Kiedy ruszą wypłaty dodatku węglowego?

13
5240
węgiel skład opału
zdjęcie poglądowe

Pytanie o to kiedy gminy rozpoczną wypłacać pieniądze zadaje sobie wielu obywateli, którzy już dawno temu słyszeli, że można o dodatek węglowy się ubiegać. Jednak w praktyce gminy przyjmowały wnioski, ale pieniędzy nie wypłacały, bo de facto ich nie miały.

 

Dopiero w tym tygodniu ruszyły wypłaty środków z budżetu państwa na konta wojewodów, a następnie na konta samorządów. Burmistrz Mirska przyznaje, iż pierwsze środki na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 5 mln. zł już wpłynęły na gminne konto, jednak wypłata pieniędzy ruszy dopiero za kilka dni.

„Pieniądze wpłynęły na konto gminy w środę 21 września br. 29 września zostaną wprowadzone do budżetu na sesji Rady Miejskiej Gminy Mirsk. To jest warunek wypłaty tych środków wnioskodawcom.” – wskazuje burmistrz Jasiński, który zaznacza, iż wypłata dodatku węglowego ruszy 30 września 2022 roku.

 

„W pierwszej kolejności środki otrzymają ci mieszkańcy gminy, których wnioski zostały zweryfikowane w oparciu o złożone już deklaracje za gospodarowanie odpadami oraz inne rejestry prowadzone przez gminę a także uzyskały pozytywną opinię. Ponownie, ponieważ ustawa przed zmianami nie zakładała weryfikacji, natomiast w obecnym brzmieniu zobowiązuje gminy do sprawdzenie wniosku pod względem zgodności z deklaracją emisyjności oraz zgodności z zasadą jeden wniosek na jeden adres. Zmiana ustawy weszła w życie i obowiązuje od 20 września br. Praca weryfikacyjna jest na bieżąco wykonywana i jeżeli wniosek nie będzie budził żadnych wątpliwości, środki zostaną przelane na konto wnioskodawcy. Nastąpi to od piątku, 30 września br.” – wskazuje burmistrz na stronie magistratu i dodaje, iż niektórzy wnioskodawcy otrzymają pisma wzywające do wyjaśnienia występujących niezgodności we wniosku.

„Będą też przeprowadzane kontrole przez Straż Miejską w celu sprawdzenia zgodności źródła ciepła wykazanego we wniosku i w złożonej deklaracji emisyjności. W przypadku wniosków, które wpłynęły z jednego adresu pieniądze zostaną przekazane dla wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek. Negatywnie będą rozpatrywane wnioski, w który zamiast adresu został wskazany numer działki a także nie została złożona deklaracja za gospodarowanie odpadami.” – czytamy w komunikacie.

13 KOMENTARZE

  1. Bardzo dziwne jest tylko to że w Mirsku nikt nie ma żadnej informacji o przyznaniu, i nie są wnioski sprawdzone od 17 sierpnia, ciekawe kto pierwszy otrzyma środki, skoro wypłaty pujda dla tych którzy mają informacje o przyznaniu dodatku.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here