Konserwator sypnął kasą na zabytki

3
2934
Płóczki Górne zabytek

Dotacje Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przeznaczone na roboty budowlane i prace konserwatorskie przy zabytkach w roku 2023, zostały rozdzielone.

 

 

Budżet na ten cel wyniósł w tym roku zaledwie 1.760.000 zł. Natomiast łączna, wnioskowana kwota dotacji w 194 wnioskach to ponad 51 mln. zł.

„Rozdział środków tak niskiej wysokości dla najbardziej potrzebujących zabytków Dolnego Śląska jest nie lada problemem – ogromnym wysiłkiem Komisji Dotacyjnej staramy nie pominąć obiektów najbardziej potrzebujących, czyli tych, w których przypadku nie podjęcie prac spowoduje pogorszenie ich stanu zachowania w stopniu powodującym utratę wartości zabytkowych. Pamiętać trzeba, że jest to wybór dla zabytków-wybrańców spośród najliczniejszego wojewódzkiego zasobu w kraju, obejmującego zbiór ponad 8,500 zabytków nieruchomych, ponad 40 000 zabytków ruchomych i ponad 1 500 zabytków archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków.” – tłumaczy DWKZ.

 

 

Na liście wybranych obiektów znalazł się budynek mieszkalno-gospodarczym nr 46 w miejscowości Płóczki Górne, w którym z dotacji ma być realizowany remont więźby dachowej.

Płóczki Górne zabytek Płóczki Górne zabytek

3 KOMENTARZE

  1. Fikcja te 8500 zabytków. Setki z nich dawno już powinny zostać wycofane z rejestru, bo w niczym nie przypominają zabytków, to tylko sztuczne pompowanie statystyki.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here