Lwówek Śląski: Dożynki w Kotliskach

0
640
Dożynki w Kotliskach 2019

Dożynki to prastare święto ludowe mające swój rodowód ponoć jeszcze w czasach pogańskich. Jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, podziękowaniem za urodzaj, za plony.

Już od późnego średniowiecza rolnik ścinając ostatnią kiść zboża żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec ten rolnik przechowywał przez zimę, aż nadszedł czas siewu, wtedy wykruszano z niego ziarno i wysiewano na pole.

Wieniec i bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża to najważniejsze symbole dożynek.

Tegoroczne dożynki gminy Lwówek Śląski odbyły się w sobotę, 31 sierpnia w Kotliskach. Organizacja dożynek dla tej wioski to spore wyróżnienie, bo poprzednie odbyły się tutaj w 2014 roku, a przypomnijmy, iż gmina ma 28 sołectw.

Dożynki w Kotliskach rozpoczął barwny pochód dożynkowy, po którym odprawiona została msza święta dziękczynna.

Po mszy goście mieli okazję podziwiać obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu “Staropolanie”. Muzyczną gwiazdą święta rolników w Kotliskach był zespół Mejk.

Przygotowania do dożynek na wsiach rozpoczynają się nawet kilka tygodni wcześniej. Jak tłumaczy nam jedna z uczestniczek sobotnich dożynek wszystko zaczyna się od pomysłu na wieniec. Potem tworzy się stelaż, przygotowuje płody rolne, a następnie cierpliwie wyplata zboża. Tak powstaje dzieło sztuki, bo nie inaczej można nazwać przepiękne wieńce dożynkowe, jakie przygotowali przedstawiciele sołectw gminy Lwówek Śląski.

Wszystkie wieńce brały udział w konkursie. Komisja oceniająca je nie miała łatwej pracy. Niemniej ostatecznie wyłoniony został zwycięzca – wieniec sołectwa Niwnice – gratulujemy.

Galeria zdjęć: Dożynki w Kotliskach

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here