Końca strajku nie widać. Co z maturzystami? Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

28
185

Za nami świąteczna przerwa, czas wyciszenia, refleksji, spotkań z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, wspólnego przeżywania zmartwychwstania, cieszenia się życiem, cieszenia się piękną wiosną …

 

W wielu polskich domach przy wielkanocnym stole nie mogło zabraknąć rozmów o trwającym od 8 kwietnia strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Mimo wielu spotkań pomiędzy reprezentującymi strajkujących związkowcami a stroną rządową nie udało się wypracować kompromisu. Końca nie widać.

Wszyscy mieli nadzieję, iż odbywające się w czwartek 18 kwietnia rozmowy przyniosą oczekiwany efekt. Tak się jednak nie stało. Jak czytamy na stronach ZNP:
Rząd proponuje strajkującym nauczycielom zwiększenie pensum o dwie godziny i proporcjonalne podniesienie pensji zasadniczej od września 2020 roku. Chodzi o wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego o 250 zł, co wzrost pensji zasadniczej o ok. 125 zł. Gdyby przeliczyć, ile nauczyciel zarabia za godzinę okaże się, że nowa propozycja rządu to obniżka, a nie podwyżka!

ZNP i FZZ obstają przy swoim, jednak składają nową propozycję, polegającą na rozłożeniu na raty 30% wzrostu wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku:

5% – od 1 stycznia 2019 r.
10% – od 1 września 2019 r.
5% – od 1 października 2019 r.
5% – od 1 listopada 2019 r.
5% – od 1 grudnia 2019 r.

Ta propozycja nie została przyjęta przez stronę rządową, która zaproponowała rozmowy przy „Okrągłym stole”. Mają się one odbyć w piątek, 26 kwietnia br. na PGE Narodowym w Warszawie.

… w obradach „Okrągłego stołu” będą mogły uczestniczyć osoby i instytucje związane z edukacją. Szeroka formuła wydarzenia umożliwi wypracowanie stanowiska dotyczącego poprawy jakości funkcjonowania systemu oświaty, w tym kwestii związanych z wynagrodzeniem nauczycieli.
Zaproszenie wystosowane przez szefa rządu jest skierowane do dyrektorów szkół, nauczycieli, rad i stowarzyszeń rodziców, przedstawicieli środowiska akademickiego, a także związków zawodowych, instytucji i organizacji pozarządowych związanych z edukacją”.

Rozmowy zostały przerwana na okres świąteczny.

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie związkowców z przedstawicielami rządu. Rozmowy dotyczyły głównie formuły „Okrągłego stołu”. Po ich zakończeniu usłyszeliśmy, iż przedstawiciele związków nie wezmą udziału w tym spotkaniu. Tak zdaniem przedstawicieli nauczycieli, jak i części opozycji debata na stadionie to nic innego jak polityczne igrzyska a nie poważna dyskusja o podwyżkach.

Dziś szkoły i przedszkola świecą pustkami. Dzieci wprawdzie się cieszą z niezapowiedzianego wypoczynku od nauki, ich rodzice jednak już coraz mniej. U wielu rośnie frustracja. Również sami nauczyciele nie ukrywają irytacji z przeciągającego się strajku. Walczą o swoje, walczą o podwyżki i wiedzą, że jeżeli zrezygnują, jeżeli przerwą strajk, to do drugiego takiego zrywu tak dużej grupy szybko nie dojdzie.

Nie milknie dyskusja o zbliżających się egzaminach gimnazjalnych i wystawieniu ocen uczniom ostatnich klas szkół średnich, którzy rok szkolny kończą w najbliższy piątek. Dla nich długi majowy weekend to czas przygotowań do matur. Egzamin dojrzałości 2019 planowo ma się rozpocząć w poniedziałek 6 maja 2019 r.

Harmonogram egzaminów maturalnych 2019 został opublikowany na stronach CKE i regionalnych OKE. Pierwszy egzamin z języka polskiego maturzyści rozpoczną w poniedziałek 6.05.2019 r. o godz. 9. Nadal pozostaje otwartym pytanie, czy faktycznie go rozpoczną, bo jeżeli nie zostaną sklasyfikowani to nie będą mogli do niego podejść.

Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych.” – czytamy na stronach ZNP.

Ze strony strajkujących pojawiają się jednak także apele do nauczycieli o wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i ich rodziców i zawieszenie strajku na czas przeprowadzenia rad klasyfikacyjnych. Pojawiają się także głosy przeciwne. W radach klasyfikacyjnych nie zamierzają brać udziału strajkujący nauczyciele z Wrocławia, czy Jeleniej Góry. Podyktowane jest to przekonaniem o słuszności strajku i konieczności jego kontynuacji. Tak jedni jak i drudzy zachęcają swoich kolegów do nieprzerywania akcji strajkowej.

W naszym regionie sytuacja wydaje się być korzystna dla maturzystów.

W komfortowej sytuacji są uczniowie Zespołu Szkół w Lubomierzu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, gdzie mimo trwającego strajku już odbyły się rady klasyfikacyjne.
Obiecująca jest sytuacja w ZSOiZ w Gryfowie Śląskiem i w ZSE-T w Rakowicach Wielkich, gdzie nauczyciele nie przystępowali do strajku. Tam rada zaplanowana jest na dzień dzisiejszy i nic nie wskazuje, żeby się nie odbyła.
Dalej pod znakiem zapytania stoi sprawa w Mirsku. W tamtejszym Zespole Szkół Licealno- Gimnazjalnych rada została zaplanowana na dziś na godziny popołudniowe. To czy się odbędzie czy nie – w związku z trwającym w szkole strajkiem nauczycieli – nadal jest niewiadomą.

W szkołach regionu strajk nauczycieli trwa nadal. „W związku z tym, że w dalszym ciągu brak porozumienia między rządem, a związkami zawodowymi szkolny komitet strajkowy podjął decyzję o kontynuacji strajku przez kolejne dni: 24, 25, 26 kwietnia br. Ponownie zwracam się z ogromną prośbą o zapewnienie w tym czasie opieki Swoim dzieciom” – takie komunikaty od dyrektorów placówek możemy znaleźć na stronach internetowych i facebookowych profilach wielu szkół w regionie.

28 KOMENTARZE

 1. cytat: ” Ponownie zwracam się z ogromną prośbą o zapewnienie w tym czasie opieki Swoim dzieciom” – takie komunikaty od dyrektorów placówek możemy znaleźć na stronach internetowych i facebookowych profilach wielu szkół w regionie.” A CZY PRZYWÓDCY STRAJKU I STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELE WIEDZĄ ILE KOSZTUJE GODZ. OPIEKI NAD PRZEDSZKOLAKIEM? 20 ZŁ.X 8 GODZ. MINIMUM = 160 ZŁ DZIENNIE CZY POZWY O ZWROT KASY MAMY KIEROWAĆ DO PANI WACHAL, MOŻE W KOŃCU W TEJ SPRAWIE ZABIERZE GŁOS, A NIE CHOWA GŁOWĘ W PIASEK CZY OD JUTRA CZYLI CZWARTKU MAMY DZIECI PRZYPROWADZIĆ DO JEJ MIESZKANIA ABY ZAPEWNIŁA OPIEKĘ DZIECIOM?

 2. Większa ilość uczniów w klasach maturalnych w przyszłym roku szkolnym,to większa liczba godzin często nadliczbowych. Jest o co walczyć. Co z dodatkowymi kosztami poniesionymi przez rodziców? Większość pedagogów ma to…..

 3. Niech wszyscy nauczyciele zrezygnują z pracy, a potem my rodzice pomożemy dyrektorom w wyborze kogo poprosić żeby wrócił. Wtedy dać podwyżki i wszyscy będą zadowoleni. Szkoły będą miały dobrą kadrę, a dobrzy nauczyciele lepsze pieniądze.

 4. Do Pracownik
  To nie Pani Wachal jest organizatorem strajku i nie ona za to odpowiada . To wina rządu ,że nie może dogadać się ze Związkami Zawodowymi i nauczycielami którzy nie należą do żadnych Związków Zawodowych. W szkołach są Komitety Strajkowe one kierują strajkami w swoich placówkach. Najlepiej jest winą obarczyć kogoś kto nie ma na to wpływu. Rodzicu co nie możesz wytrzymać już ze swoim dzieckiem przecież masz urlop i świetnie wypoczywasz z jednym dzieckiem.

  • Posypią się pozwy zbiorowe względem szkół jeżeli obecni maturzyści będą musieli powtarzać cały rok. Ktoś będzie musiał zwrócić rodzicom poniesione nakłady finansowe za ten zmarnowany rok. Z reguły szkoły są zarządzane przez samorządy więc to one będą musiały wydać te pieniądze. Rząd nie jest pracodawcą dla nauczycieli tylko gmina.

 5. Posypią się pozwy zbiorowe względem szkół jeżeli obecni maturzyści będą musieli powtarzać cały rok. Ktoś będzie musiał zwrócić rodzicom poniesione nakłady finansowe za ten zmarnowany rok. Z reguły szkoły są zarządzane przez samorządy więc to one będą musiały wydać te pieniądze. Rząd nie jest pracodawcą dla nauczycieli tylko gmina.

 6. Jeżeli p. Wachal nie odpowiada za strajk w naszym powiecie, to w jakim celu wystosowała Odezwę do nauczycieli? Przecież wzywa w niej do nieustępliwości i zagrzewa do walki. A teraz głowa w piasek i zrzucanie odpowiedzialności na komitety strajkowe? Nieładnie Pani Przewodnicząca.

 7. do anonim: w ciągu 365 dni mam 26 dni urlopu wypoczynkowego zgodnie z K.P. Urlop nie jest z gumy muszę go przeznaczyć na okres jak przedszkole będzie zamknięte w czasie wakacji cały miesiąc. Nie mam jednego dziecka, a dwoje. I oboje chodzą do przedszkola więc policz sobie ile musze zapłacić za opiekę nad dwójką dzieci, niestety we Lwówku nie mam rodziny, a daleko stąd, a zresztą co ja się tłumaczę nawiedzonej. Stety za strajk we Lwówku odpowiada prezes ZNP, żeby przedszkole było zamknięte, to już SKANDAL. I nie bądź BEZCZELNY cytat: ” Rodzicu co nie możesz wytrzymać już ze swoim dzieckiem przecież masz urlop i świetnie wypoczywasz z jednym dzieckiem.” Wnioskuję, jestem tego pewna jesteś NIEDOUCZONYM nauczycielem, który ledwo zaliczył LO i teraz wielki/wielka nauczyciel/ka. Najlepiej wszystko zwalić na górę!!! w takich sytuacjach zawsze winę ponoszą obie strony. DLACZEGO TECHNIKUM W RAKOWICACH NIE STRAJKUJE? CO TAM NAUCZYCIELE ZARABIAJĄ KOKOSY? CZY TO PRYWATNA SZKOŁA? ŻYCZĘ DUŻO KASY Z KORKÓW!!!

 8. Ten strajk to jedna wielka komedia, Polski nie stać na podwyżki dla pracowników, co roku się zadłużamy coraz bardziej, a wszyscy by tylko chcieli pieniędzy… W takim tempie to się nie skończy, wiele uczniów zostawia sobie poprawianie ocen na ostatnią chwilę, więc nie zaliczą roku. Nie tylko maturzyści mają swoje egzaminy. W szkołach zawodowych takich jak np. technika w czerwcu zawsze odbywają się egzaminy z kwalifikacji zawodowej. Program nie przerobiony oczywiście, bo tu jedna chora była, tu dziecko miała chore idt. a teraz się strajków zachciało! Śmiech na sali! Zobaczymy ilu nauczycieli stać na takie strajki 🙂 Braknie wypłaty to szybko wrócą do pracy !!! Rozumiem jakby wszyscy byli nauczycielami z POWOŁANIA! NIESTETY rzadko można trafić na takiego nauczyciela.

 9. Drodzy nauczyciele źłóźcie wypowiedzenia z pracy macie prawo do zmiany zawodu ciekawe do kogo rodzice będą mieli pretensje, źe ich dziećmi nie będzie miał kto się zająć. Niestety niezadowoleni widzą tylko czubek swojego nosa. Popieram nauczycieli moźe nie wszyscy mają predyspozycje do pracy z dziećmi niestety czasy się zmieniły a i sami rodzice podwaźają autorytet nauczycieli obraźając na forach.A moźe by tak wytłumaczyć dzieciom dlaczego tak się stało? A przy okazji wytłumaczyć dlaczego niepełnosprawni, policjanci, rolnicy, pielęgniarki, górnicy i inni strajkują? Chciałabym, żeby politycy zastrajkowali przynajmniej przez tydzień bez żadnych decyzji, poniźania,obwinianią, rozdawania. Tęsknię za spokojem

 10. Brak mi słów do tych Waszych komentarzy.Tylko pretensje ,roszczenia i groźby.Zajmijcie się swoimi pociechami.To i Wam i im wyjdzie na zdrowie.Co za pokolenie co nie potrafi sobie poradzić z takimi problemami?30 lat temu miałem na wychowaniu troje dzieci.Oboje z żoną pracowaliśmy.Dzieci chorowały.Nie było komu pomóc .Jakoś dawaliśmy radę .A tu raptem tydzień strajku plus kilka dni świąt i bezradność całego narodu.Podziękujcie rządzącym.Kilka dekad olewania środowiska nauczycielskiego do tego doprowadziło.Szala goryczy się przelała i ten dzień musiał kiedyś nastąpić.A że akurat teraz? Taka karma.Rodziny strajkujących belfrów też cierpią z tego powodu. Strajk się skończy a Wy obłudnicy znów zaczniecie słodzić na szkolnych korytarzach .Na koniec roku poślecie swe pociechy z kwiatami i innymi prezentami po świadectwa .A potem z lubością obgadacie nauczycieli za owe kwiaty i inne takie. Mam rację ?:)

 11. Do kurka wodna nie chodzi o samo zajęcie się dziećmi ciekawe kiedy nadrobią program szkolny może w wakacje a może powiesz to sam ucz swoje dziecko to ja Ci powiem a może w tym czasie ty za mnie pójdziesz do pracy ja i sąsiedzi a jest nas bardzo dużo od tego piątku oddajemy dzieci do szkoły będą musieli się nimi zająć a nie siedzenie w pokoju nauczycielskim i kawa proponuję wszystkim rodzicom wysłać wszystkie swoje pociechy do szkoły zmusimy ich do opieki przynajmniej . A jeszcze jedno już wykorzystałem swoje wolne w pracy i pracodawca mi powiedział pójdę na zwolnienie mam zapomnieć o przedłużeniu kontraktu pozdrawiam.

 12. fiufiu i anonim : odezwa dla przypomnienia ” Koleżanki i koledzy !

  Strajk nauczycieli trwa od poniedziałku (08.04.2019r.). Według danych ZNP protestuje blisko 75 procent szkół.

  Egzaminy gimnazjalne się odbywają. Rząd wygrał bitwę, ale wojny jeszcze nie!

  Uczniowie klas maturalnych bez klasyfikacji nie ukończą szkoły, co wiąże się z niemożliwością przystąpienia do matur.

  Każde negocjacje to gra, czasami stosuje się rozwiązania siłowe, które zawierają jakiś element nacisku.

  My nauczyciele pokazaliśmy, że mamy determinację. Dzięki niej trwamy w proteście bez względu na to, czy ktoś przystąpił do pracy w komisji egzaminacyjnej, czy nie.

  Wobec nas stosowane są liczne techniki manipulacji ze strony rządzących i publicznych mediów.

  Strajk może męczyć. Niektórzy z biegiem czasu zaczynają się zniechęcać. Jeśli nauczyciele ustąpią, jeśli nauczyciele przegrają, to będzie porażka dla edukacji.

  Nasz protest to wyjątkowa i trudna lekcja wychowania obywatelskiego. Naszym moralnym obowiązkiem jest pokazać społeczeństwu sens walki. Jest to lekcja postawy z podniesiona głową.

  Musimy pokazać naszą jedność i solidarność. Szkoda marnować poniesionego wysiłku i wycofać się bez osiągnięcia celów.

  Musimy wytrzymać i nie dać się oszukać !!! Aby coś zyskać, trzeba najpierw coś stracić. Wytrwałości !!!

  Kieruję apel do wszystkich Komitetów Strajkowych naszego Powiatu

  Prezes Oddziału ZNP w Lwówku Śląskim, Teresa Wachal

 13. Rozumiem, że w poprzednich latach zarobki nauczycieli nie budziły zastrzeżeń, zwłaszcza do 2015 roku? Tak bardzo strajkujący pragną uzdrowić nagle POLSKĄ EDUKACJĘ? A gdzie byli wszyscy do tej pory? Nikt nie protestował przeciwko różnym absurdom wprowadzanym przez kolejne ekipy rządzące. Teraz się ktoś obudził, bo to rok wyborczy i chce cudownego uzdrowienia zaczynając od podniesienia wynagrodzeń nauczycieli? A może czas przeprowadzić jakąś weryfikację. Niektórzy sami dają przykład temu co dla nich najważniejsze i gdzie mają uczniów i rodziców.

 14. Osobiście nie mam szacunku do nauczycieli i zawsze ich krytykuje ale oooggggrrrooommmnnnyyy plus dla nauczycieli z rakowic. Dziękuję Wam bardzo za tak miły gest jakim jest odstąpienie od strajku. Odzyskuje wiarę w człowieczeństwo. Pozdrawiam Was gorąco.

 15. Kasia, ja mam bardzo złe wspomnienia z LO Lwówek, ukończyłam LO z b. dobrym wynikiem, ale kosztowało mnie to wiele pracy, cały czas musiałem udawadniać, że umiem z tego czy tego przedmiotu na 5. Takich osób było wiele. A dzieci nauczycieli , a było ich spora grupa, nagle na koniec 4 klasy LO na świadectwach mieli oceny b. dobre, chociaż przez czas nauki szło im tak sobie. Kiedyś świadectwo maturalne było punktowane przy rekrutacji na studia oraz przedmioty kierunkowe. Po latach dowiedziałem się, że prawie żadne dziecko nauczyciela nie skończyło studiów, wylecieli z hukiem po 1 lub 2 roku. Dlatego uważam, że w szkole nadal dzieci nauczycieli są traktowani jak “geniusze”

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here