Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym. Zagłosuj na swoją gminę!

21
930
grafika poglądowa (© Lwówecki.info)

Wkrótce popłyną pieniądze na walkę z wykluczaniem komunikacyjnym. Nie dla wszystkich jednak wystarczy. Już dziś zagłosuj na swoją gminę i miejscowość.

 

Zgodnie z założeniami Krajowego Plan Odbudowy jak i wcześniejszymi obietnicami premiera Morawieckiego o konieczności przywracania połączeń do wykluczonych komunikacyjnie miejscowości już wkrótce szerokim strumieniem mają popłynąć środki na walkę z tym problemem.

Przystąpiliśmy do walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Filary, które realizujemy mają przywrócić godność Polakom. Ok. 10 mln Polaków cierpi na wykluczenie komunikacyjne. – zauważał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który wraz z premierem znalazł rozwiązanie.

Mobilna, inteligentna Polska to czwarty z filarów Krajowego Plan Odbudowy, który ma właśnie rozwiązać problemy Polaków z przemieszczaniem się. – Wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego, transportu między miastami, wsparcie kolei. To coś co dzisiaj jest niezwykle ważne też w przypadku inwestycji rozwojowych. Tu będziemy alokować około 25 miliardów zł z Krajowego Programu Odbudowy – zapowiedział w lutym bieżącego roku premier Mateusz Morawiecki, który we wcześniejszych latach podczas spotkań z wyborcami duża wagę przywiązywał do obietnic związanych z likwidacja tej bolączki.

Najważniejsze jest przywrócenie połączeń dla ludzi – mogliśmy usłyszeć z ust premiera – Odbudowujemy małe pekaesy, połączenia na krótszych odcinakach, między gminami i powiatami – deklarował szef rządu Premier Mateusz Morawiecki.

Dziś program walki z wykluczaniem komunikacyjnym wchodzi w decydującą fazę. Już wkrótce szerokim strumieniem mają popłynąć środki przeznaczone na przywracanie połączeń w regionach. Redakcji Lwówecki.info udało się nieoficjalnie dowiedzieć, iż na liście samorządów, które będą mogły ubiegać się o te środki jest także cały powiat lwówecki. – To ja to załatwiłem – mówi nam jeden z radnych.

Na liście priorytetów jest przywrócenie połączeń kolejowych przez Mirsk do Świeradowa- Zdroju, z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego i dalej do Zebrzydowej oraz także w kierunku Legnicy, czy z Gryfowa Śląskiego przez Lubomierz do Lwówka Śląskiego. Jednak te inwestycje potrwają kilka lat i żeby już dziś zniwelować wykluczenie będą środki na lokalne połączenia autobusowe.

Samorządowcy w regionie nie kryją zadowolenia i przyznają, że już myślą nad opracowaniem projektów i takim ich ułożeniem, żeby te nie wykluczały żadnego z mieszkańców. – Projekty muszą przewidywać nie tylko siatkę połączeń autobusowych, ale także odbudowę infrastruktury, przystanków, dworców, toalet, zajezdni, ect. – przyznaje jeden z samorządowców.

Wstępnie mówi się, że z pierwszego rozdania środków wystarczy na przywrócenie połączeń pomiędzy miejscowościami, gminami oraz tych miedzy powiatowych tylko w dwóch gminach naszego powiatu. Nie zapadła jeszcze decyzja w których? O tym możecie Państwo zadecydować sami wpisując nazwę swojej miejscowości poprzedzoną koniecznie kodem pocztowym w komentarzach pod artykułem. To na ich podstawie pieniądze będą kierowane do tych samorządów, które najbardziej tego potrzebują.

– Jak tylko otrzymamy rządowe środki natychmiast przystępujemy do ogłaszania przetargów – zapewnia jeden z samorządowców.

Głosować na swoją miejscowość można od dziś. Pamiętajcie, żeby jej nazwę w komentarzach koniecznie poprzedzić kodem pocztowym.

Aktualizacja:

Nie spodziewaliśmy się, iż ten temat tak mocno Was zainteresuje. Materiał powstał niestety z okazji prima aprilis. Niemniej wszystkie użyte w nim zapowiedzi i cytaty pana premiera są prawdziwe, więc być może kiedyś i u nas zagości taka komunikacja.

21 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here