Nasi rodzice i dziadkowie na celowniku oszustów

0
604

Każdego dnia oszuści w naszym kraju wyłudzają setki tysięcy złotych od osób, które okazały się zbyt łatwowierne. Ofiarami oszustów padają głównie seniorzy. Oddają często dorobek całego życia, bo metody oszustów nie są im znane.

 

Jak wielka jest skala zagrożeń? Ponad 139 mln zł to wartość strat finansowych poniesionych w 2023 roku na skutek przestępstw metodą „na wnuczka”, czy „na urzędnika”. Do policjantów zgłosiło się ponad 13 tysięcy osób pokrzywdzonych, w wieku 65 i więcej lat.

Lwóweccy policjanci chcąc uświadomić seniorów regularnie organizują spotkania, podczas których przekazują informacje, jak nie dać się oszukać.

W niedzielę 23 czerwca, policjantka z lwóweckiej komendy spotkała się z seniorami w świetlicy w Bielance. Policjantka w ramach spotkania z mieszkańcami, promowała kampanię społeczną #ZnamTeNumery.

W trakcie wizyty, mundurowa zwróciła szczególnie uwagę na oszustwa popełniane metodą np. „na wnuczka” i „na policjanta”. Przestrzegała seniorów przed oszustami, którzy stale modyfikują metody wyłudzania pieniędzy i podkreślała jak ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami obcymi, które nie zawsze mają uczciwe zamiary. Poruszyła także temat bezpiecznego korzystania z Internetu

– Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania dotyczące ich bezpieczeństwa, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląski.

Pamiętaj, nie klikaj w linki, nie odpowiadaj na nieznane SMS-y! Nie podawaj żadnych numerów, loginów i haseł do kont bankowych! A jeśli masz wątpliwości zadzwoń na numer alarmowy 112.

Spotkanie Policji z seniorami w Bielance (fot.: KPP Lwówek Śl. )

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here