Lwówek Śląski: Place zabaw nie do zabawy? Czy aby na pewno?

7
808

Po naszym artykule burmistrz Lwówka Śląskiego zapewnia, iż nie ma różnic w traktowaniu poszczególnych placów zabaw w mieście. A co z resztą gminy?

 

Sporo kontrowersji i równie dużo emocji wywołał nasz ostatni materiał o placach zabaw w stolicy naszego powiatu. Zapytaliśmy w nim czym się różnią place zabaw w Lwówku Śląskim? Wcześniej o to zapytał nas jeden z mieszkańców miasta i wcale nie chodziło mu o to, gdzie jest lepsza huśtawka, tylko o fakt, iż na placu zabaw przy stadionie bawiły się dzieci, plac zabaw przy parku stał otworem, a plac zabaw przy ulicy Mickiewicza, pomiędzy blokami w centrum miasta był zamknięty na kłódkę.

Zapytaliśmy więc panią burmistrz o to, czym kierują się władze Lwówka Śląskiego decydując o otwarciu, zamknięciu lwóweckich placów zabaw? Mariola Szczęsna tłumaczy, iż:

„Wszystkie place zabaw na terenie Gminy zostały zamknięte w związku z obowiązującymi obostrzeniami przeciw pandemicznymi i brakiem możliwości realizacji zaleceń Głównego Inspektu Sanitarnego”.

Burmistrz tłumaczy także, iż place zabaw zostały otwarte poprzez akty wandalizmu:

„Przypadki samowolnego wejścia na teren placu zabaw, czy to na stadionie, czy przy parku miejskim stanowiły akty wandalizmu – poprzez wyłamanie zamka furtki lub wyrwania fragmentu ogrodzenia”. – tłumaczy M. Szczęsna

I żałować można tylko, że przed naszym artykułem nikt tego nie dostrzegł, tym bardziej, iż w parku działo się to pod okiem kamery.

Burmistrz zapewnia nas, że wszystkie place zabaw są traktowane tak samo i wszystkie są zamknięte do czasu poluzowania obostrzeń:

„Nie ma zatem różnic w traktowaniu poszczególnych placów zabaw w zależności od ich lokalizacji. Na dzień dzisiejszy Gmina, posiłkując się również stanowiskiem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego postanowiła pozostawić place zabaw zamknięte. W przypadku poluzowania obostrzeń podjęta zostanie decyzja o otwarciu wszystkich placów zabaw”. – pisze w odpowiedzi do redakcji burmistrz Szczęsna.

Faktycznie Powiatowy Inspektor Sanitarny w marcu bieżącego roku w odpowiedzi na pytania władz Lwówka Śląskiego skierowała pismo, w którym nie rekomenduje otwierania placów zabaw.

„… w obecnej, bardzo trudnej sytuacji epidemicznej na terenie całego kraju oraz ogłoszonym planem wprowadzenia nowych obostrzeń, które mają funkcjonować już w najbliższych dniach, mając na uwadze ochronę zdrowia i minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-COV-2 – aktualnie nie rekomendujemy otwierania placów zabaw i innych obiektów małej infrastruktury” – pisze mgr Dorota Pruszkowska- Bartoch Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lwówku Śląskim.

Jednak w weekend sprawdziliśmy, czy faktycznie burmistrz Szczęsna ma rację i wszystkie place zabaw są traktowane jednakowo. Niestety, z przykrością stwierdzamy, iż na wioskach z tą równością jest różnie. Są takie miejsca, gdzie brama do placu zabaw stoi otworem. Tak było na przykład w Kotliskach.

7 KOMENTARZE

  1. Obiekty małej infrastruktury też zamknięte? Na basenie miejskim wisi ogłoszenie że będzie otwarty 15 maja do 15 września. Wiec jeżeli do tego czasu rząd otworzy baseny to ten we Lwówku także zostanie otworzony. Czy wraz nim także place zabaw?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here