Mirsk. Pierwszy od sześciu lat przypadek BSE w Polsce

0
217

Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w Mirsku na Dolnym Śląsku odnotowano przypadek BSE, czyli choroby szalonych krów. Eksperci podkreślają, że jest to przypadek atypowy i nie ma on nic wspólnego z aferą mączek mięsno-kostnych z lat 90-tych.

 

Jak dowiadujemy się z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Niemczuka, objawy choroby zdiagnozowano u jednego zwierzęcia w hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim. Objawy wykryto 24 stycznia, a 31 stycznia potwierdzono je badaniami laboratoryjnymi. Krowa została zabita i zutylizowana. Był to pierwszy od sześciu lat przypadek BSE w Polsce.

 

Eksperci uspokajają, że jest to przypadek atypowy, który zdarza się u starszych krów również w innych krajach, ostatnio w Brazylii czy Kanadzie.

 

Atypowość tego przypadku polega na tym, że występuje on po prostu raz na jakiś czas u krów w starszym wieku. Co najważniejsze, fakt, że jest to atypowy przypadek BSE powoduje, że kraj nie traci statusu znikomego ryzyka, a w związku z regulacjami Światowej Organizacji Zwierząt, Polska nie traci możliwości eksportu polskiej, bezpiecznej, zdrowej wołowiny na rynek unijny i rynki państw trzecich” – wyjaśniał Krzysztof Niemczyk, dyrektor PIW.

 

Poprzedni przypadek “choroby szalonych krów” w Polsce odnotowano w marcu 2013 roku. BSE po raz pierwszy zostało stwierdzone w 1986 roku w Wielkiej Brytanii. W latach 90. w Europie wybuchła epidemia tej choroby, wybijano wówczas masowo całe stada bydła.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here