Matura z fizyki – kiedy zacząć przygotowania?

0
103

Z całą pewnością fizyka należy do jednego z najcięższych przedmiotów dla każdego ucznia – wynika to z wielości różnych zagadnień i wzorów, które należy przyswoić w toku edukacji. Zwieńczeniem nauki dla każdego ucznia jest oczywiście egzamin dojrzałości, czyli matura. Z pewnością jest to jeden z najważniejszych sprawdzianów dla każdego człowieka w całym życiu, ponieważ od ilości zdobytych na nim punktów zależy możliwość ubiegania się o miejsce na najlepszych uczelniach i kierunkach studiów. Stąd odpowiednie przygotowanie powinno być priorytetem dla młodych ludzi – wiadomym jest, że od wyboru studiów praktycznie zależy, czym będą się zajmować w przyszłości. W niniejszym artykule przedstawimy, kiedy rozpocząć przygotowania do egzaminu dojrzałości, aby zdać go jak najlepiej.

 

Opanowanie podstaw

Niestety program nauczania fizyki w liceum, czy też w technikum, jest wyjątkowo o obszerny. System edukacji opiera się na tym, że najpierw opanować trzeba podstawy danego przedmiotu, bez których ciężko będzie pogłębiać wiedzę w zakresie bardziej skomplikowanych zagadnień. Stąd na początek należy powtórzyć te podstawy, w tym wzory i definicje. Bez znakomitej znajomości tych elementów ciężko będzie dobrze zdać egzamin maturalny. Jeżeli ktoś nie wie, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wystarczy wpisać „matura z fizyki przygotowanie” w wyszukiwarce, a momentalnie pojawią się odpowiednie treści. Z pewnością wyświetli się również link do BUKI, na którym to serwisie można bardzo łatwo znaleźć świetnego korepetytora z fizyki w swojej miejscowości.

Zaplanowanie powtórek

W celu dokładnego przygotowania do matury z fizyki warto sobie dokładnie rozpisać odpowiedni plan. Powtórkę warto przeprowadzić zgodnie z kolejnością podstawy programowej, a więc tak, jak jest w podręcznikach. W ten sposób nie ominiemy niczego, co może pojawić się w maturalnych zadaniach. Co do samych powtórek, nie mają one na celu ponowne zdobycie wiedzy, a jedynie jej odświeżenie. Stąd analizując dane zagadnienie warto sobie przypomnieć kluczowe definicje i rozwiązać parę zadań. Oczywiście skupić się trzeba na treściach, z którymi mamy największe problemy – niejednokrotnie trzeba będzie poświęcić im sporo czasu.

Kiedy rozpocząć przygotowania?

Odpowiedź nie powinna nikogo zdziwić – generalnie jak najprędzej. Nie ma jednak sensu rozpoczynać powtórek na półtora roku przed maturą. Tak długi okres spowoduje, że zdążymy zapomnieć niektóre zagadnienia. Przyjąć w ciemno można, że najlepiej rozpocząć przygotowania do egzaminu dojrzałości około pół roku przed jego terminem, a więc koło grudnia. Czasu nie zabraknie, natomiast przerobiona materia pozostanie w pamięci aż do chwili otwarcia kart egzaminacyjnych

W celu podsumowania warto przypomnieć, że powtórka z fizyki nie ma nas nauczyć na nowo całości materiału, a jedynie przypomnieć. Trzeba pamiętać, że matura jest egzaminem nie tylko z wiedzy nabytej w liceum, czy też technikum, ale również w szkole podstawowej. Stąd niezbędne jest opanowanie podstaw fizyki, które są w zasadzie najważniejsze. Bez ich znajomości nie ma co liczyć na szczęście na egzaminie. Jeżeli okaże się, że brak jest znajomości podstaw, warto skorzystać z wyszukiwarki korepetycji BUKI i znaleźć odpowiedniego nauczyciela w każdym miejscu w Polsce.

-/Materiał partnera/-
UpSkills

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here