Lwówek Śląski: Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli

4
5329
#Orszak Trzech Króli Lwówek 01

Już po raz dziewiąty w Lwówku Śląskim Orszak Trzech Króli wyruszył z darami dla Nowonarodzonego. 6 stycznia 2023 roku po mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, kolędnicy przeszli ulicami miasta w barwnym w korowodzie. Hasło tegorocznego Orszaku to: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”.

 

 

Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Uczestnictwo w barwnej procesji jest symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich.

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. – Nowy Testament Ewangelia wg św. Mateusza 2:1-12

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

 

 

W kraju Orszak organizowany jest od ponad dwunastu lat i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Przybywa miejscowości na orszakowej mapie, przybywa i wiernych w poszczególnych orszakach. Hasło Orszaku Trzech Króli 2023 to: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Ma ono przypomnieć nam o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Jest ona symbolem wiary, którą mamy umacniać i za którą mamy dziękować. Gwiazda prowadząca mędrców to również znak dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą wskazywać nam właściwy kierunek.

W tegorocznym Orszaku wierni ponownie wyszli z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, na ulice miast i wiosek śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych; od najbardziej znanych, do zapomnianych. Scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” został ponad 2 tysiące lat temu.

Lwówecki Orszak Trzech Króli wyruszył po mszy świętej, spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wierni przeszli ul. Kościelną, pl. Wolności, Orzeszkowej i ponownie Kościelną do świątyni.

W tym roku wzorem ubiegłego na trasie Orszaku nie było stacji. Mimo przelotnych opadów deszczu w wydarzeniu udział wzięło kilkuset wiernych z gminy Lwówek Śląski i okolicznych miejscowości.

 

4 KOMENTARZE

  1. Orszak w Tym Roku naprawdę super, Jedynie czego można się przyczepić to brak scen organizowanych przez Dzieci ze szkół. Naprawdę Parafia WNMP zorganizowała w tym roku wszystko porządnie i bez żadnych problemów. Korony – śpiewniki – gazety wszystko zorganizowane i za darmo do nabycia, ładna nastoletnia dziewczyna przygotowała również do liturgii,przy wyjściu z Kościoła z uśmiechem rozdawała korony nawet dla najmłodszych , bardzo życzliwa i sympatyczna , angażująca się w Parafii od lat.
    Trzej Królowie to przystojni faceci, śpiew ładnie wykonany przez organistów, ministranci liturgię dopięli porządnie oraz służyli Panu Bogu. Wszystko Super.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here