Gdzie szukać fachowej pomocy w walce o odszkodowanie za błąd medyczny?

0
580

Żadna wizyta w szpitalu nie należy do przyjemnych, a w szczególności ta, która wynika z błędu w sztuce lekarskiej. Kiedy personel medyczny narusza normy lub standardy związane z udzielaniem pomocy pacjentowi, naraża nie tylko jego zdrowie, ale również życie. Co robić w sytuacji, gdy lekarz doprowadził do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta? Jak uzyskać odszkodowanie, które przynajmniej po części zrekompensuje poniesiony ból? Odpowiadamy.

Naruszenie reguł postępowania zawodowego, czyli błąd medyczny – kiedy o nim mowa?

Wymienia się kilka okoliczności, w jakich można mówić o popełnieniu błędu medycznego.

  • Głównym z nich jest nieprawidłowa diagnoza stanu zdrowia pacjenta, a więc całkowite nierozpoznanie występowania przypadłości lub jej złe rozpoznanie (błąd diagnostyczny).
  • Konsekwencją podjęcia błędnej decyzji jest wdrożenie nieodpowiedniej farmakoterapii i leczenia albo ich zupełne zaniechanie, np. poprzez odmówienie hospitalizacji (błąd terapeutyczny).
  • Inny rodzaj naruszenia norm to błędne przeprowadzenie czynności leczniczej, zachodzące podczas zabiegów i operacji. Pomyłka ta może wynikać z nieprzestrzegania zasad aseptyki, ostrożności, jak też zachowanie zasad wiedzy i sztuki lekarskiej (błąd techniczny).
  • Ostatni rodzaj omawianych błędów to te, które wiążą się ze złą organizacją pracy personelu, a także całej placówki (błąd organizacyjny).

Żeby stwierdzić, czy w danym przypadku doszło do popełnienia błędu medycznego, konieczne jest gruntowne przeanalizowanie dokumentacji medycznej. Na podstawie zgromadzonych dowodów z dokumentacji medycznej oraz zeznań poszkodowanego pacjenta i/lub jego rodziny, można ocenić szanse na uzyskanie odszkodowania. Niewiele poszkodowanych osób wie, że takiego świadczenia można żądać zarówno od lekarza, jak też innych członków personelu medycznego – pielęgniarki, położnej, ratownika, ale przede wszystkim od placówki, w której doszło do popełnienia błędu.

Z kim się skontaktować, żeby zyskać gwarancję wypłaty odszkodowania za błąd lekarski

Bardzo często dzieje się tak, że osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu przez pomyłkę lekarza, rezygnują z walki o przysługujące im odszkodowanie. Powodem ich decyzji jest obawa przed skomplikowaną procedurą i ogromnym stresem, związanym z wnoszeniem sprawy do sądu. W rzeczywistości uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne nie jest dużym obciążeniem dla samych poszkodowanych. Pod warunkiem, że odbywa się ono za pośrednictwem profesjonalistów.

Takie miejsca, jak Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, specjalizują się w sprawach z zakresu błędów medycznych. Zatrudnieni w nim prawnicy godnie reprezentują klientów, poświęcając im całą swoją uwagę. Ośrodek współpracuje z kancelarią prawną, w której w przeciwieństwie do tradycyjnych kancelarii, pracują prawnicy medyczni. Każdego dnia podejmują się oni prowadzenia skomplikowanych spraw w imieniu osób, potraktowanych przez lekarzy niezgodnie z prawem.

Jeśli więc szukasz sprawdzonego miejsca, w którym znajdziesz profesjonalistów w dziedzinie prawa medycznego, odwiedź stronę PrawaPacjenta.org i skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem. Pamiętaj, że nie każdy adwokat jest ekspertem od błędów medycznych. Chcąc zostać wysłuchanym i uzyskać kompleksową pomoc, warto zatem zgłosić się do osób, którym problematyka praw pacjenta nie jest obca.

 

-/ Materiał zewnętrzny /- AW

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here