Lwówek Śląski w świątecznym wydaniu

0
687

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Świąteczną atmosferę czuć już w Lwówku Śląskim. Tu centrum miasta przyozdobiły kolorowe jajka.

 

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jej obchodom w Polsce towarzyszą wielowiekowe zwyczaje. Święto to jest również pełne symboli. Jednym z takich są właśnie jajka. Te w czasie Wielkanocy są odmieniane przez wszystkie przypadki. Jako symbol rodzącego się życia widnieją na wszelkich wielkanocnych dekoracjach. Można je znaleźć w przepisach wielu wielkanocnych ciast i sałatek. Są również jedną z głównych potraw na wielkanocnym stole.

Jajka są też nieodłączna częścią koszyka ze święconką. Tam trafiają zazwyczaj te najpiękniej przyozdobione. Tradycja malowania jajek wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pisanki są symbolem pomyślności i przebudzenia do życia. Rysunki wielkanocne na pisankach to najczęściej charakterystyczne dla danego regionu motywy ludowe.

Kolorowe jajka „wyrosły” już na skwerach w centrum Lwówka Śląskiego. Wcześniej zostały pomalowane przez dzieci i młodzież z lwóweckich szkół. Jak Wam podoba się ten pomysł świątecznego przyozdobienia miasta?

no images were found

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here