Kto wypłaci odszkodowanie, jeśli sprawca wypadku nie miał ważnej polisy OC?

1
464

W uzyskaniu odszkodowania za szkody poniesione w wyniku wypadku komunikacyjnego, niezbędne jest ustalenie sprawcy. To on będzie odpowiadał za zdarzenie, a wypłatą świadczeń pieniężnych dla wszystkich poszkodowanych, zajmie się jego ubezpieczyciel. Co jednak w przypadku, gdy winny kierowca nie posiada ważnej polisy OC? Czy brak obowiązkowego ubezpieczenia jest równoznaczny z brakiem szans na uzyskanie godnej rekompensaty? Odpowiadamy.

 

Niemal ćwierć miliona polskich kierowców nie ma ubezpieczenia OC. To słono kosztuje!

W 2020 r. wzrosły kary dla ‘zapominalskich’ kierowców, którzy poruszają się pojazdami mechanicznymi bez ważnej polisy OC. Przypomnijmy, że jej posiadanie jest obowiązkowe nie tylko w Polsce, ale także w innych europejskich krajach. Mimo to szacuje się, że ok. 250 tys. osób jeździ nieubezpieczonymi pojazdami. Gdy taki fakt wyjdzie na jaw, kara okazuje się bardzo dotkliwa i wynosi od jednego do kilku tysięcy złotych (dla aut osobowych jest to 5200 zł w przypadku braku ważnego OC przez ponad 14 dni). Co w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, za który winę ponosi kierowca nieposiadający polisy OC?

Procedura działania jest identyczna, jak w każdym innym przypadku – należy spisać oświadczenie albo wezwać policję. Przydane okazuje się również zrobienie zdjęć, które będą przydatne do sporządzenia kosztorysu. Kolejnym krokiem na drodze do przyznania i wypłacenia odszkodowania, jest zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczeń.

Sprawca bez OC? Brak polisy nie przekreśla szans na wypłatę odszkodowania po wypadku

Przepisy przewidują sytuację, w której osoba winna wypadku komunikacyjnego nie ma wykupionej polisy OC. Zgodnie z prawem, wówczas wypłatą odszkodowania zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Tak samo dzieje się, kiedy sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia. Warunkiem przyznania świadczenia jest śmierć uczestnika wypadku albo poniesienie poważnego uszczerbku na zdrowiu, którego skutki utrzymują się powyżej 14 dni. Trzeba zaznaczyć, że jeśli poszkodowany posiada ubezpieczenie AC, odszkodowanie zostanie wypłacone z tej polisy, a zgłaszanie roszczenia do UFG nie będzie konieczne. Szukasz pomocy w walce o odszkodowanie powypadkowe? Zgłoś się do AIF Kancelarii https://www.tuodszkodowania.pl/ i skorzystaj ze wsparcia specjalistów.

 

-/ Materiał partnera /-AW

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here