Kolejne oszustwo na BLIKa! Przeczytaj i nie daj się oszukać!

0
1050

Wpierw przejęli konto na portalu społecznościowym a później wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o podanie kodu BLIK.

 

Złotoryjscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 39-letniej mieszkanki gminy Świerzawa, która poinformowała o włamaniu na jej konto na portalu społecznościowym. Kiedy oszuści uzyskali dostęp do jej profilu zrobili kolejny krok. Za pomocą popularnego komunikatora wysłali do znajomych 39-latki wiadomości z prośbą o podanie kodu BLIK. Kobieta rzekomo potrzebowała pilnej pożyczki. – relacjonuje sierż. szt. Dominika Kwakszys ze złotoryjskiej policji i dodaje, iż jedna ze znajomych odpowiedziała na otrzymaną wiadomość. Kobieta myśląc, że koresponduje ze swoją koleżanką, chcąc jej pomóc, wysłała jej kod BLIK.

Oszust przy jego użyciu  wypłacił z konta kobiety ponad 600 złotych. Koleżanka zorientowała się dopiero po fakcie.

Co zrobić, żeby nie stać się ofiarą tego przestępstwa?

Oszustwo na BLIKa to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów bez sprawdzenia autentyczności informacji, którą otrzymaliśmy. Nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Należy mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość, chce nas oszukać i okraść. Jeśli chcemy pomóc, najpierw skontaktujmy się z tą osobą, najlepiej osobiście lub dzwoniąc. Potwierdźmy czy faktycznie to ona wysłała do nas wiadomość.

Bądźmy ostrożni podczas takich transakcji. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here