Kiedy ruszy budowa nowego mostu w Lwówku Śląskim?

3
2554
zabytkowy most w ciągu DW364 w Lwówku Śląskim
zabytkowy most w ciągu DW364 w Lwówku Śląskim

Nowo wybudowany most ma zastąpić kilkuset letni zabytkowy obiekt, który zostanie wyremontowany i przekształcony na deptak. Wiemy ile to będzie kosztować i jak długo potrwają prace.

 

Budowa czwartego mostu w ciągu DW 364 w Lwówku Śląskim

O tej inwestycji mówiło się od kilku dobrych lat. W piątek, 18 października poznaliśmy oferty w przetargu, które nie jednego wprawią w osłupienie. Przetarg na budowę nowego obiektu mostowego w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu zabytkowego, w ciągu drogi wojewódzkiej 364 km oraz remont istniejącego obiektu zabytkowego to kolejny krok zbliżający nas do poprawy infrastruktury drogowej w regionie.

Przetarg na budowę mostu

Jak w ogłoszeniu o przetargu wskazywała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei inwestycja ta obejmuje budowę mostu w km 17+971 drogi wojewódzkiej nr 364, w nowej lokalizacji (obok istniejącego) wraz z budową dróg dojazdowych i niezbędną infrastrukturą. Ponadto w ramach robót zaprojektowano wykonanie 3 wylotów dla odprowadzenia wód, likwidację i budowę rowów odwadniających, likwidację przepustu i budową nowego, a także korektę lokalizacji przepustu w wale przeciwpowodziowym.

Parametry nowego obiektu

• nośność obiektu kl. „I” wg PN-EN
• rozpiętość teoretyczna (w osi niwelety) 35,0+33,15
• szerokość jezdni (bez poszerzeń na łukach) 2 × 4,0 = 8,00m
• szerokość ciągu pieszego (z krawężnikiem) 1 x 2,2m
• łączna szerokość przęsła mostu 11,90m

Remont zabytkowego mostu w Lwówku Śląskim

W ramach zadania przeprowadzony zostanie również remont istniejącego, równoległego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364, wraz z wykonaniem oświetlenia, w tym wykonanie oświetlenia projektowanego i istniejącego obiektu, doświetlenia przejść dla pieszych, wykonanie kanału technologicznego, budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej, przebudowy infrastruktury teletechnicznej oraz energetycznej w niezbędnym zakresie.

Tu warto wspomnieć, iż kamienny most w miejscu brodu na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim zbudowano w 1792 roku. Potwierdza to tablica erekcyjna mostu w wezgłowiu środkowego filara. Był on częścią starego traktu handlowego łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją. Dziś jest on częścią drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej.

„Na przestrzeni wieków obiekt mostowy modernizowano dwukrotnie. W 1865 r., co potwierdza data wyryta w kamieniu na tarczy czołowej przyczółku brzegowego oraz ok. 1900 r. o czym świadczy kształt budowli, w tym poszerzenie jezdni przez dobudowę drugiego ciągu sklepionych przęseł”. – czytamy w karcie ewidencyjnej zabytku DWUOZ.

W latach 70-tych XX wieku uznano zabytkowe walory mostu i obiekt został wpisany na listę zabytków.

Zmiana organizacji ruchu

Jak wskazują drogowcy, w związku z realizacją inwestycji, układ komunikacyjny ulegnie zmianie dla ruchu samochodowego w obrębie projektowanego odcinka drogi. Ruch samochodowy zostanie poprowadzony nową trasą po projektowanym nowym moście, natomiast przez zabytkowy obiekt mostowy zostanie poprowadzony ciąg pieszych. Zabytkowy obiekt mostowy zostanie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego

Oferty w przetargu

W piątek, 18 października poznaliśmy oferty w ogłoszonym przez DSDiK przetargu. Tych wpłynęło osiem i co najważniejsze wszystkie z nich są poniżej kwoty, jaką inwestor przeznaczył na to zadanie i to sporo poniżej tej kwoty! Najwyższa oferta na 27,5 miliona złotych brutto została złożona przez spółkę z Sopotu, a najniższa na 18,7 mln złotych brutto przez spółkę z Opola. Natomiast kwota przeznaczona na realizację zamówienia to aż: 31.578.948,00 zł brutto.

Termin realizacji zadania

Teraz złożone oferty zostaną przeanalizowane pod kątem formalnym. O wyborze wykonawcy powinniśmy usłyszeć jeszcze w tym roku, a firma na plac budowy wejdzie najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku.

Termin realizacji tej złożonej inwestycji to 18 miesięcy od podpisania umowy, czyli w na przełomie 2025 i 2026 roku powinniśmy już najprawdopodobniej pojechać nowym mostem, a w połowie 2026 roku przejść po zabytkowym deptaku.

Te plany pokrzyżować mogą jedynie ewentualne odwołania i skargi ze strony niewybranych oferentów.

3 KOMENTARZE

  1. Jak widać oferenci pewnie nie doszacowali potrzebę zbudowania mostu odpornego na dużą falę powodziową. Sądzę, że w wigorze walki konkurencyjnej przymknięto na to oczy. Albo projektanci przeszacowali inwestycję. Warto więc nadzorować czy most zostanie wybudowany na lata czy tylko na kilka lat.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj