Na podstawie fałszywych faktu uniknął podatków na 16 mln zł

3
839
fot.: Prokuratura JG

Współpraca Wydziału do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz jeleniogórskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziła do ujęcia i tymczasowego aresztowania Piotra O., który w latach 2013-2014, w celu uniknięcia opodatkowania posługiwał się fikcyjnymi fakturami oraz podawał nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych, przez co uniknął zapłaty podatku akcyzowego oraz VAT na łączną kwotę przekraczającą 16 milionów złotych. 

Piotr O. prowadził zarejestrowaną w Jeleniej Górze firmę handlującą tytoniem, która w okresie od 2013 do 2014 roku kupiła w celu dalszej odsprzedaży towar o łącznej masie 67500 kg.

Następnie nie składał deklaracji dla podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży suszu tytoniowego na terenie kraju, a w składanych do Urzędu Skarbowego deklaracjach VAT podawał nieprawdę zaniżając podstawę opodatkowania o wartość podatku akcyzowego. W tym celu wystawił łącznie 46 fikcyjnych faktur VAT, z których wynikało, że zakupiony tytoń sprzedawał na rzecz zagranicznych kontrahentów z Niemiec oraz Czech. Dzięki temu sprzedaż traktowana była jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a podstawa opodatkowania VAT była obniżona.

Działania te odprowadziły do uszczuplenia podatku akcyzowego w łącznej kwocie 15.150.000 złotych oraz VAT 1.280.000 złotych. 

Jak ustalono, wskazani na fakturach zagraniczni kontrahenci Piotra O. z Niemiec oraz Czech to firmy, które nie prowadziły faktycznej działalności, a jedynie pozorowały międzynarodowe transakcje, w celu umożliwienia Piotrowi O. uniknięcia opodatkowania. Najczęściej były one zakładane na tak zwane „słupy”, czyli osoby nie mające faktycznie żadnej wiedzy o firmach i spółkach, których formalnie byli właścicielami.

Piotr O. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie usłyszał zarzuty przestępstw skarbowych polegających między innymi na unikaniu opodatkowania, a także przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentach, za które grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres dwóch miesięcy.

Sprawca nie był dotychczas karany sądownie.

-/ Prokuratura Jel. Góra /-

 
 

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here