Na złość partnerce zadzwonił na numer alarmowy 112.

2
1280

Na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że jego partnerka chce odebrać sobie życie. Otrzymane zgłoszenie zostało potraktowane priorytetowo a złotoryjscy policjanci natychmiast rozpoczęli ustalanie miejsca, w którym może znajdować się kobieta. Jak się okazało, cała historia była zmyślona. Kobieta nie miała myśli samobójczych, nie potrzebowała też pomocy. Zgłaszający po złości dla swojej partnerki zadzwonił na 112. Za bezpodstawne wezwanie służb ratowniczych został ukarany mandatem karnym. Pamiętajmy, że numer alarmowy powinien być wykorzystywany tylko w nagłych i uzasadnionych przypadkach. Blokowanie tego numeru jest nie tylko wykroczeniem, ale też wyjątkową bezmyślnością.

 

Numer alarmowy 112 jest powszechnie znany. O jego znaczeniu i celu użycia policjanci edukują już najmłodszych podczas profilaktycznych pogadanek. Wydawać by się mogło, że każdy wie, że numer ten należy wybierać tylko i wyłącznie z określonym przeznaczeniem – w sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu czy mieniu. Niestety, policyjna praktyka dowodzi, że w społeczności wciąż spotykamy się z bezmyślnymi zachowaniami mieszkańców, którzy niepotrzebnie angażują służby. Jedna z takich sytuacji miała miejsce w ostatnim czasie powiecie złotoryjskim.

Dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Pomocy Ratunkowej. Wynikało z niego, że na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna. Poinformował, że otrzymał wiadomość od swojej partnerki. Kobieta napisała, że jest w lesie i chce odebrać sobie życie. Zgłoszenie zostało potraktowane priorytetowo a policjanci natychmiast rozpoczęli czynności, ustalając miejsca, w których może przebywać kobieta.

Pierwsze wyniki wskazywały, że znajduje się ona na terenie gminy Świerzawa. Kolejne pozwoliły na precyzyjne już określenie tego miejsca. Kobieta przebywała w mieszkaniu u swojej koleżanki. Przekazane przez jej partnera informacje okazały się nieprawdziwe. Kobieta nie miała myśli samobójczych i nie potrzebowała pomocy. Poinformowała, że zakończyła związek ze swoim dotychczasowym partnerem a on prawdopodobnie na złość zadzwonił na numer 112. Zgłaszający za bezpodstawne wezwanie służb został ukarany wysokim mandatem karnym.

Przypominamy, że numer alarmowy 112 służy do zgłaszania pilnych sytuacji gdy zagrożone jest zdrowie, życie ludzkie lub mienie. Zanim wybierzemy ten numer zastanówmy się czy jest to sytuacja wymagająca interwencji służb.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń Art. 66. § 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych. § 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

sierż. szt. Dominika Kwakszys, KPP Złotoryja

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here