39 lat temu wprowadzono stan wojenny

1
710

W niedzielę trzynastego grudnia 1981 roku dzieci nie obejrzały Teleranka. Zamiast kogucika wskakującego na płot na ekranach telewizorów zagościł generał Wojciech Jaruzelski, informując widzów o wprowadzeniu stanu wojennego. W trakcie jego trwania internowano 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”.

 

W gminie Wleń nikt nie został umieszczony na listach osób przeznaczonych do internowania.

Już w nocy od strony Jeleniej Góry przez Wleń w kierunku Lwówka jechały kolumny wojskowych samochodów. Na skrzyżowaniu Rynku z ulicą Stachowicza stał młody żołnierz i kierował ruchem – Wspomina ten dzień mieszkanka Wlenia. Zaniosłam mu kanapki i ciepłą herbatę, bo był ogromny mróz. Był mi za to bardzo wdzięczny.

Tegoż samego dnia wprowadzono godzinę milicyjną, w mieście pojawił się komisarz wojskowy, a na ulicach uzbrojone „po zęby” patrole ORMO (Kto pamięta co to za formacja?). Jednak tak jak na terenie całego powiatu wprowadzenie stanu wojennego nie wywołało większego oporu społecznego. Rozpowszechniano jedynie ulotki i prasę podziemną. W kościołach trzynastego każdego miesiąca odprawiano msze za ojczyznę.

Życie bardzo szybko wróciło do normy. Chyba jedyną grupą społeczną, na którą realny wpływ miały dekrety Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego byli tak zwani bumelanci, których milicja we Wleniu naliczyła aż 40. W PRL praca zarobkowa była obowiązkowa, w związku z czym podjęto wobec nich szeroko zakrojone działania wychowawcze, wysyłając kilku do prac melioracyjnych na Żuławach Wiślanych. Pozostali bardzo szybko znaleźli zatrudnienie najczęściej w pobliskich PGR – ach. Jednak nie wszyscy. Jeden z jak ich wówczas nazywano pasożytów społecznych notorycznie uchylający się od pracy, został w 1983 roku ukarany przez kolegium do spraw wykroczeń grzywną w wysokości 20.000 ówczesnych złotych.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Przedłużył agonię PRL o siedem lat.

-/Andrzej Jaśkiewicz wleninfo.pl
Na podstawie: Służba Bezpieczeństwa na ziemi lwóweckiej. Dzieje Wlenia/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here