Zobacz zamożność w naszym regionie. Sprawdź, kto jest najbogatszy.

3
1512
© Lwówecki.info

Jak na razie skutki pandemii i powiązanych z nią lockdownów w 2020 r. okazały się nieco mniej dewastujące niż się w pewnym momencie obawialiśmy zauważają autorzy rankingu „Najbogatsze samorządy w 2020 roku” publikowanego od lat w czasopiśmie Wspólnota.

 

Autorzy rankingu

Autorami rankingu są niezmiennie Paweł Swianiewicz jest profesorem nauk ekonomicznych, dyrektorem Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Metoda rankingu

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w środowiskach samorządowych janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.

Wzrost zadłużenia

Autorzy rankingu w komentarzu do niego wskazują, iż kolejny rok z rzędu obserwują wzrost zadłużenia jednostek samorządowych. Przy jednoczesnym spadku wydatków inwestycyjnych ten wskaźnik to kolejny powód do niepokoju i przesłanka, że kondycja finansowa samorządów nie jest tak dobra, jak by to wynikało z samego wzrostu dochodów budżetowych. – piszą.

Ranking Powiatów

Powiatowi lwóweckiemu wprawdzie daleko do podium, na którym uplasowały się w kolejności: powiat przysuski – mazowieckie, powiat człuchowski – pomorskie i powiat opatowski – świętokrzyskie, jednak siódme miejsce na Dolnym Śląsku nie jest powodem do wstydu.

Powiat lwówecki w rankingu najbogatszych samorządów w 2020 roku uplasował się na 90 pozycji. Jest to wzrost o 54 miejsca względem roku poprzedniego i jednocześnie najlepszy wynik w ostatniej dekadzie. Zamożność mieszkańców naszego powiatu to 3.593,88 zł na głowę.

Powiat Lwówecki na tle sąsiadów

Powiat lwówecki jest liderem w regionie i wyprzedza sąsiadów o ponad sto miejsc. W rankingu Wspólnoty na 171 miejscu znalazł się powiat zgorzelecki z zamożnością per capita 914,96 zł, na 193 uplasował się powiat złotoryjski – 878,97 zł na mieszkańca, na 214 miejsce spadł powiat jeleniogórski – 843,16 zł. Daleko, bo aż na 237 pozycji znajdujemy powiat bolesławiecki z zamożnością 818,56 zł na mieszkańca i na 239 miejscu powiat lubański – 809,60 zł.

Miasta powiatowe

Lwówek Śląski z zamożnością per capita 2.978,59 zł zajmuje 236 miejsce. Jest to wzrost o trzynaście miejsc względem roku poprzedniego. Patrząc na ostatnie pięć lat w Lwówku Śląskim obserwujemy stabilizację. Jednak obecne miejsca są jeszcze dalekie od tych zajmowanych w 2014, czy 2015 roku.

Dziś lepiej od Lwówka Śląskiego (236 miejsce) wypadają wszyscy sąsiedzi: Zgorzelec – 212 miejsce, Lubań – 211 miejsce, Złotoryja – 138 miejsce, czy Bolesławiec – 72 miejsce.

Ranking gmin

Najwyższe miejsce w rankingu gmin z naszego powiatu zajmuje Lubomierz. Wprawdzie w tym roku gmina Karguli i Pawlaków zalicza niewielki spadek ze 192 miejsca na 229, to jednak nie zabiera jej plamy pierwszeństwa w naszym powiecie. Zamożność w Lubomierzu w przeliczeniu na mieszkańca to 3.501,73 zł.

Wyniki Mirska prowadzonym od lat rankingu to istna kolejka górska. W ostatniej dekadzie spadki i wzrosty od 93 do 509 miejsca. W tym roku Mirsk z zamożnością per capita 3.189,18 złotych odnajdujemy na 441 pozycji.

Awans o 42 miejsca Wlenia z jednej strony cieszy, jednak zajmowana pozycja nie napawa optymizmem. Jeszcze przepaść dzieli Wleń od wyniku z 2014 roku, kiedy to był na 414 pozycji. Obecnie najmniejsza gmina w powiecie lwóweckim z zamożnością per capita 3.083,92 złotych zajmuje 508 pozycję rankingu.

Pozycja w rankingu Gryfowa Śląskiego nie zachwyca. Spadek o kolejne cztery oczka daje mu trzecie od końca miejsce w rankingu. Na 611 gmin Gryfów Śląski z zamożnością per capita 2663,65 zł uplasował się na 609 pozycji.

Na marginesie warto zaznaczyć, iż tuż poza granicami powiatu lwóweckiego mamy prawdziwego rekina, gdzie zamożność per capita wynosi 5.780,56 złotych. To oczywiście Świeradów- Zdrój, który spadając o pięć oczek względem roku poprzedniego znalazł sie na 14 pozycji rankingu Wspólnoty.

  • 5 – Świeradów- Zdrój – 5.780,56 zł
  • 229 – Lubomierz – 3.501,73 zł
  • 441 – Mirsk – 3.189,18 zł
  • 508 – Wleń – 3.083,92 zł
  • 609 – Gryfów Śląski – 2663,65 zł

Cały ranking Najbogatsze samorządy w 2020 roku – Ranking dochodów JST dostępny jest tutaj.

3 KOMENTARZE

  1. Gryfów TRAGEDIA już nawet Lubomierz i Wleń przed gminą o nieokreślonej tożsamości . Czym ten Gryfów ma zachęcić młodzież do pozostania w nim. Jak bardzo zmienia się Lubomierz, Wleń. Gryfów to miotanie się od ściany do ściany. Brak pomysłu na jego funkcjonowanie pomimo najlepszego położenia i posiadania wielu turystycznych atrakcji.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here