Na magnesie bez badań

0
700

Kierowca zakłócał pracę tachografu cyfrowego przy użyciu magnesu, prowadząc pojazd ciężarowy bez ważnych badań lekarskich i psychologicznych oraz obowiązkowego szkolenia okresowego.

 

 

W czwartek 19 listopada inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, oddział terenowy w Jeleniej Górze prowadzili, działania kontrolne w miejscowości Jelenia Góra.

Inspektorzy zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, który przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Szybko się jednak okazało, że przekroczenie prędkości to nie jedyne naruszenie kierowcy. Dokładna analiza dokumentów przewozowych oraz przejechanych kilometrów wykazała, że kierowca kilka minut przed zatrzymaniem stosował w pojeździe magnes przyłożony do impulsatora, zakłócając tym samym prawidłową pracę tachografu cyfrowego zainstalowanego w pojeździe.

Inspektorzy transportu drogowego ustalili również, analizując dokumenty i zapisy tachografu z dnia poprzedzającego kontrolę, że kierowca (będący również przedsiębiorcą) używał magnesu także podczas załadunku.

Ponadto od sierpnia 2019 kierowca nie posiadał ważnych badań lekarskich i psychologicznych oraz obowiązkowego szkolenia okresowego.

W wyniku stwierdzonych naruszeń, wobec przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem inspektorzy wszczęli postępowanie administracyjne.

Dodatkowo kierowca zakłócając pracę tachografu, spowodował obniżenie faktycznej ilości przejechanych kilometrów. Mając na uwadze art. 306a Kodeksu Karnego, tj.: „Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, sprawa została przekazana funkcjonariuszom Policji WRD KPP w Jeleniej Górze.

-/ WITD Wrocław -/

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here