Gdy mieszkaniec powiatu lwóweckiego usłyszał, jaki mandat przyjdzie mu zapłacić, złapał się za głowę. Czy to nauczy go respektu dla prawa i będzie przestrogą dla innych?
Rowerzyści, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, mają prawo czuć się bezpiecznie, jednak sami również mają obowiązek przestrzegania przepisów.
Wykroczenia i wysokość mandatów dla rowerzystów – taryfikator 2026 roku
| Wykroczenie | Wysokość mandatu |
|---|---|
| Jazda rowerem po alkoholu (0,2–0,5‰) | 1000 zł |
| Jazda rowerem po alkoholu (> 0,5‰) | 2500 zł |
| Jazda po chodniku (jeśli nie zachodzi żadna z trzech przesłanek opisanych w dalszej części tekstu) | 50-300 zł |
| Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem | 500 zł |
| Nieustąpienie pieszym na przejściu | 50-500 zł |
| Mandat za brak świateł w rowerze | 100-200 zł |
| Mandat za przejazd rowerem po pasach | 100 zł |
| Przewożenie dziecka na bagażniku roweru | 50 zł |
| Jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką | 50 zł |
Jednym z najpoważniejszych wykroczeń w tym katalogu jest jazda rowerem po spożyciu alkoholu. Pijany rowerzysta w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, może być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale też dla innych użytkowników dróg. Nie wszyscy o tym pamiętają.
Skala problemu znajduje odzwierciedlenie w danych. Według informacji Komendy Głównej Policji, w 2024 roku rowerzyści uczestniczyli w 3765 wypadkach drogowych. W ich następstwie zginęło 169 osób, a 3434 zostały ranne. Zdecydowana większość zdarzeń miała miejsce w obszarach zabudowanych, jednak to poza nimi odnotowano wyższy poziom śmiertelności. Dane te jednoznacznie wskazują, że nieostrożność użytkowników jednośladów pozostaje realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2022 r. jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2500 złotych.
O bezwzględności prawa przekonał się mieszkaniec powiatu lwóweckiego, którego 12 kwietnia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji zatrzymali we Włodzicach Małych. Styl jazdy mężczyzny z daleka wskazywał, że może on być pod wpływem alkoholu. Kontrola stanu trzeźwości utwierdziła mundurowych w przekonaniu, że 23- latek absolutnie nie powinien wsiadać na rower i nie może dalej nim się poruszać.
– Mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. – wskazuje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz oficer prasowa lwóweckiej policji, która dodaje, że mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2.500 złotych.























Nie róbcie sobie jaj z tymi mandatami.W Niemczech można jechać na rowerze mając 1.6 promila.Tylko jak spowodujesz wypadek to duże problemy.
To się przeprowadź do Niemiec. W Polsce jest zakaz jazdy po pijaku. I już.
Właśnie tam mieszkam
My w represjach zawsze jestesmy lepsi niz ci w Europie, podobnie w uchwalaniu prawa, zamiast tworzyc bardziej przyjazne I POLSKIE PRAWO to nasz cyrk/460 pislow/ zajmuje sie dostosywaniem prawa do unijnego wiekszosci nie majacego na uwadze dobra POLAKOW!
a wystarczyło spuścić mu powietrze z opon i kazać tak wracać do domu
Jeśli pijany rowerzysta wjechałby jednemu i drugiemu pod koła to inaczej byście tu komentowali. Jest zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem i policja jest od tego by pilnować by wszyscy respektowali prawo, po co te dywagacje. Jeśli nic nie robią to krytykujecie, jeśli sprawdzają to od razu represja. A to porównanie z niemieckim prawem to żałość, tam niech jeżdżą sobie po pijaku i cicho siedzą w niedzielę, kogo to obchodzi?! We Francji świni nie nazwiesz imieniem Napoleon, czy ktoś to komentuje?! Bezpieczeństwo przede wszystkim, a ci co mieszkają za granicą niech komentują lokalne newsy zamiast wywnętrzać się nie na temat i niech przestrzegają lokalnych praw swoich landów… tfu
Tak robiła zła MO a teraz jest praworządności
Uważam że jazda po alkoholu powinna być bardziej pietnowana – skoro obecne kary nie działają ( nie odstraszają )… Np. licytacja całego posiadanego majątku i przeznaczenie tej kwoty na walkę z alkoholizmem.
Najwięcej wypadkuw z skutkiem śmiertelnym powodują trzeźwi kierowcy i tyle na ten temat
Najwięcej wypadkuw powodują trzeźwi kierowcy i tyle na dziś