Kilka ważnych informacji dla nowego kierowcy

2
696
materiał partnera

W końcu udało się — zdałeś egzamin na prawo jazdy. Wbrew pozorom to wcale nie koniec nauki jazdy, a dopiero jej początek. Teraz nie będzie już obok ciebie instruktora, dlatego koniecznie poznaj te ważne informacje dla niedoświadczonego kierowcy. Dzięki nim od początku będziesz jeździć bardziej świadomie i bezpiecznie.

 

Pytania i problemy młodych kierowców

Każdy niedoświadczony kierowca ma pewne wątpliwości związane z prowadzeniem samochodu i nie ma w tym niczego złego. Jedną z najważniejszych kwestii jest szukanie odpowiedzi na własne pytania i stałe rozwijanie się jako kierowca. Jak to zrobić? Nie ma innego sposobu, niż po prostu jeździć. Warto przy tym uzupełniać także ewentualne braki w wiedzy teoretycznej i kontrolować zmiany przepisów. Na niektóre z twoich pytań możesz znaleźć odpowiedź w poniższym tekście. Jakich odpowiedzi możesz się tutaj spodziewać?

  1. Czy od razu po zdaniu egzaminu można prowadzić auto?
  2. Co oznacza zielony listek i czy trzeba go mieć?
  3. Ile czeka się na prawo jazdy?

Czy od razu po zdaniu egzaminu można prowadzić auto?

To bardzo częste pytanie, na które niestety młodzi kierowcy często odpowiadają sobie sami — skoro zdałem, to mogę. Niestety nie jest to takie proste. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy odpowiednie informacje są dopiero przetwarzane przez system. W razie kontroli policyjnej może okazać się, że twojego prawa jazdy nie ma jeszcze w systemie. Wówczas policjanci mogą uznać, że jeździsz nielegalnie. Dlatego nie warto ryzykować — lepiej zaczekać na otrzymanie fizycznego prawa jazdy.

Ile czeka się na prawo jazdy?

Wielu młodych kierowców zastanawia się, ile czeka się na prawo jazdy. Wydanie prawa jazdy zazwyczaj trwa około dwóch tygodni od otrzymania przez urząd odpowiedniej płatności. Jeśli wcześniej zadeklarowałeś odebranie prawa jazdy w urzędzie, dostaniesz odpowiednią informację, gdy będzie ono już na ciebie czekać. Jeśli jednak chciałeś otrzymać swoje prawo jazdy pocztą, powinieneś doliczyć czas dostarczenia przesyłki — zwykle kilka dni roboczych. W razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwoń do urzędu, w którym składałeś wniosek o wydanie PKK. Uzyskasz tam wszystkie niezbędne informacje na temat twojego prawa jazdy.

O co chodzi z zielonym listkiem?

Zielony listek klonu to symbol, który oznacza, że samochód prowadzi niedoświadczony kierowca. Dawniej był on obowiązkowy, później wielokrotnie mówiło się, że to oznaczenie powróci. Wymóg ten jednak nigdy nie został ponownie wprowadzony. Mimo to możesz korzystać z zielonego listka, aby dać znać innym kierowcom, że tak naprawdę dopiero się uczysz samodzielnej jazdy. Ostatnio jednak znów mówi się o wprowadzeniu zielonego listka, dlatego warto na bieżąco śledzić zmiany w przepisach. Obowiązek naklejenia zielonego listka ma dotyczyć kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od mniej niż ośmiu miesięcy.

Najczęstsze błędy młodych kierowców

Młodzi kierowcy często nie tylko mają różne pytania, ale także popełniają pewne błędy. Warto jak najszybciej zdać sobie z nich sprawę i je wyeliminować, aby jeździć lepiej i bezpieczniej. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, przyzwyczaisz się do nieprawidłowej jazdy. Za kilka lat będzie ci już trudno zmienić zbudowane przez ten czas nawyki. Wśród najczęściej popełnianych błędów niedoświadczonych kierowców można wymienić:

  • nieumiejętne wyprzedzanie; wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach (np. na przejściach dla pieszych) – wyprzedzanie to jeden z trudniejszych manewrów, który koniecznie trzeba przeprowadzić bezpiecznie, dlatego unikaj wyprzedzania w trudnych warunkach pogodowych, na przejściach dla pieszych lub nieodpowiednich drogach;
  • brak wyczucia lub znajomości samochodu — nie wiesz, jak włączyć odpowiednie światła, jak bezpiecznie zaparkować swoim autem itp.; musisz koniecznie mieć świadomość wielkości swojego samochodu i jego ciężaru, który zmienia się w zależności od liczby pasażerów;
  • zbyt duża pewność siebie — to, że zdałeś egzamin na prawo jazdy, nie oznacza jeszcze, że umiesz jeździć; twoja nauka tak naprawdę dopiero się zaczęła, dlatego zachowaj czujność i jedź bezpiecznie.

-/materiał partnera/-mm

2 KOMENTARZE

  1. Ja to miałam najgorzej z parkowaniem tylem, dopiero kamera cofania z rejestratoar jazdy (lamax s9) który dal mi Tato bardzo mi pomógł. Dużo większe wyczucie dzięki temu mam.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here