Kolejna próba oszustwa na OLX w naszym powiecie

4
1840

Coraz trudniej jest zrobić zakupy poprzez portale ogłoszeniowe i nie stracić przy tym majątku. Właściwie nie ma znaczenia skąd jesteś i co chcesz sprzedać. Oszuści zapewniają, że zajmą się wszystkim. Tobie pozostaje jedynie… kliknąć w link – nie po to, żeby pobrać pieniądze, jak Cię zapewniają, a żeby oni mogli wyczyścić Twoje konto.

 

Jak działają oszuści?

 • Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
 • Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
 • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
 • Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Próba oszustwa w powiecie lwóweckim

We wtorek, o krok od utraty wszystkich oszczędności była jedna z mieszkanek naszego powiatu. Na szczęście w porę się zorientowała. „Znowu są oszuści przez OLX. Nie dałam się to próbowali przez Allegro” – pisze do redakcji przestrzegając wszystkich jedna z czytelniczek, która zapewnia, iż sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Jak uniknąć oszustwa?

 • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?

 • Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
 • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
 • Poinformuj Policję.

4 KOMENTARZE

 1. Wczoraj wystawiłam buty na olx, zainteresowanie ogromne, przez WhatsApp, jestem nowa i weszłam w te linki, rzeczywiście wiadomości od niby =kupujących są nieskładne, duzo błędów językowych, ale skąd moglam wiedzieć, na moje szczęście zmieniłam nr a smsy z kodami przychodza na stary którego już nie mam więc nie moglsm dokończyć transakcji. I tak odpisywałam tym zainteresowanym. Tknęło mnie dopiero to że niektórzy po takiej informacji wciąż naciskali, pożycz kartę od rodziny, spróbuj ponownie itd. Masakra jakaś.

 2. Dałam się tak nabrać nie wiem czemu z początku nie zdziwiło mnie że przez komunikator się ze mna kontaktowalu myslałam ok ci oszuści są tak wiarygodni że nawet nie wiemy kiedy a jesteśmy przez nich manipulowani. Chciałam sprzedać tylko rzeczy po dziecku z których już wyrósł. Wystawiłam na sprzedaż 3 rzeczy ale największe zainteresowanie było wózkiem, no ok nic dziwnego tak zapewniali że muszą najpierw wpłynąć pieniądze na konto następnie wysyłk, i.nagle coś nie gra wiem że mam parę zł na koncie a informacja z linka wyświetla się że moje konto jest minusowe. Pan zapewnia że wszystko jest dobrze żeby kontaktować się z Chat botem ale po co mój numer karty itd. W porę zadzwoniłam do banku i na szczęście zdążyłam. Następnie do innej osoby napisałam iż wysyłka tylko przez allegro to też prubowali dać swojego linka na szczęście nie udało im się. Sprawę oczywiście zgłosiłam na Policje ze wszystkimi danymi. Uważajcie na oszustów oszustów bo potrafią manipulować. W razie pytan proszę o odpowiedź pod komentarzem NIE DAJMY SIĘ OSZUSTOM

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here