Na granicy powiatów: lwóweckiego, złotoryjskiego i chojnowskiego

2
3288

Dziś mowa o styku tych trzech powiatów brzmi nieco dziwnie, jednak jeszcze nie tak dawno temu taka granica faktycznie istniała. Dowód tego możemy spotkać na jednym z przydrożnych parkingów.

 

Jadąc z Lwówka Śląskiego w kierunku Złotoryi drogą wojewódzką 364, pomiędzy Bielanką a Czaplami, po prawej stronie napotykamy przydrożny parking. To na nim stoi do dziś pamiątka minionych czasów – kamienny słup, historyczna granica powiatów: lwóweckiego, złotoryjskiego i chojnowskiego (Kreis Löwenberg- Goldberg- Haynau). Został on ustawiony w tym miejscu przed 1945 r. Po wojnie słup ten został uszkodzony. Leżący w lesie obelisk w 2006 r. znalazł miejscowy regionalista, który zainteresował nim lokalne władze. Przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Złotoryi słup został oczyszczone i ustawiony na parkingu. Opatrzono go dodatkową tablicą informującą o historycznej granicy trzech powiatów.

Ciekawostką tego miejsca jest otwarta w 2014 r. ścieżka historyczno- edukacyjno- przyrodnicza „Szlakiem kamiennych krzyży w Czaplach Choińcu”. Ma ona długość 14 kilometrów. Przecina ją szosa łącząca Lwówek Śląski ze Złotoryją. Możliwe więc jest osobne przejście północnej i południowej części ścieżki. Każdemu z napotkanych zabytków towarzyszą tu tablice informacyjne.

Złotoryjski Las, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkiemu obszarze spotkać można aż siedem wolnostojących kamiennych krzyży. Większość z obiektów to zapewne pomniki średniowiecznego prawa, czyli krzyże pojednania (krzyże pokutne), inne, te z XVIII i XIX wieku możemy nazwać krzyżami pamięci. Sporą ciekawostką jest krzyż numer 4, który nosi ryt kielni i poziomnicy – jedyny taki krzyż w Europie.

2 KOMENTARZE

  1. Napis głosi: Granica powiatów Lwóweckiego (Lowenberger) Złotoryjsko-Chojnowskiego (Goldberg Haynauer, a nie Goldberg Haynau). Powiat taki istniał w l. 1818 – 1932; Chojnów położony jest na północ od Złotoryi i należał później do pow. legnickiego, a zatem od tegoż roku nie było już pow. chojnowskiego. Pozdro…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here