Lwówek Śląski: To będzie inwestycja na miarę naszych czasów

6
2592

Ile lat trzeba czekać na montaż latarni ulicznej? Odpowiedź zależy od tego, komu zadamy to pytanie. Ta udzielona przez burmistrz Lwówka Śląskiego dla wielu może być tu sporym zaskoczeniem.

 

 

Od lat media społecznościowe podbijają memy z pytaniem; ile osób potrzeba do wymiany żarówki? Niewykluczone, iż wkrótce sieć zdominują grafiki z Lwówkiem Śląskim w tle i pytaniem; ile lat trzeba czekać na montaż latarni? Sprawa niektórym może wydawać się banalna, ale dla lwóweckich urzędników, to problem wymagający głębokich przemyśleń i lat przygotowań.

Pierwsze oświetlenie uliczne w Polsce powstało pod koniec XIX w Częstochowie. Była to grupa 27 latarni zawieszanych na żelaznych słupach oświetlających główne ulice miasta. Dziś w kraj mamy miliony latarni oświetlających ulice, chodniki, place, czy parki miejskie. I jak sto lat temu widok latarni mógł przysparzać o szybsze bicie serca, tak dziś wręcz przeciwnie, emocje wywołuje brak oświetlenia ulicznego.

Takich miejsc, gdzie zdaniem mieszkańców powinno się już dawno temu zamontować latarnie nie brakuje na terenie gminy Lwówek Śląski. Dlatego zwracają się oni do bardziej aktywnych radnych prosząc o wsparcie w urzędzie.

Z prośbą od radnego Zbigniewa Ecka o zamontowanie latarni przy drodze wiodącej od byłej szkoły w Niwnicach w kierunku stacji PSP w Niwnicach zwrócili się mieszkańcy tego sołectwa. Interweniowali także mieszkańcy ulicy Złotoryjskiej.

„Obecnie na tym odcinku drogi nie ma żadnego oświetlenia oraz chodnika lub szerokiego pobocza, co powoduje, że w okresie jesienno- zimowo- wiosennym poruszanie się po tym odcinku drogi jest bardzo niebezpieczne” – napisał w lutym br. do burmistrz Lwówka Śląskiego radny Zbigniew Eck.

„Problemem jest brak oświetlenia przy wylocie drogi na Złotoryję we Lwówku Śląskim. Jest to ulica Złotoryjska 36, 38 i 40, tam też mieszkają ludzie! Strach wyjść w nocy jest tam przeraźliwie ciemno, a wielu z nas posiada zwierzęta, z którymi wieczorem też trzeba wyjść na dwór.” – wskazuje w kolejnej z interpelacji lwówecki radny.

Odpowiedzi, jakich radnemu a za jego pośrednictwem także mieszkańcom udzieliła burmistrz M. Szczęsna mogą wprawić w osłupienie. Bo jak się okazuje, montaż latarni wymaga lat przemyśleń i przygotowań.

„W odpowiedzi na interpelację Pana Zbigniewa Eck, Radnego Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim z dnia 20.02.2024 r. w sprawie zamontowania latarni przy drodze wiodącej od byłej szkoły w Niwnicach w kierunku stacji PKP w Niwnicach (do posesji nr 155 oraz sąsiedzkiej), Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski informuje, iż na dzień dzisiejszy nie ma zabezpieczonych środków finansowych w budżecie Gminy i Miasta Lwówek Śląski na realizację ww. zadania. Proces posadowienia lampy oświetleniowej wiąże się z podjęciem działań w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenia postępowania na wykonanie tego zadania. Sołectwo Niwnice w chwili obecnej dysponuje dokumentacją projektową na wykonanie oświetlenia drogowego przy drodze powiatowej nr 2515D Gradówek – Niwnice (na odcinku ok. 1 km od odcinka przy skale od sołectwa Niwnice do drogi wojewódzkiej nr 364), i to zadanie będzie realizowane w pierwszej kolejności. Wobec powyższego, po wykonaniu zadania, na które sporządzona jest już dokumentacja projektowa, budowa oświetlenia drogowego przy drodze powiatowej nr 2515D w Niwnicach (od km 6+350 do km 6+900) zostanie zgłoszona do projektu budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na lata następne.” – napisała w odpowiedzi do radnego burmistrz Lwówka Śląskiego

Podobna w wymowie była odpowiedź burmistrz Szczęsnej w sprawie prośby o montaż oświetlenia przy ulicy Złotoryjskiej:

„Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski informuje, iż proces posadowienia lampy oświetleniowej wiąże się z podjęciem działań w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenia postępowania na wykonanie tego zadania. W związku z tym, iż ulica Złotoryjska jest drogą wojewódzką wymagane jest również uzgodnienie projektu z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu, jako zarządcą drogi. Wobec powyższego, budowa oświetlenia drogowego przy ul. Złotoryjskiej nr 36, 38 i 40 w Lwówku Śląskim zostanie zgłoszona do projektu budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na lata następne. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż lista potrzeb w zakresie budowy oświetlenia drogowego jest długa, a możliwości finansowania działań w tym zakresie są ograniczone” – napisała w odpowiedzi na interpelację radnego burmistrz Lwówka Śląskiego

Gmina Lwówek Śląski dysponuje ponad 100 milionowym budżetem, z którego bez problemu pani burmistrz udaje się wysupłać środki na bankiety, gadżety, czy inne frykasy. Niestety, w tej gminie, w tym mieście są ludzie, w których otoczeniu nadal nie ma oświetlenia ulicznego.

6 KOMENTARZE

  1. A czy Niwnice nie mają swojego/swojej radnej że w ich sprawie musi zabiegac inny radny??? Uważam że również mogli przekazać środki w funduszu sołeckiego na zakup owych lamp…

  2. Na Malowniczej lamp nastawiali ale już na wjeździe na Złotoryjską ciemno zabrakło kasy na 1 lampę. Ps. Przy przepuście murek się oderwał i teraz przy zjeździe od strony Złotoryi skręcając w prawo można wjechać kołem do rowu. Nikt nie widzi mieszkańcy, radni i inni i nikomu nie przeszkadza. Gorzej jak ktoś wpadnie i złamie sobie nogę czy wpadnie tam autem. Ogólnie tam powinno się przebudować tą linie kolejową jak będzie coś kiedyś się działo aby umożliwić bezpieczny wjazd dla służb z wyższymi pojazdami bo tam niestety jest niski most lub jakoś połączyć ulice Sadową z Malowniczą i tak tam za jakieś kilka lat powstanie osiedle.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here