Magiczny wieczór z poezją

1
1290

Wieczór autorski połączony z promocją pierwszego tomiku wierszy Pani Elżbiety Skolimowskiej dla osób kochających poezję był prawdziwą uczta. Radość serca i uśmiech na twarzach mieszały się z tęsknotą, bólem, przemijaniem, by po chwili znów autorka tknęła w nas nadzieję.

 

Z wiatrem i pod wiatr” brzmi tytuł pierwszego tomiku wierszy Pani Elżbiety Skolimowskiej, który właśnie ukazał się na rynku. W sobotni wieczór w Sali Małych Form w Lwówku Śląskim odbył się wieczór autorski połączony z promocją książki. To wyjątkowe wydarzenie prowadzili Agnieszka Garbiec i Krzysztof Klementowicz.

W tym szczególnym dniu możemy zapoznać się z jakże niezwykle wrażliwą, czułą i ciepłą twórczością Pani Elżbiety” – mówiła witając przybyłych licznie gości Pani Agnieszka Garbiec, podkreślając przy tym wagę tego szczególnego dnia nie tylko dla samej autorki. – „Dzięki swojej sile, odwadze i determinacji zdecydowała się wyjść z tak zwanej szuflady i podzielić się z nami tym wszystkim, co ukształtowało ją do tej pory. Ze wszystkimi emocjami, ze wszystkimi trudnymi emocjami, które do tej pory miała okazję dzielić przez wszystkie dni swojego życia. Były to emocje trudne, ale były też i piękne. Pomimo tego wszystkiego, co ją w życiu spotkało, tych pięknych i trudnych chwil, może być tu z nami, może dzielić się z nami swoim niezwykłym, wspaniałym optymizmem, hartem ducha, nieustającą radością, swoim pięknem, które wręcz z niej emanuje … Mam nadzieję, że to spotkanie pozwoli Wam samym wyjść poza swoje ramy, abyście równie mocno jak Ela mogli dzielić się z innymi swoimi emocjami i przeżyciami, czy to w formie wierszy, czy malując tak jak Ela” – dodawała współprowadząca, która podkreślała, iż Pani Skolimowska jest nie tylko autorką dziesiątek emocjonujących wierszy, ale także malarką i osobą kochającą góry i wędrówki.

Część z obrazów namalowanych przez mieszkankę Lwówka Śląskiego mogliśmy podziwiać właśnie podczas sobotniego wieczoru.

Pan Krzysztof Klementowicz przyznawał, iż przed tym wieczorem zadawał sobie pytanie; Czym współcześnie jest poezja, dla współczesnego człowieka, dla kogoś, kto żyje w aktualnym 2021 roku? Współprowadzący przyznawał, iż wszelkie obawy o brak miejsca we współczesnym świecie na poezję są niczym nieuzasadnione, co potwierdzała jego zdaniem licznie zgromadzona tego dnia publiczność.

Natomiast Pani Elżbieta Skolimowska próbując odpowiedzieć, czym dla niej jest poezja i jak narodził się pomysł, potrzeba pisania wierszy swoje spojrzenie skierowała w kierunku obecnej na sali swojej nauczycielki języka polskiego. „Tutaj pochylam się w kierunku Pani Urszuli Skoczylas bardzo niziutko. To jest moja wychowawczyni z liceum ogólnokształcącego, dzięki której zaczęłam rozumieć wiersze, dzięki której zaczęłam czytać wiersze. Pani Profesor zawsze przy analizach wierszy pozwalała nam wyrażać swoje opinie a potem dopiero opowiadała, co o tym mówi literatura, co o tym mówią mądrzy, którzy tą książkę napisali.” – wspomina bohaterka sobotniego wieczoru, która z dumą podkreślała, iż to było dla niej niezwykle ważne, za co z całego serca podziękowała swojej nauczycielce.

Podczas wieczorku autorskiego Pani Skolimowska podzieliła się z gośćmi nie tylko garścią swoich wierszy, ale także licznymi przeżyciami, tym, co ją popycha do działania, tym, co daje jej natchnienie, tym, co ją złości i tym, co ją raduje.

To był wyjątkowy wieczór, pełen wielu wspaniałych doznań możliwości obcowania ze sztuką, z malarstwem, z poezją, ale także wieczór, z piękną oprawą artystyczną, nietuzinkową scenografią i gościem specjalnym, którym była Aleksandra Niewęgłowska. To zaśpiewane przez nią utwory dodały kolorytu i dopełniły całości.

Pan Piotr Fehring- Dworak, który był współorganizatorem tego wieczorku autorskiego a także wydawcą tomiku poezji Pani Skolimowskiej wspomina, iż to już kolejny taki wieczór współorganizowany przez niego zaznaczając, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, bo kolejne wieczorki z poezją są już w trakcie opracowywania. Właściciel firmy FotoOprawa w Lwówku Śląskim przyznaje, iż całości nie udałoby się zrobić bez nieocenionej pomocy Pana Tadeusza Dzieżyca dyrektora lwóweckiego LOK-u.

Patronat medialny nad wydarzeniem – Lwówecki.info.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo ze spotkania

zdjęcia: Piotr Fehring- Dworak – FotoOprawa

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here