Lubomierz: Cześć i chwała Bohaterom!

1
1849

Mszą Św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku rozpoczęły się lubomierskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To narodowe święto w naszym kraju obchodzone jest już po raz dziesiąty.

1 marca oddajemy hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Po raz kolejny lubomierskie uroczystości zawitały do małego Popielówka, a to za sprawą dokonanego dwa lata temu odkrycia w tutejszym kościele.
Przypomnijmy. Otóż podczas prac porządkowych odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jego jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a na drugiej orzeł w koronie i hasło Bóg, Honor, Ojczyzna. To jednak nie wszystko. Kościół krył jeszcze jedną tajemnicę, a mianowicie na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej z jej drugiej strony znajdował się polski napis – jedyny upamiętniający osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH. Te odkrycia lokalnym historykom posłużyły za punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i zgłębiania tajemnic historii. Okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusza Pietryka ps., Sokół, który za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci – w marcu 2010 roku. W latach dziewięćdziesiątych za działalność niepodległościową został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi, krzyżem weterana walk i krzyżem więźnia politycznego. Został też wyróżniony dyplomem od Ojca Św. Jana Pawła II.

Władze i mieszkańcy Lubomierza nie zapominają o swoich Bohaterach. Dla uczczenia pamięci Tadeusza Pietryki już kolejny rok z rzędu w małym Popielówku odbywają się gminne uroczystości, o czym w krótkim wystąpieniu przypomniał Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza: – Po raz kolejny gromadzimy się w Popielówku – w Wiosce Żołnierzy Niezłomnych, aby uczcić pamięć i złożyć hołd jednemu z nich – Panu Tadeuszowi Pietryce, pseudonim Sokół, żołnierzowi polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Wyklęci są w najnowszej historii Polski szczególną grupą żołnierzy. Najpierw, po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku nie pogodzili się z czwartym rozbiorem Polski i z bronią w ręku walczyli z okupantem. Natomiast po zakończeniu wojny, kiedy w Polsce zapanował sowiecki terror, wielu z żołnierzy podziemia pozostało… żołnierzami podziemia, zbrojnie kwestując radziecką strefę wpływów. O żołnierzach tych nie wolno było otwarcie mówić, a jeśli już, to nazywano ich bandytami, przedstawiano, jako tych, którzy szkodzą nowemu porządkowi społecznemu.

My pamiętamy o naszych bohaterach a świadectwem tego jest nasza dzisiejsza obecność w Popielówku – w Wiosce Żołnierzy Niezłomnych – podkreślał Burmistrz Lubomierza, który serdecznie powitał przybyłych gości.

Dzisiejsze uroczystość w Popielówku swą obecnością uświetnili: Senator Krzysztof Mróz, Wicestarosta Powiatu Jeleniogórskiego Jarosław Kotliński, Wiceburmistrz Lubomierza Adam Skrzydłowski, Maja Suchecka – Dyrektor Biura Poselskiego Poseł na Sejm RP Marzeny Machałek, Urszula Maga- Dyrektor Biura Poselskiego Senatora Rafała Ślusarza, Przemysław Mandela – IPN. Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych, w tym. Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu reprezentowanej przez Komendanta płk. Dariusza Ściany, Placówki Żandarmerii Wojskowej w Bolesławcu reprezentowanej przez st. chor. szt. Romana Gałuszkę, Korpus Formacji Ratowniczych RP w Złotoryi reprezentowanej przez st. sierż. Jana Kuska, Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim reprezentowanej przez Komendanta kom. Wojciecha Czafurskiego i nadkomisarza Marka Zabiegałę, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim reprezentowanej przez Zastępcę Komendanta st. kpt. Andrzeja Więdłochę, Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim reprezentowanego przez Nadleśniczy Alinę Sudoł – Kornalewicz.
Uroczystości swoją osobą zaszczycił także ksiądz Erwin Jaworski proboszcz parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli również członkowie rodziny Pana Tadeusza Pietryki: Bolesław i Henryka Pietryka oraz Stanisław Nowak i Krystyna Godziszewska.

Wśród przybyłych nie zabrakło także lubomierskich strażaków oraz uczniów ZS w Lubomierzu.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Popielówku stały się okazją do oznaczenia grobu śp. Tadeusza Pietryki w ramach akcji „Ojczyzna swoim bohaterom”. Oznaczenia tego dokonał przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Pan Przemysław Mandela, który tłumaczył, iż projekt ten został zainicjowany w 2018 roku przez IPN oraz Wojewodę Dolnośląskiego. – Jego celem jest odnalezienie i oznakowanie w ten symboliczny sposób takim specjalnym insygnium grobów osób, które były czynnie zaangażowane w walkę o niepodległość od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. – mówił Przemysław Mandela.

Po dokonaniu oznaczenia grobu przedstawiciele służb mundurowych, władze Gminy Lubomierz oraz mieszkańcy złożyli kwiaty na grobie Bohatera.

Podczas dzisiejszych uroczystości dokonano również odsłonięcia dwóch tablic informacyjnych. Pierwsza usytuowana jest przy kościele a druga przy domu, gdzie powstała organizacja antykomunistyczna.

Jednym z głównych punktów obchodów był Bieg Niepodległości im. Tadeusza Pietryki na dystansie 2 km dla młodzieży i 5 km dla dorosłych. Mimo trudnych warunków atmosferycznych udział w nim wzięło blisko 60 zawodników.

Jeszcze dziś o godzinie 15. w kościele pw. św. Maternusa w Lubomierzu odbędzie się koncert pt.: „Żołnierze niezłomni. Podziemna armia powraca” w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, na który serdecznie zapraszamy.

1 KOMENTARZ

  1. Bieg Niepodległości im. Tadeusza Pietryki – odbył się, ale dlaczego brak jest fotek z tego biegu w tym zestawieniu zdjęć ?
    Czy uczestnicy biegu, nie zasługują na krótką, chociażby wzmiankę z zakończenia biegu ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here