Lwówek Śląski: Dożynki w cieniu koronawirusa

11
3266

Przełom sierpnia i września to czas zakończenia zbiorów, czas podsumowań wielomiesięcznej ciężkiej pracy rolników, ogrodników i sadowników.

 

Co to są dożynki?

Dożynki od wieków wpisują się w tradycję ludową. Są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu dla społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Wywodzą się z czasów przedchrześcijańskich. Tradycja dożynek trwa, choć zmienia się świat, odchodzą władcy, przemijają ustroje polityczne i zmienia się rolnictwo. Dożynki przerywały pomimo wielu zawirowań historii.

Dziś dożynki mają charakter ludowy i religijny. Dla rolników, ogrodników i sadowników to najważniejsze święto w roku, święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Jego symbolami są wieńce dożynkowe wykonane z płodów rolnych i chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Dożynki 2020 w cieniu koronawirusa

Rok 2020 upływa w cieniu koronawirusa. Dla wielu osób COVID-19 to bujda, dla innych rodzinna tragedia, ból i cierpienie. Zmagają się z nim nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Liczne obostrzenia od zamknięcia granic, przez zamrożenie w niektórych branżach dały się we znaki całej gospodarce, w tym również rolnikom. Wielu z nich mówi o braku rąk do pracy i zbyt niskich cenach skupu. Klienci w sklepach coraz częściej narzekają na galopujące ceny.

Dożynki w Lwówku Śląskim

Dziś, tj. 5 września 2020 roku dla rolników, ogrodników i sadowników z gminy Lwówek Śląski nastał czas podsumowań, czas świętowania. Dożynki 2020 odbywają się w zupełnie innej aniżeli dotychczas nam znanej formie. Przyzwyczailiśmy się, iż organizacji dożynek podejmowały się poszczególne sołectwa, które po części oficjalnej zapraszały wszystkich gości na sutą biesiadę.

Dożynki w mieście

W tym roku lwóweckie dożynki odbywają się w mieście. Już przed godziną 14 na dolnym rynku ustawiali się przedstawiciele sołectw. W tym roku wieniec był tylko jeden. To z nim oraz tradycyjnym chlebem uczestnicy tegorocznych dożynek przeszli w pochodzie do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji rolników. Nieodłącznym elementem dzisiejszych dożynek były parasole. 

Msza święta ma zakończyć cześć oficjalną uroczystości dożynkowych, po niej zaproszeni goście przeniosą się do Płakowic, gdzie będą kontynuować obchody święta rolników.

 

11 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here