Laboratorium w światowym wymiarze

0
521
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu kupionemu za unijne pieniądze, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej mogą prowadzić badania na najwyższym poziomie

Wiedza w połączeniu z nowoczesną aparaturą pozwala naukowcom zajrzeć do wnętrza mumii bez jej naruszania czy ocenić jakość implantów stawów biodrowych stosowanych w medycynie. To tylko dwa przykłady z setek badań wykonywanych przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, które były możliwe dzięki funduszom unijnym.

 

 

 

Te badania przeprowadzane są m.in. w Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, która kupiła aparaturę naukowo-badawczą dla Laboratorium CAMT (Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych).

Badania i biznes

Katedra technologii specjalizuje się w badaniach dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego oraz medycznego, zajmuje się też mechatroniką systemów wizyjnych, automatyzacją procesów wytwórczych, czyli przemysłem 4.0. Naukowcy przeprowadzają analizy struktury wewnętrznej wyrobów i materiałów. Najprościej mówiąc chodzi o skład chemiczny, strukturę, jakość powierzchni, wytrzymałość materiałów zarówno w warunkach statycznych jak i dynamicznych obciążeń, a także w podwyższonej temperaturze.
Do laboratorium trafiają materiały metaliczne, polimerowe kompozyty, biomateriały. Przed wprowadzeniem do produkcji elementów z nich wykonanych, naukowcy, na zamówienie przemysłu, robią ekspertyzy oraz przeprowadzają kontrole jakości w procesie produkcyjnym. Od tego zależy nie tylko jakość produktów, z których korzystamy na co dzień, ale często nasze zdrowie i życie.

Sprzęt z górnej półki

Laboratorium imponuje dziś nowoczesnym wyposażeniem, kupionym z funduszy europejskich. Najdroższe były: piec do badań do obróbki cieplnej, urządzenie do wytwarzania przyrostowego z proszków metalicznych (druk 3D), wysoko rozdzielczy tomograf komputerowy techniczny do analizy wytwarzanych przez naukowców elementów i wysoko rozdzielczy skaningowy mikroskop elektronowy. Laboratorium ma na stanie również komory wysokotemperaturowe do badań mechanicznych i zmęczeniowych, a także ramiona robotyczne i roboty.

Niewiele ośrodków w kraju, a nawet w Europie, dysponuje takim sprzętem. Dzięki temu badania naukowców z politechniki mogą być konkurencyjne. Współpraca z przemysłem na światowym poziomie, możliwość rozwoju kadry naukowej i prowadzenie analiz przy użyciu urządzeń wysokiej klasy sprawia, że wyniki naukowych badań trafiają do prestiżowych wydawnictw. Tak nowoczesny sprzęt pozwala wykrywać wady w materiałach, które mają zastosowanie w medycynie, a nawet na zlecenie archeologów wnikliwie badać artefakty, bez groźby ich uszkodzenia.

Młodzi naukowcy

Laboratorium umożliwia również rozwój młodych naukowców. Przykładem jest Piotr Gruber, który niedawno obronił doktorat.
– Opracowałem nowy materiał o właściwościach antybakteryjnych. Ma on zastosowanie w medycynie, w urządzeniach i środkach ochrony osobistej – wyjaśnia. – W badaniach korzystałem z nowoczesnego wyposażenia laboratorium między innymi z mikroskopu skaningowego czy dyfraktora laserowego i urządzeń do badania sypkich proszków polimerowych.

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj