Ubezpieczenie samochodu po rejestracji – ile mamy na to czasu?

0
387
grafika poglądowa (Źródło: unsplash.com)

Posiadanie samochodu to dla wielu nie tylko wielkie marzenie, ale również istotna część życia. Bez niego ciężko poruszać się pomiędzy miastami, a także trudniej jest przemieszczać się w obrębie swojej własnej miejscowości. Samochód ułatwia wiele spraw, jednak trzeba mieć świadomość tego, że kupowanie samochodu to nie lada wyzwanie, ponieważ trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Pojazd nie tylko trzeba zarejestrować, ale również ubezpieczyć. Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia samochodu przed jego rejestracją?

 

  1. Co to jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
  2. Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?
  3. Ubezpieczenie auta – kiedy je zakupić?
  4. Ubezpieczenie oc – co jeżeli zapomni się zakupić je na czas?
  5. Gdzie szukać wiedzy na temat ubezpieczeń samochodu?

Co to jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Warto jest wiedzieć czym dokładnie jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. A jest to rodzaj polisy, której zadaniem jest ochrona przed stratami finansowymi, które mogą pojawić się po wyrządzeniu krzywdy osobie trzeciej. Czyli jeżeli stukniesz czyjś samochód swoim samochodem, jeżeli wypadek zdarzy się z twojej winy lub jeżeli będziesz częścią większego wypadku (np. karambolu). Mając ubezpieczenie oc masz pewność, że to nie ty będziesz musiał płacić odszkodowanie, a zostanie ono zapłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Grawancyjnego.

Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe? Niektóre tak – chociażby ubezpieczenie oc. Bez niego nie można wyjechać na polskie drogi. Z kolei ubezpieczenie ac nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto jest się na nie zdecydować, aby czuć się bezpieczniej. Na szczęście można kupić ubezpieczenie samochodu online, więc nie trzeba w tym przypadku nawet wychodzić z domu. Pytanie jednak brzmi czy można wykupić ubezpieczenie samochodu dzień rejestracji? A może trzeba zrobić to znacznie wcześniej?

Ubezpieczenie auta – kiedy je zakupić?

Obowiązkowe ubezpieczenie oc samochodu musi być zakupione zanim samochód zostanie zarejestrowany w urzędzie. Najpóźniej tego samego dnia, w którym odbyła się rejestracja. Tego terminu nie można wydłużyć, ponieważ już nawet najmniejszy poślizg może decydować o przyznaniu kary. A przecież nikt nie chce wydawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy na spłatę kary.

Ubezpieczenie oc – co jeżeli zapomni się zakupić je na czas?

Wiele osób może zapomnieć, albo po prostu nie mieć odpowiedniej wiedzy, aby wiedzieć, że samochód ubezpiecza się przed jego rejestracją. Taka niewiedza działa jednak na niekorzyść kupującego. Dlaczego? Ponieważ jeżeli zakup ubezpieczenia OC nastąpi po zarejestrowaniu samochodu, to trzeba będzie zapłacić niemałą karę, która przekracza ceny ubezpieczeń – nawet tych najdroższych. Od jednego do trzech dni zwłoki kara wynosi 1200 zł (albo 1810 za auto ciężarowe), od czterech do czternastu dni zwłoki kara wynosi 3010 (lub 4520) a ponad czternaście dni zwłoki winduje karę do poziomu 6020 (lub 9030). Jak widać, to nie są małe kwoty.

Gdzie szukać wiedzy na temat ubezpieczeń samochodu?

Wiedzę na temat ubezpieczenia OC można zdobyć przez internet. Wiele jest miejsc, w których dostępne są różne informacje na temat tego, o czym należy pamiętać decydując się na zakup własnego samochodu. Warto więc wejść na stronę http://specjalistka.net/ i przeczytać nie tylko aktualności, ale również poradnik ubezpieczeń ac/oc. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepszą ofertę ubezpieczeń z tych, które są dostępne. I będziesz mieć pewność, że unikniesz kar.

-/Materiał partnera/-Lh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here