Lwówek Śląski. Dożynki gminne 2023

1
7684

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. „Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc podziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”. – pisał w swoim dziele „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” Zygmunt Gloger. I zgodnie z tą wielowiekową tradycją rolnicy, ale także ogrodnicy i sadownicy z terenu gminy Lwówek Śląski dziś spotkali się, by wspólnie dziękować za plony i bawić się.

 

 

 

W tym roku dożynki w gminie Lwówek Śląski odbywają się w sołectwie Kotliska. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej. Po mszy, przedstawiciele sołectw w barwnym korowodzie przejdą na boisko, prezentując dożynkowe wieńce, stanowiące jeden z najważniejszych elementów dożynkowego obrzędu, który ma głębokie korzenie historyczne i odgrywa znaczącą rolę w obchodach tego święta.

Historia wieńca dożynkowego sięga setek lat wstecz. Pierwsze wzmianki o jego obecności w obrzędach dożynkowych pochodzą jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Wieniec symbolizował obfitość plonów, urodzaj ziemi oraz błogosławieństwo od bogów. Był więc nie tylko ozdobą, ale także elementem kultowym, który miał przynieść dobrobyt i powodzenie w nadchodzącym roku.

 

 

W okresie chrześcijaństwa tradycja dożynkowa została przejęta i przekształcona, ale wieniec pozostał nieodłącznym elementem świętowania. W tym okresie symbolizował on nie tylko urodzaj, ale także wdzięczność wobec Boga za dostarczenie pokarmu.

Obecnie wieniec dożynkowy jest zdobiony kłosami zboża, kwiatami, owocami i wstążkami. Wianki te są nie tylko pięknymi ozdobami, ale także wyrazem wspólnoty i solidarności.

Warto podkreślić, że dziś dożynki to nie tylko święto wiejskie, ale także okazja do przypomnienia sobie, że nasza egzystencja zależy od ziemi i jej darów. Dlatego obchodzenie dożynek i wyplatanie dożynkowego wieńca to nie tylko piękna tradycja, ale także ważne przypomnienie o naszych korzeniach i odpowiedzialności.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here