Kierowca naćpany, a pasażer z narkotykami

2
1938

Tym razem dzielnicowym z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim udało się wyeliminować z ruchu pojazd prowadzony przez kierowcę pod wpływem środków odurzających zanim ten doprowadził do tragedii.

 

Każdy kierowca musi być skoncentrowany na drodze i prowadzeniu pojazdu, a kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających, alkoholu, narkotyków czy „dopalaczy” powoduje pobudzenie lub senność, zmiany w postrzeganiu otaczającej rzeczywistości, problemy z koordynacją psychoruchową i skupieniem uwagi. A to najprostsza recepta na stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym nie tylko dla samego siebie, ale także dla innych uczestników ruchu.

Z informacji przekazanych przez MSWiA wynika, że tylko w 2021 roku ujawniono 5.892 kierujących pod wpływem środka odurzającego (alkoholu, bądź narkotyków), natomiast w 2022 r. liczba ta wyniosła 5.421.

Komenda Główna Policji wskazuje, że w 2022 roku na terenie naszego kraju doszło do 101 wypadków spowodowanych przez sprawców będących pod wpływem narkotyków, w wyniku których śmierć poniosło 30 osób, a 113 osób odniosło rany. Dodatkowo kierowcy pod wpływem narkotyków spowodowali 307 kolizji.

Dlatego tak ważne są regularne kontrole prowadzone przez mundurowych. Do kolejne takiej doszło w miniony wtorek (04.06.2024 r.). Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim podczas patrolu zwrócili uwagę na pojazd marki Audi, który postanowili skontrolować.

– W miejscowości Rakowice Wielkie dokonali jego zatrzymania. Wewnątrz samochodu znajdował się kierowca oraz pasażer, którzy na widok funkcjonariuszy zaczęli się nerwowo zachowywać. Mundurowi postanowili to sprawdzić. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim.

Jak się okazało siedzący za kierownicą Audi 26-letni mieszkaniec powiatu bolesławieckiego znajdował się pod wpływem środków odurzających. Natomiast siedzący na fotelu pasażera 28-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego posiadał przy sobie metamfetaminę.

– Kierowcy niedługo zostanie przedstawiony zarzut kierowania samochodem pod wpływem narkotyków, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi pasażerowi Audi, który posiadał przy sobie środki odurzające. – dodaje policjantka.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here