Nadchodzą zmiany dotyczące religii w szkołach

39
1430

Nowo powołany rząd przystępuje do działania i realizacji zapowiadanego w kampanii programu. Minister edukacji Barbara Nowacka zabrała głos w sprawie lekcji religii w szkołach.

 

 

Dziennikarze TVN24 zapytali panią minister czy jest za wyeliminowaniem religii z polskich szkół lub przynajmniej zmianą finansowania lekcji religii, które obecnie finansowane są z budżetu państwa, aby w przyszłości to kościoły opłacały lekcje religii.

Minister Nowacka zaznaczyła, iż znane są jej ustalenia konkordatu i dobrze wie, do czego zobowiązało się państwo polskie, podkreślając, że proces rozmowy nad kształtem konkordatu będzie długi. Pani minister wskazała także, iż w jej ocenie dwie godziny lekcji religii “to jest przesada”, bo “dzieci mają więcej religii niż innych przedmiotów”.

 

 

– Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym – decyzja finansowa – zaznaczyła Nowacka, w której ocenie ograniczenie na początku lekcji religii do jednej godziny powinno być powszechnie zaakceptowane.

Ponadto pani minister zaznaczyła, że lekcje te powinny bezwzględnie odbywać się na pierwszej, bądź ostatniej godzinie lekcyjnej, a oceny z religii nie powinny być liczone do średniej i w ogóle nie powinny być wpisywane na świadectwach.

– Tym co na dzisiaj zadeklaruję, że siadamy do pracy w pierwszych dniach – zapowiedziała nowa minister edukacji.

39 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobrze, nareszcie. Nie mam nic do katolików i kościoła, ale niech religia będzie w salkach katechetycznych. Dlaczego w szkole? To nie miejsce na religię i modlitwę. Zresztą kościół sam sobie strzelił w kolano sprowadzając religię do kolejnego przedmiotu. Dzieci wypisują się hurtem.

  • Dlatego że nie wszystkie dzieci mają katechezy blisko szkoły tak jak w dużych miastach i dziecka napewno byś nie puścił do jakiegoś tramwaju żeby jechało z 2km do salki katechetycznej, i dlatego było by lepiej żeby
   katecheta dojechał do szkoły a szkoła żeby tylko udostępniła jedno pomieszczenie, a kto chce to może nie chodzić na religię i nie utrudniajcie innym.

   • Brawo… rodzice bedą wychowywać i przekazywać swoje wartości moralne , nie ma co aż tak ubolewać. szkoda ze nie ma statystyk odnośnie frekwencji na religii w szkołach podstawowych jak i średnich. A tak poważnie, czy ten przedmiot jest szanowany? oby do komunii i imprezy z prezentami…a później każdy wie jak jest. Popieram zmniejszenie godzin religii, dla jej własnego szacunku.

 2. Nie chodzi gdzie chodziłaś na religie do szkoły czy do salki katechetycznej.Tylko my się starzejemy, dzieci się rodzi mało, a my walczymy z religią. To po co zaraz masowo będziemy obchodzić święta jak nie wierzymy, po co nam religia jak niedługo powstaną meczety. Jak starzy ludzi mówili bez wiary, religi naród nie istnieje,już powoli to nadchodzi.Polak mądry po szkodzie

 3. Ludzie! Czy nie dociera do Was, że ktoś może być innej wiary lub ateista? Czy szkoła to miejsce na segregację? Czy tylko katolik jest kochany przez. Boga? Nie no jedyna i słuszna religia , co? Kościół jest od tego i niech chodzi kto chce. A swoją drogą to znam katolików, co zieją nienawiścią… po Bożemu

 4. Ja płacę również podatki i żądam religii w szkole. Co to ma być? To właśnie jest dyskryminacja, że państwo chce uniemożliwić ludziom wierzącym i ich dzieciom uczęszczanie na lekcje religii. Równość i wolność religijną gwarantuje Konstytucja. A do Anonima: Teraz też chodzi kto chce

 5. Ja jestem przeciw wyprowadzaniu religii ze szkoły, to przedmiot uczący nie tylko o Bogu ale również uczy szacunku dla innych i wychowuje. Moje dzieci chodzą i nie narzekają a raczej są zachwycone

 6. A może zrobić dobrowolność uczęszczania na lekcje matematyki, języka polskiego? Zobaczymy kto będzie chodził? Bo już są cyrki z lekcją wf masowe zwolnienia. Nie wycofywać a edukować i wychowywać do szacunku, uczciwości, patriotyzmu, wartości itd

 7. Jolka kto cię segreguje??? Chyba tylko ty sama masz poczucie niedowartościowania. Nie ma żadnej segregacji i dyskryminacji z powodu tego, że ktoś nie chodzi na religię lub jest innego wyznania. Sam chodzę do szkoły i na religię i nikt nie segreguje moich kolegów z powodu innego wyznania. Bzdury powtarzane kółko i przez tych, którzy nie mają bladego pojęcia. Religia jest potrzebna w szkole, sam chętnie uczęszczam i nie widzę problemu nawet wśród moich kolegów i koleżanek.

 8. Cyrk, cyrk, cyrk. Są ważniejsze problemy w szkole a nie takie czy godzina religii w jedna czy w drugą stronę. W szkołach jest brak szatni, stomatologa, pielęgniarki, sal gimnastycznych, stołówek, a nowa minister zajmuje się godzina religii. Ha ha ha ha Dobre, dobre.

 9. Szkoła dla książąt angielskich w Elton jest szkoła z zasadami. Czesne jest bardzo wysokie. W szkole uczą się również dzieci biedne ( 10% społeczności szkolnej), Mają fundowaną edukacje. Kilka lat temu opisywano, że syn jednego notabla z Polski został losowo przyjęty do szkoły. Rozmowa z dyr. rozpoczęła się od wywiadu. Między innymi zapytano jakiej jest wiary. Ojciec ( czerwony) powiedział, że jest niewierzący. Dyr. pokiwał głową i powiedział, my nie jesteśmy w stanie dobrze wychować pana syna. Skoro protestował ojciec to zgodził się zapisać do protestantów. Każy uczeń chodził na swoje zajęcia z religii. Nie przeszkadzało,że ktoś jest innej wiary . Warto poczytać o zasadach w Elton.
  PS.Zobaczcie jak Żydzi bronią swojej wiary. Nie plujcie na naszą wiarę . Mówicie szacunek a …………..

 10. Religia jest dla chętnych,nie ma przymusu ,aby dziecko chodziło na ten przedmiot.
  Jeśli ktoś nie chce to nie chodzi i tyle.
  Po co coś zmieniać.Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i tyle.
  Fakt ,że niektóre katechetki wczuwają się za bardzo i narzucają za bardzo ten przedmiot jako najważniejszy.
  Jakby mogły to by zamieszkały w kościele i tego oczekują od uczniów.
  Tylko wiara ok jak najbardziej
  Ale czy w kościele katolickim to tacy święci?? Czy tam się dobrze dzieje??
  Oto jest pytanie

 11. Ograniczenie lekcji religii w szkołach to nie sprawa oszczędności.Nie widzicie co sie dzieje? W Niemczech wyburzają kościoły we Francji też,zamiast dzwonów kościelnych iman nawołuje z meczetu do modlitwy 5 razy dziennie .Nagminne jest oczernianie kościoła i wywlekanie spraw które były od lat i nikomu to nie przeszkadzało i nie mam na myśli podofilstwa ! /kościół gorsze rzeczy robił w średniowieczu /.Efekt nagonki na kościół katolicki zbiera żniwo w postaci ubytku uczestników kościelnych mszy i znikomą liczbą chętnych do seminariów.Celem elit jest multi kulti .Tylko izraelitom wolno wszystko, ale biorąc pod uwagę najbogatszych tego świata /Black Rock Vanguard , Elon Musk,Warren Buffett -pomysłodawca sposobu zmiany ustrojowej w Polsce bo to nie był plan Balcerowicza, Bill Gates -ten to dopiero miesza/ i wizjonerów lepszego ?świata? Ciemne narody i nie zjednoczone religią są pozbawione obrony i sumienia . Plandemia ,ocieplenie ? które odbywa się na zmianę od tysięcy lat? emisja gazu CO2 który jest nie zbędny do życia roślin? , Nie usprawiedliwiam ataku na Ukrainę ale Putin szybko wyleczył świat i tylko dzięki niemu na razie nie mamy następnej plandemi.

   • Miałem na myśli zarówno chrześcijaństwo, jak i judaizm i islam. Zresztą, wszystkie religie to bujdy na resorach wpajane od urodzenia. Islam to zaraza umysłowa, którą trzeba wyplenić z naszej planety w pierwszej kolejności.

 12. Na świecie jest 4000 różnych religii i jeszcze więcej bogów, ale oczywiście katolicy mają tego jedynego prawdziwego i prawo wszystkich nawracać na swojego. Owocem tego panowie w sukienkach mają prawo żyć na koszt podatnika. Wierzcie sobie, w co chcecie i nic mi do tego, ale nie uszczęśliwiajcie nikogo na siłę i dajcie żyć innym.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here