„Napoleon” wyrzucony za mury

13
1755

Przez kilka miesięcy pomnik wielkiego wodza był przenoszony z miejsca na miejsce. Ostatecznie wyrzucony z rynku swoje miejsce znalazł za murami.

 

W 1813 roku w Lwówku Śląski przebywał sam cesarz Napoleon Bonaparte, a na okolicznych terenach rozegrały się dwie bitwy, zwane bitwami nad Bobrem. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w sobotę, 12 lipca 2003 roku na lwóweckim rynku stanął pomnik wielkiego wodza.

Na stronie leoriana.pl jej autor, Pan Eugeniusz Braniewski podaje: „W ramach obchodów „Roku napoleońskiego”, na Górnym Rynku odsłonięty został obelisk poświęcony pobytowi cesarza Francuzów we Lwówku Śl. (21 – 23. sierpnia 1813 r.). Odsłonięcia dokonał Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski, z członkiem Zarządu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Leszkiem Rykiem i lwóweckim burmistrzem, Ludwikiem Kaziów. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Andrzej J. Bossowski.”.

Przez lata pomnik Napoleona w Lwówku Śląskim stał w cieniu wierzb, w jednym z bardziej eksponowanych miejsc w mieście. Jednak za wyjątkiem kilku drobnych wydarzeń, jakie przez te lata odbyły się po pomnikiem nie był on w jakiś szczególny sposób rozpamiętywany.

Poniżej zdjęcia z jednej z nielicznych uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem Napoleona I Bonaparte w Lwówku Śląskim – zdjęcia nadesłane przez czytelnika JOJO – dziękujemy.

Teraz pamiątka po wielkim wodzu na stałe zniknęła z centrum miasta. Stało się to w wyniku decyzji władz miasta o rewitalizacji górnego rynku, która to nie przewidywała dla pomnika miejsca w centrum. W sierpniu 2021 roku lwóweccy radni podjęli uchwałę o utworzeniu skweru Napoleona I Bonaparte. „Nadaje się nazwę istniejącemu skwerowi – Skwer im. Napoleona I Bonaparte, który zlokalizowany jest na plantach miasta Lwówek Śląski, na części działki nr 157 w obrębie 1 miasta Lwówek Śląski” – czytamy w uchwale rady miejskiej.

Wspomniany skwer to niewielki skrawek zieleni, który zlokalizowany jest w przedłużeniu ulicy PCK, vis-à-vis szkoły podstawowej nr 2.

Po kilkumiesięcznej tułaczce, rzucany z miejsca na miejsce, kilka dni temu pomnik Napoleona został ustawiony na skwerku jego imienia.

13 KOMENTARZE

  1. Napoleon nic albo bardzo niewiele zrobił dla Polaków i Polski ( może co dla niektórych) wycisnął z Polaków co się da ( wysłał wojsko na Haiti, prawie 100 tys. w wyprawie na Rosję z jednego i drugiego niewielu wróciło, zgarniał zaopatrzenie dla wojska, jakieś tam malutkie księstewko ciężko wywalczone, które szybko zniknęło) po nim zostaliśmy z przysłowiową ręką w nocniku.

  2. To nawet nie pomnik ale obelisk. Po drugie wizerunek Napoleona to maszkaron i obraza dla Francuzów. Po czwarte obelisk co ma upamiętniać? Lwówczanie przez 130 lat świętowali pokonanie Napoleona a nie jego zwycięstwo. To coś od lat szpeciło rynek. Wreszcie poszło na skwer spacerowy. Brawo

  3. Dużo pracy jeszcze czeka by ten plac,otoczenie i sam obelisk wyglądał przyzwolicie i był godny Wielkiego Wodza. W tej chwili wygląda fatalnie. Może do roku 2023 na 210 lecie pobytu Napoleona w Lwówku Śląskim będzie tak wyglądało jak należy. Na bloku przy Słowackiego 1 od strony szpitala powinna być zamontowana tabliczka przypominająca,że w tym miejscu stała karczma w której przebywał oraz nocował w gościńcu Napoleon I Bonaparte.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here