Czy odwołanie dyrektor Barczyk było zasadne? Wyniki kontroli NFZ ws. szczepień

8
1288
fot.: Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu

Zakończyła się kontrola NFZ w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu. Czy zaszczepiono osoby spoza nieuprawnione?

 

Po doniesieniach, iż w zgorzeleckim szpitalu zaszczepione zostały osoby spoza kolejki, osoby nieuprawnione 11 stycznia starosta zgorzelecki podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektor Zofii Barczyk.

W okresie od 30-31 grudnia 2020 r. w Wielospecjalistycznym Szpitalu – Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, kierowanym przez Dyrektora Zofię Barczyk doszło do nieprawidłowości związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19. Zaszczepione zostały bowiem osoby spoza grupy „0” pomimo niewyczerpania listy osób chętnych do szczepienia w tej grupie. Podanie szczepionki poza kolejnością było niezgodne z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19” – twierdziły w uzasadnieniu władze Powiatu Zgorzeleckiego, dla których ocena sytuacji była jednoznaczna:

Działanie takie, w dobie panującej pandemii wywołanej wirusem SARS- COV- 2 należy ocenić jako karygodne i uderzające w zasady równego dostępu do szczepień w poszczególnych grupach dostępności. Powyższe doprowadziło Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego do wniosku o konieczności odwołania Pani Zofii Barczyk Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu”.

W obronie odwołanie pani dyrektor stanęło wielu pracowników zgorzeleckiej spółki, która pod swoimi skrzydłami ma także ośrodki zdrowia m.in. w Gryfowie Śląskim i we Wleniu. Wypowiedzenia z pracy złożyli wszyscy ordynatorzy oraz blisko trzystu pracowników (lekarzy, pielęgniarek, pracowników biurowych), którzy dali staroście ultimatum do południa 14 stycznia na wycofanie się z tej decyzji i przywrócenie dyrektor Barczyk do pracy.

Starosta Artur Bieliński uległ presji i Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego uchylił wcześniejszą decyzję. „Mając jednak na uwadze konieczność zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia mieszkańców powiatu, a także możliwość ograniczenia właściwego funkcjonowania Szpitala w okresie pandemii COVID-19 oraz brak wyników kontroli NFZ dotyczącej prawidłowości szczepień, Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego uznał za zasadne przywrócenie Pani Zofii Barczyk na stanowisko Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu”. – pisały w uzasadnieniu władze Powiatu.

Od chwili, gdy o możliwych szczepieniach poza kolejnością zrobiło się głośno kontrolę w placówce wszczął dolnośląski NFZ. Dziś poznaliśmy wyniki tej kontroli, która oprócz zgorzeleckiej spółki prowadzona była równolegle także w wałbrzyskim szpitalu. Kontrola miała wykazać czy w placówkach szczepienie przeciwko COVID-19 przeprowadzono zgodnie z zasadami i czy nie zaszczepiono osób do tego nieuprawnionych.

Dziś znamy już wyniki kontroli. Komunikat w sprawie wydał NFZ:

Narodowy Fundusz Zdrowia zakończył kontrolę w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu. Weryfikowane było zachowanie prawidłowej kolejności szczepień w przeciwko COVID-19 wykonanych w dniach 30-31 grudnia 2020 r i 4-5 stycznia 2021r. Kontrola nie wykazały uchybień dotyczących kolejności szczepień przewidzianej dla grupy 0” – informuje Anna Szewczuk-Łebska rzecznik NFZ we Wrocławiu, która przyznaje, iż:

„W szpitalu w Zgorzelcu osoby nie będące pracownikami zostały zaszczepione jako członkowie rodzin pracowników szpitala”.

8 KOMENTARZE

  1. Do Zgo i Oli. Ludzie co wy wypisujecie. Smiech Gronicz i Citronex jako czlonkowie rodzin pracownikow szpitala? Wiadomo ze tak wykazali w czasie kontroli bo co innego mieli podac. Stuknijcie sie w czolo

  2. Dyrekcja szpitala zapytana przez portal Zgorzelc.info oznajmiła, że rzeczywiście doszło tam do szczepień spoza grupy 0, ale było to uzasadnione. Chodziło o efektywne wykorzystanie szczepionki. To cytat A teraz nfz wciska g….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here