Ludzie Lwówka Śląskiego: ADOLPHUS Christianus, teolog

3
984

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią rozpoczynamy cykl artykułów o mieszkańcach Lwówka Śląskiego, którzy zapisali się w jego historii. Autorem cyklu jest regionalista i pasjonat historii Pan Eugeniusz Braniewski.

 

ADOLPHUS Christianus, teolog

Tenże lwówczanin był proboszczem w Nowej Kamienicy, w kościele Stara Kamienica, w Dekanacie Jeleniogórskim, [2] następnie był diakonem gryfowskim, a po pięciu latach został pastorem, stamtąd wypędzony, ostatecznie pozostał do kresu swych dni przy kościele w Biedrzychowicach na Górnych Łużycach. [3] Na świat przyszedł w lipcowe kalendy roku 1598, zmarł 6. czerwca roku pańskiego 1675, w wieku 77 lat i 55 swej pracy. Pobożny teolog i erudyta, w życiu swym doświadczył wydarzeń wojennych, czasów pomoru, pożarów i wrogości. Pozostałość po nim Joſephus Gryphibergicus ex Geneſ. XLI. 39 wydał in 4o roku 1647 w Oleśnicy (Olſnæ).

 

Motto: Dignus eras longos Pylli traducere ſoles, Areolusetenim fluxit ab ore lepos.

 

 

Przypisy:

[2] Parochus primum Micro-Neodorffenſis, mox Eccleſiaſtes Kemnicenſis, in Diœceſi Cervimontanâ, deinde Diaconus Gryphorinus & poſt quinquennium Paſtor…
[3] Eccleſiæ Fridersdorffenſium Doctor in Luſatia ſuperiori…

 

autor opracowania: Eugeniusz Braniewski

3 KOMENTARZE

  1. Przepraszam , ale na czym polega wybitnosc tego zacnego Lwowczaniana? Czy tez autor artykulu bedzie powoli przepisywal tlumaczenie tekstu zrodlowego jak leci ? Rozumiem ,ze chodzi o to dzielo o lacinskiej nazwie ? Oczywiscie wszyscy je znamy i wiemy ,ze godne jest co najmniej Nagrody Nobla przyrownujac do wartosci wspolczesnej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here