyscy mowia ze idzie nowe i dobrze.
    nie wiem ilu będzie kandydatow, 7 to chyba nie będzie,
    5 moze, cieszyłam się z poprzedniej zmiany, w rządzie zmiany tez zmiany, teraz cieszę się, że znowu odswiezenie w naszym miescie

    • argument przepadnie … przepadną bezpowrotnie jak wygra Dawid to układy, kolesiostwo, złodziejstwo, niegospodarność, nepotyzm, niekompetencja, niesubordynacja, skansken, marnowanie potencjału…
      To wszystko synonim obecnej pożal się boże burmistrz

  4. Popieram kandydaturę pana Tomasza Przybyły. Niewielu jest tak zaangażowanych ludzi dla Lwówka jak on. Bezinteresownie udziela się w harcerstwie i nie tylko (sędzia piłkarski, przewodnik).

  5. Ja od dawna już nie mieszkam w Lwówku Śląskim, ale dobrze życzę jego mieszkańcom, bo bardzo lubię to miasto! Spędziłam tam dzieciństwo I wczesną młodość. Mam sentyment do tego miejsca na Ziemi!!
    Życzę, żeby burmistrzem został ktoś, kto zadba nie tylko o współczesną infrastrukturę miasta i bieżące sprawy jego mieszkańców, ale także należycie uszanuje niesamowicie piękne i cenne zabytki Lwówka! No, i może zrobi coś z bardzo brzydkim blokiem zamykającym tzw. dolny Rynek, gdzie obok jest renesansowa fontanna!!. Dobrze, że inne bloki na Rynku są ładnie utrzymane, zadbane! Lwówek Śl. ma spory potencjał turystyczny, który, niestety nie jest jeszcze należycie wykorzystany. Może nowy burmistrz to zmieni???

  6. oczywiście klasyfikowanie kogokolwiek po stronie sceny politycznej w tak małej gminie nie ma sensu..
    TU CHODZI O TO KTO JEST PO STRONIE MIESZKAŃCÓW A KTO PO STRONIE DAWNYCH UKŁADÓW I KLAKIERÓW… Dawid jest człowiekiem wykształconym i doświadczonym, ma niesamowite zdolności medialne oraz jest empatyczny. A Pani Burmistrz to dwóch słów w języku obcym nie zna, jedyne słowo to f*uk bo tak taki ma stosunek do mieszkańców. Byle napchać kabze. Mocherowa babcia która ubrać się nawet nie potrafi. Wstyd dla miasta

  7. Dawid Kobiałka ma mój głos. To kandydat, który stoi po stronie mieszkańców.
    Pani Burmistrz tylko kłóci wszystkich ze sobą.
    Wierzę, że Dawid Kobiałka to zmiana na lepsze.

  8. Również gorąco wierzę w kandydaturę pana Tomasza Przybyło. Swoją obywatelską postawą nie raz udowodnił że jest jak najbardziej odpowiednim człowiekiem na to stanowisko. Lwówek Śląski z pewnością zasługuje na to by mieć tak dobrego gospodarza

  9. Pani Szczesna niech sie dziecmi zajmie bo wybrakowane emocjonalnie bez szacunku do kogokolwiek i ta pasywna przemoc z ich strony
    i ten Lwowecki PUP ktos powinien sie nim zajac sa ludzie, ktorzy chca wspolpracowac, ale Dorotka ma swoj swiat zero jakiegokolwiek szacunku tu sie nie przychodzi na podpis !!
    a jak przyjdziesz z ogarnieta praca to odda ja bezczelnie komus innemu, bo inni bardziej niz ja zasluguja na aktywizacje ulomnosc hard prosze wybaczyc za brak dyplomacji, ale slownictwo jest adekwatne do postawy tejze ,,pani,, przez male p

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here