Lwówek Śląski. Psia kupa!

13
1699
grafika poglądowa

Ile jest psów w Lwówku Śląskim? Ilu właścicieli sprząta po psach? Ile jest specjalnych koszy na psie kupy? I na co wydawane są pieniądze z opłaty za psy?

 

 

Przyjaciel pies

Pies, nazywany jest często „najlepszym przyjacielem człowieka” i zajmuje wyjątkowe miejsce w ludzkim życiu. Od wieków pełni różnorodne role, od lojalnego towarzysza po niezawodnego stróża. Pies jest nie tylko zwierzęciem domowym, ale także partnerem, który potrafi zrozumieć ludzkie emocje. Jego oddanie i lojalność sprawiają, że staje się nieodłączną częścią rodziny. Współczesne społeczeństwo dostrzega także aspekty terapeutyczne obecności psa, który może pomagać w redukcji stresu, poprawie samopoczucia a nawet wspierać w leczeniu pewnych schorzeń psychicznych. Pies pełni również ważną rolę w aspektach fizycznych. Spacer z psem to nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale także sposobność do nawiązywania społecznych kontaktów. Psy sprzyjają budowaniu relacji międzyludzkich i łatwiejszemu integrowaniu się z otoczeniem.

Jak zachęcić do sprzątania po psie?

Spacer z psem, to także okazja do załatwienie przez zwierzaka swoich potrzeb fizjologicznych. I tu zaczyna się problem. Pozostawione na chodnikach i skwerach psie odchody, to zmora polskich miast. Niektóre samorządy już dawno temu dostrzegły ten problem i na różne sposoby starają się z nim walczyć. Inne, jakby nadal go nie widziały. Różnice da się dostrzec spacerując ulicami miasteczek. Jedne są czyste, schludne, z koszami na odpady, a także specjalnymi koszami na psie odchody, czy wyznaczonymi dla psów wybiegami, takimi ogrodzonymi obszarami, na których bezpiecznie i bez uciążliwości dla innych mieszkańców można wyprowadzić psa. W innych miastach takich dobrodziejstw brak, za to na chodnikach są … kupy.

czytaj także: Kupa wstydu, czyli kultura ludzi wyprowadzających psy

Prawo – ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Wprawdzie zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Jednak w praktyce przepis ten traktowany jest różnie. W Lwówku Śląskim nie brakuje właścicieli czworonogów, którzy najwyraźniej wstydzą się schylić. Niektórzy tłumaczą, iż zapomnieli woreczka inni, że nie chcą nosić w kieszeniach śmierdzącej kupy.

Dobre samorządy inwestują

Sposobów na walkę z psimi kupami na chodnikach i trawnikach jest wiele. Dobre samorządy nie szczędzą na akcjach edukacyjnych, na edukowaniu dzieci w szkołach i na rozmawianiu z dorosłymi właścicielami czworonogów. Coraz więcej polskich miast, oprócz zwykłych koszy na śmieci, oferuje właścicielom psów specjalne pojemniki na kupy oraz podajniki woreczków. Organizowane są różnego rodzaju akcje mające na celu uświadamianie obywateli szczególnie w zakresie zagrożenia, jakie niosą z sobą pozostawione na chodniku psie kupy, które często na naszych butach – mniej lub bardziej świadomie – przynosimy do domów.

Groźne choroby wywołane przez psie odchody

Leżące na chodnikach, trawnikach, w parkach i czy na placach zabawach psie kupy nie tylko szpecą miejski krajobraz, ale także zagrażają zdrowiu! Ekskrementy czworonogów zawierają wiele drobnoustrojów, które stanowią potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, zarówno dla ludzi, jak i innych psów. Na ryzyko zakażenia chorobami najbardziej narażone są zwłaszcza dzieci. Wśród najczęstszych chorób wywoływanych przez psie ekskrementy warto wymienić toksokarozę, bąblowicę, lambiozę, (Giardioza), salmonellozę czy jersiniozę.

Lwówek Śląski dawał dobry przykład

Niegdyś Gmina Lwówek Śląski dawała dobry przykład. Poprzedni burmistrz – Pan Ludwik Kaziów zakupił specjalne pojemniki na psie odchody.

W miejscach, które najchętniej odwiedzają mieszkańcy Lwówka Śląskiego i ich czworonożni przyjaciele ustawionych zostało 10 nowych estetycznych pojemników na psie odchody. Są to pojemniki koloru zielonego (patrz zdjęcie) typu „Szczeniak” o poj. 70 litrów, które wyposażone są w torebki higieniczne, będące dużym ułatwieniem dla właścicieli psów w posprzątaniu zanieczyszczonego terenu po swoim pupilu.” – informował w 2011 roku na stronach urzędu ówczesny Burmistrz Pan Ludwik Kaziów, który nie poprzestawał na drobnej inwestycji i zachęcał mieszkańców do dbania o czystość:

zdjęcie z 2011 roku: Urząd Gminy i Miasta Lwówek Ślaski

Tak poprzedni Burmistrz Lwówka Śląskiego zachęcał do sprzątania po psach

Jeżeli masz psa i chcesz korzystać z uroków miłego spaceru po naszym zielonym, pięknym i czystym mieście, pamiętaj:

– pokaż klasę, posprzątaj po swoim pupilu,
– zwierzę jest tak kulturalne jak jego pan,
– alejki spacerowe i trawniki, to nie pola minowe, więc nie zostawiaj po sobie „niespodzianek” – sam też lubisz chodzić z głową podniesioną do góry”
– takimi hasłami Burmistrz Kaziów zachęcał mieszkańców do sprzątania po psach. Tamte czasy jednak minęły.

czytaj także: Lwówek Śląski: Jak tu sprzątać po psach?

Brak koszy na psie kupy

W kolejnych latach pojawiły się w Lwówku Śląskim także inne pojemniki na psie odchody, tych jednak jest niewiele. Poza chyba jednym żółtym rodzynkiem stojącym na plantach w pobliżu fontanny z czaplą pozostałe to zwykłe kosze na śmieci, na których naklejono oznaczenie: „Tutaj można wrzucać psie nieczystości”.

Prawo nie zabrania wyrzucania psich odchodów do pojemników na niesegregowane odpady komunalne lub do koszy ulicznych, a Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i miasta Lwówek Śląski nie wskazuje w sposób klarowny, gdzie właściciele czworonogów mają wyrzucać pozostawione przez ich pupili odchody:

„§ 14. 2.: Osoby, pod których bezpośrednim nadzorem przebywają zwierzęta domowe na terenach przeznaczonych do użytku publicznego obowiązane są do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez te zwierzęta.”

Osobne kosze, pozwoliłyby na segregowanie nieczystości zwierzęcych od innego typu odpadów. Te specjalne pojemniki skonstruowane są w taki sposób, by nie wrzucać do nich innych rzeczy. Natomiast w koszach w Lwówku Śląskim są i psie odchody i plastikowe butelki i papierki, …

kosz na psie kupy odchody śmieci lwówek

Gdzie wyrzucić psią kupę?

Jak mieszkańcy centrum, sprzątający po swoich pupilach mogą liczyć na dobrodziejstwo napotkania podczas spaceru z psem zwykłego kosza na śmieci, gdzie będą mogli wyrzucić, to co zwierzak zostawił na chodniku, tak mieszkający spoza centrum muszą wykazać się większą wytrwałością a odchody najłatwiej im zabierać do domowych, przydomowych pojemników na śmieci.

Polityka ograniczania liczby koszy.

Obecne władze w Lwówku Śląskim przyjęły nieco zaskakujący model dbania o czystość w mieście. Jak wskazywał wiceburmistrz L. Krokosz przyjęta została polityka wprowadzania ograniczenia ilości koszy na śmieci. To w ocenie władz ma przynieść wymierne efekty, o czym pisaliśmy na stronach Lwówecki.info w materiale pt.: „Żeby ludzie nie śmiecili, zlikwidują kosze na śmieci?”.

Psie kupy na chodnikach

Problem usianego koszami na śmieci rynku miejskiego w Lwówku Śląskim i braku koszy poza centrum miasta daje się we znaki mieszkańcom. Zaśmiecone miejsca nie są tu ewenementem. Poza odpadami typu; plastikowe i szklane butelki, papiery po żywności, czy foliowe worki, zmorą są także psie odchody na chodnikach.

Ile w Lwówku Śląskim jest koszy na psie kupy?

Nasi czytelnicy niejednokrotnie w listach do redakcji zwracali uwagę, na potrzebę montażu w mieście większej liczby koszy na śmieci, koszy na psie kupy. Dlatego zapytaliśmy władze Lwówka Śląskiego, o to, czy mają wiedzę, ile na terenie miasta jest specjalnych koszy na psie odchody? Wyczerpującej odpowiedzi w tym temacie udzielił mgr inż. Krokosz odpowiadając: „kilka sztuk”. W naszej ocenie, a także ocenie mieszkańców Lwówka Ślaskiego, z którymi rozmawialiśmy, to zdecydowanie za mało. Inwestycje w tym temacie, jeżeli w ostatnich latach były, to zdecydowanie nie wystarczały. Niestety, wiceburmistrz poinformował także, iż Gmina, przynajmniej w bieżącym roku nie planuje zakupywać specjalnych koszy na psie odchody.

czytaj także: Kto nie sprząta po psach? Czy najlepiej zamknąć oczy?

Obowiązek rejestracji psa

Akcje edukacyjne, czy specjalne pojemniki na psie odchody samorządy zakupują wydając na nie m.in. środki z opłaty za posiadanie psa. Taką opłatę zobowiązani są uiszczać także mieszkańcy gminy Lwówek Śląski, oczywiście po wcześniejszym zarejestrowaniu czworonoga w urzędzie.

Ile wynosi opłata za posiadanie psa?

Wiceburmistrz Krokosz w odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info wskazuje, iż opłata za posiadanie psa na terenie gminy Lwówek Śląski wynosi obecnie 40 złotych.

Ile jest psów na terenie gminy Lwówek Śląski.

Na dzień 15 listopada 2023 roku na terenie gminy Lwówek Śląski zarejestrowanych było 622 psy. Z czego tylko za 245 psów pobierana jest opłata. Pozostali właściciele są z niej zwolnieni. To w 2022 roku dało wpływy do budżetu Gminy w kwocie 10.349,78 zł. Wpływy te stanowią dochód gminy. O tym, na co te środki zostaną przeznaczone decyduje burmistrz. W Lwówku Śląskim środki z wpływów z opłaty od posiadania psów przeznaczane są na usługi weterynaryjne.

Z działań straży miejskiej

Patrząc na interwencje lwóweckiej straży miejskiej odnieść można wrażenie, iż problem psich kup w Lwówku Śląskim jest marginalny. Wiceburmistrz Krokosz przyznaje wprawdzie, iż w 2023 roku straż miejska odnotowała wykroczenia związane z zanieczyszczaniem, niesprzątaniem po psie, ale tych było tak mało, iż na palcach można było je policzyć. „Ujawniono 8 wykroczeń – zakończono pouczeniami” – wskazuje L. Krokosz.

Co odsłoni śnieg?

Problem jest najbardziej widoczny po stopnieniu śniegu, kiedy spod zimowej kołderki na światło dzienne wyłaniają się psie odchody, które mieszkańcy nierzadko na budach przynoszą do swoich domów.

Sposób na walkę z psimi kupami

Podobnie, jak w przypadku śmieci, żeby mierzyć się z tą bolączką najpierw trzeba ją dostrzec, później przyznać, iż problem istnieje, a dopiero później można podjąć walkę. Dobrzy gospodarze nie maja z tym problemów.

13 KOMENTARZE

  1. Ujawniono tylko 8 wykroczeń, bo straż miejska generalnie nie robi nic. Po co wg ta organizacją funkcjonuję jak nigdy nie można od niej oczekiwać pomocy? Delegalizacji straży miejskiej i powołaniem w to miejsce straży ochrony zwierząt powinno nastąpić jak najszybciej

  2. Gmina powinna zapewnić więcej koszy na śmieci a także fajnie by było jakby przynkoszach były również woreczki Nie wspomnę,że super byłoby także jakby powstał psi park Dla psów i psiarzy wspaniałe miejsce i zawsze jest czysto Można pojechać do innych miast i zobaczyć jak na takich psich wybiegach ludzie sprzątają

  3. Nie ma co się czepiać straży miejskiej i innych służb nie będą chodzić za każdym pupilem . Jak podejmowałeś/łaś decyzje o pupilu trzeba było pomyśleć że trzeba będzie też sprzątać

  4. Straż miejska ma co robić, to my właściciele psów powinniśmy zdawać sobie sprawę z naszego obowiązku. Serio to nic strasznego.W górach kupa szła z nami 15km Tam dopiero nie ma koszy

  5. I co z tego że we Lwówku pojawiłyby się kosze na psie odchody jak i tak ludzie nie wyrzucają kiedyś zwróciłem uwagę jednemu mężczyźnie który szedł z psem to myślałem że wybije mi zęby także powiem szczerze że to jest w Lwówku bez sensu kiedyś były kosze ale młodzież i tak zdemolowała p po prostu więcej monitoringu i mandaty walić i to solidne

  6. Na ulicach osiedla (Legionów, 10 Dywizji, Chopina…..) nie ma ani jednego kosza na śmieci a co dopiero kosza na psie odchody :(. Sprawa zgłoszona do radnym – odpowiedź wymijająca. Brak słów.

  7. Idziesz na spacer z pieskiem to posprzątaj po nim, to oczywiste. Proszę mi odpowiedzieć co z kotami, kto ma po nich sprzątać. Można mieć po kilka kotów(nie ma opłat za posiadanie) i żadnego obowiązku taki kot łazi do sąsiada i zostawia niespodzianki wszędzie

    • A jeszcze kocie maniaczki zbierają kasę i żarcie na koty z działek. Myszy full, niech myszy jedzą, które po altankach się chowają. A tak mnoży się to w nieskończoność – myszy i koty dzikusy, które zatraciły instynkt bo panieneczki noszą im żarełko na działeczki. Ich pieniądze, ich sprawa, ale robią krzywdę kotom i innym ludziom. Brak naturalnej selekcji wśród tych kotów. Natura by sobie poradziła.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here