Kolejna linia kolejowa do rewitalizacji

4
2189

Na stronach DSDiK pojawił się właśnie przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice.

 

Linia kolejowa nr 308 relacji Jelenia Góra – Kowary została wybudowana w 1882r. Jest to linia jednotorowa, której jedną z atrakcji jest zlokalizowany na 14,347 km tunel o łącznej długości 1025 metrów.
Po latach jej świetności przyszły trudne czasy. W 1986 roku podjęto decyzję o zawieszeniu ruchu pasażerskiego. Zamknięcie linii dla ruchu kolejowego nastąpiło 26.06.2007 r. Od tego momentu na linii kolejowej nr 308 nie były poczynione żadne roboty budowlane. Dziś tor jest zarośnięty dużą ilością krzewów i samosiejek. Spora część elementów metalowych została rozkradziona.

Trasa linii przebiega w górskiej scenerii, gównie przez teren niezabudowany. Znajduje się na niej 14 obiektów inżynieryjnych w tym: 2 mosty, 12 przepustów, 13 przejazdów kolejowo – drogowych.

DSDiK w ogłoszeniu wskazuje, iż obowiązkiem wykonawcy jest zawarcie w ofercie wszystkich prac i robót budowlanych związanych z przedmiotowym zamówieniem, w tym obiektów znajdujących się pod nadzorem konserwatora zabytków. Wykonawca zobowiązany jest do opracowania pełnej dokumentacji projektowej. Realizacja zamówienia ma na celu osiągnięcie następujących parametrów eksploatacyjnych dla odcinka od km 37.860 do km 30.585 linii kolejowej nr 308.

Po rewitalizacji prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich ma osiągać 60 km/h. Odtworzone mają zostać także dwa perony: stacja Łomnica i stacja Mysłakowice, na których staną wiaty peronowe.

Zadanie ma zostać wykonane w terminie 15 miesięcy od daty podpisania umowy. Liczyć zatem możemy, iż pierwszy pociąg na tej trasie będzie mógł pojechać już w czerwcu 2023 roku.

4 KOMENTARZE

  1. Dobrze że nie rewitalizują LK 283. Pociągi płoszą kury, kozy i bogatych turystów. Zresztą kto w XXI wieku korzysta z pociągów. Trzeba iść w rozwiązania tanie, ekologiczne i bezpieczne, jak CYKLOSTRADA DOLNOŚLĄSKA.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here