Lwówek Śląski: Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli

0
2591

Po Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim już po raz siódmy ulicami miasta wyruszył Orszak Trzech Króli. Podobne orszaki przeszły w tym roku ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.

Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Uczestnictwo w barwnej procesji jest symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich.

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. – Nowy Testament Ewangelia wg św. Mateusza 2:1-12

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

W kraju Orszak organizowany jest od dwunastu lat i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Przybywa miejscowości na orszakowej mapie, przybywa i wiernych w poszczególnych orszakach. „Cuda, cuda ogłaszają” – te słowa, zaczerpnięte z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, stały się hasłem przewodnim Orszaku Trzech Króli AD 2020. – Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień. – tłumaczą organizatorzy międzynarodowego wydarzenia.

W tegorocznym Orszaku wierni ponownie wyszli z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, na ulice miast i wiosek śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych; od najbardziej znanych, do zapomnianych. Scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” został już 2 tysiące lat temu.

Lwówecki Orszak Trzech Króli wyruszył spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wierni prowadzeni przez lubańską orkiestrę dętą i drużynę strzelców, za którą maszerowali: Kacper, Melchior i Baltazar przeszli ul. Kościelną, pl. Wolności, Orzeszkowej i ponownie Kościelną do kościoła.

W tym roku lwówecki Orszak odbył się w nieco innej konwencji, niż w latach ubiegłych. Na jego trasie nie było przystanków, na których dzieci i młodzież z lwóweckich szkół wystawiali jasełka. Natomiast wierni mogli wysłuchać najwspanialszych kolęd po powrocie do świątyni. 

 

Więcej zdjęć  galerii poniżej

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here